Настинка кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Настинка кај бебе

Post by Peperutka » 05 Apr 2014, 13:06

Како се справувате со настинките кај Вашите бебиња?
К.ми е настинат,вчера имаше Т. 37.7,му дадов Далерон сирупче и му се симна за половина час а притоа беше раздраздлив и плачлив (unsure) Нема апетит но пак си е весел како порано (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by kit-kat » 06 Apr 2014, 07:31

Не се секирај Пеперутче тоа е нормално за малите деца.
Ќе средиш работа со далереонот (smile)
Да не те плашам но колку што расте ќе се меша со повеќе извори на вируси, посебно акого пратиш во градинка, па ќе настанува.
Ни сето тоа е дел од растењето на нашите мили.
Ние многу често и со антибиотик бевме.Но сега моето маже е поцврсто и поимуно.
Гушка до настинатото детуле.
Повеќе течности, ако пие домашни сокчиња и чајчиња, за да не дехидрира и да не се заморува.А ако не јаде не се плаши за ден два ќе пројде и ќе си јаде нормално (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Радост » 10 Apr 2014, 14:01

Пак аме полни со шлајм. Не е затната ама ми поткашлува и тоа саглам, продуктивна кашлица е, не е сува. Нема температура, си пие млеко, гуга, спие ...ама мама жива не е. Не сакам да ја носам кај педијатар зошто имало пак стомачен вирус па да не се зезнеме и со тоа.

Имате совет за кашлица? Да се плашам и да ја однесам?

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Vesela » 10 Apr 2014, 14:37

Радост не му се мисли однеси ја на доктор. Нека ја слушне. Не се плаши за стомачниот вирус.
Поздрав и нека е со помин

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by ani4ka » 12 Apr 2014, 09:50

и ние сме со температура.. се мислевме да не е од забчиња ама синоќа и до 39 стигна. пиеме парацетамол сирупче, ставив синоќа едно чепче ефералгам пиеме пробеби анги затоа што поткашлуваме и оперил за носето. така си е веселко освен во моментот кога ја крева температурата, што е и нормално.

mahirce
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 May 2014, 09:28

Re: Настинка кај бебе

Post by mahirce » 18 May 2014, 14:15

zdravo od nas ve molime sovet za kashlica imame 8 meseci i potkashluvame mnogu
(thumbup) (thumbup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Радост » 18 May 2014, 14:20

Однеси го на лекар. Кај нас за непол ден прогресираше во бронхит со 13 дена антибиотик.
Нека го преслушаат бебушот, вие сте поголеми може ќе ви дадат само сируп на билна база за искашлување.

Sreka
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 20 Nov 2014, 18:38

Re: Настинка кај бебе

Post by Sreka » 01 Dec 2014, 19:55

Zdravo. Sinceto mi imat 5 meseci mnogu mu tecit noseto i od toa mu se pravit mnogu slajm i imat suvo kaslanje a ne mozet da se iskaslat se david. Na pedijatar mi vikaat nisto ne mu cistimu go noseto so pumpa. Ve molam za pomos ako imal nekoj vakov problem kazete lek. Noseto redovno mu go cistam, cajce toplo mu davam, kapki v nose mu stavam surupce bilno za iskasluvanje..

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by happiness » 25 Jan 2015, 23:01

Veke 4 dena se macime so nastinka... Noseto zatnato,shlajm, kashlanje i toa silno fala mu na Boga tt nemame...
Pie maliot shurupce arno ama mi prekina da go pie mlekceto... Poslednite dva dena pie nesto pomalku od pola litar (cry1) a cajce denes samo 50 ml (scared)
Vcera mu dadov infuzija zolvami mi pushti od avstralija se dava zamrznata kako sto beshe uspan taman ja vkusi ama dadov mn malku kolku da go rasonime...denes kupiv na hipp infuzija mi e strav da ne dehidrira bebe mu dadov se napi mozi 50 ml...nekam da go nosam na bolnica da prima infuzii sakam da pomineme pobezbolno..do sega nemam dadeno nishto osven cajce i mleko pomisluvam da dadam sokce razredeno si velam ako mu e blagicko mozi ke prima poveke tecnosti ama nekako se plasham da pocnam na sred nastinka so novinki vo ishranata... A ako odbiva da jadi duri dobiv sovet da sum dadela malku od hipp first pap kasicka razredena...
Znavi prskam sprej vo noseto mackam viks na stapalata i na gradite so aspirator go cistime noseto non stop veke mi e pusten navlaznuvac so maslo od eukaliptus da dishi bebe za da se cisti noseto...
Sto bi mozela plus da napravam da mu pomognam na bebe...?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Радост » 26 Jan 2015, 02:09

Многу ми е жал. :( Таквите настинки кај бебиња од таа возраст траат од 10-14 дена. Прави се како досега и супер правиш се затоа и останало на настинката само. Кој сируп го пиевте?

И не се плаши не може да дехидрира со 500 мл млеко во денот, тоа е сосема доволно. За сокче ако одлучиш нека биде исклучиво јаболко затоа што не е алергено ама разредено.
Не давај никакви каши во овој период ниту разредени.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”