Настинка кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by happiness » 02 Feb 2015, 20:21

tina neka i e so pomin na malata (a2)
pogore imam pishuvano sto se pravev za taa kashlica prva dojde a posledna si odi.... (fr)

jovka fala za sovetot nie sme sega skoro ozdraveni dance fala za sovetot bar ke znam za plodnost se nadevam nema da ni zatreba (pipi) ne mi se noseshe ovaj pat bebe.... kaj 3 pedijatri go imav odneseno i plus plodnost mi se gledashe premnogu....

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Bube » 21 Dec 2015, 03:32

Жени помош (cry1)
Како да спречам лечам кашлицс кај 11 мес бебе.
ќерка ми почна да поткашлува убаво :( и еве вечерва дури и ноќе. Иато вечерва и носето и е затнато.
Како да спречам поголема беља. Омаше некој чај со кромид ?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by SMESKO » 21 Dec 2015, 09:03

Бубе а зш не ја заднесиш на доктор пред да стани полошо .

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Радост » 21 Dec 2015, 23:37

Bube wrote:Жени помош (cry1)
Како да спречам лечам кашлицс кај 11 мес бебе.
ќерка ми почна да поткашлува убаво :( и еве вечерва дури и ноќе. Иато вечерва и носето и е затнато.
Како да спречам поголема беља. Омаше некој чај со кромид ?

Бевте на лекар денес?
Инаку не е чај туку се сецка кромид и се става до главата дури спие детенцето. Одма го опушта носот.

Брзо да помине!

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Bube » 25 Dec 2015, 02:09

Бевме на лекар ,да. Тоа поткашлување од време на време не е кашлица рече докторот . Само давај и повеќе течности овошје зеленчук јачење на имунитет и се е во ред .
Па незнам... таа се уште поткашлува еднаш на пример во два три саати . Носето е во ред

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by Радост » 25 Dec 2015, 10:22

Bube wrote:Бевме на лекар ,да. Тоа поткашлување од време на време не е кашлица рече докторот . Само давај и повеќе течности овошје зеленчук јачење на имунитет и се е во ред .
Па незнам... таа се уште поткашлува еднаш на пример во два три саати . Носето е во ред
Може да има две причини. Сув воздух дома ако сте на парно и ќе треба да го навлажнуваш воздухот.
Другата е загадувањето ако секој ден излегувате од дома макар за градинка.

И направи крвна слика да бидеш мирна.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by ivvi<3 » 25 Dec 2015, 13:21

Бубе, тоа што ти кажа Радост и плус ако ѝ растат заби. Сега ќерка ми ги вадеше последните двојки и имаше многу секреција од нос и лигавење, па од тоа се закашлуваше. И јас мислев дека е кашлица. Се сомневавме дека е настинка или вирус, ама крвната слика и брисот беа уредни.

dani11
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 19 Feb 2018, 03:58

Re: Настинка кај бебе

Post by dani11 » 19 Feb 2018, 04:12

zdravo nie sme 11 meseci pocnavme.da da potkasluvame ama i noseto picna da i tece i glasot pocna da i se zaliptavuva befme na lear doktorot mi rece se e vo red samo da i stavam kapki za nos a nisto drugo ne ni prepisa ve molam za sovet sto moze da i dadam

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Настинка кај бебе

Post by ivvi<3 » 19 Feb 2018, 20:20

Кај толку мало дете, ништо на своја рака. Прати ситуација, ако се влошува ќе ја однесеш пак на доктор. Дај му време на организмот сам да се избори. Ќе видиш за некое време, течење нос и поткашлување ќе ти стане секојдневие (smile)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”