ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by Bile-1887 » 24 Mar 2014, 20:18

Здраво мамички! Моето бебенце влезе во третиот месец веке 4-5 дена.Ме загрижува тоа што за време на јадење или пред спиење ги превртува очите, се гледаат пола бели или целосно бели очи. Дали е ова нормално??? Дали треба да одам на испитувања или не? Кои се вашите искуства?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by carina » 24 Mar 2014, 21:03

Биле и моево ги превртува кога заспива,нормално е тоа.мене баш ми е смешна,и дојде ли за спиење,превртува очи (re)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by Радост » 25 Mar 2014, 00:52

И мене ми е баш слатка таква успана кога ќе преврте очиња и заспива. (lovet)
Сосема нормално е, кај нас од раѓање е така и се уште (повремено) си ги превртува.

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by Bile-1887 » 25 Mar 2014, 01:18

Fala carina, mene me zagrizi toa sto se iznacitav po netov deka moze da e nesto seriozno. A kolkavo e tvoeto bebce?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by carina » 25 Mar 2014, 09:58

3 meseci (love5)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by b bebe » 25 Mar 2014, 10:52

i kaj nas e taka nie sme mesec i pol i taka pravi, voobicaeno pred da zaspie, i kako sto veli crina i mene mi e smesna i toa sega skoro pocna taka da pravi

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by srculence » 16 Apr 2014, 13:33

Исто и кај нас е така,,ги превртува пред да ѕаспие и е баш интересна,кај секое дете ѕначи е исто (smile)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: ПРЕВРТУВАЊЕ ОЧИ КАЈ БЕБЕ

Post by Filigran » 27 Oct 2014, 10:38

Ве читам и гледам дека сите бебиња така правеле. На почеток страв ме фаќаше кога ќе ги преврти очите, само белките му се гледаа (ner) Ама тоа го прави кога заспива. Јас велам уште не му се центрирани очите, нели не гледа баш добро и од време на време знае едното око да го држи накриво за разлика од другото. Ама се е номално , сеуште се развиваат, мали се. (b4)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”