Page 1 of 1

Положба на пилето во памперс

Posted: 27 Oct 2014, 10:44
by Filigran
Незнаев како да ја крстам темева (rolll) (rolll) (rolll)
Станува збор за тоа како го местите курето во памперсот. Дали нагоре или оставате како што е? Моите ми рекоа нагоре, почнав така ама памперсите прокиснуваат, пошто мочка нагоре. А и на нет гледав надолу го местеа токму заради оваа причина, ама си реков ај да ја послушам мајка ми. Неколку пати ми прокисна и не го местам така. И ова е една од оние работи што ја има само кај нас. Какво е вашето искуство , вие што имате машки деца??? (big-hug)

Re: Положба на пилето во памперс

Posted: 27 Oct 2014, 11:51
by Neda_Jovan
Alal da ti e za imeto na temava (laugh1)
Filigran i jas probav na pocetok da mu go krevam kureto nagore t.e poveke bese za jajcinjata...no inercijata si go pravi svoeto - nemozes da mu go namestis i posle da go fiksiras bidejki pampersot sekogas ima mesto i baska mora i da "dise' mestoto..taka da ne go mestev posle nikako - kako ke si se namesti taka i ok e. Jajcinata se spusteni i od lekar ni e potvrdeno deke e ok.
A za prokisnuvanjeto na pampersot kaj polovinata posto mockaat nagore - nas dobra rabota ni zavrsija bekutan pampersite bidejki se so povisoka polovina od dr pampersi pa ne protekuvase od nikade.
Za razlika od drugarkive i kumasinkata koi imaat zenski - ic ne be zaedovolni od niv bidejki pak imaat posiroki delovi kaj butcinata i zenskite mockaat neli kako od podolnite delovi na strana bega mockata i im protekuvaa...ama za maskite bebinja top se.
Se nadevam pomognav

Re: Положба на пилето во памперс

Posted: 27 Oct 2014, 15:54
by imambebe
Ме изнасмеа (laugh1) (laugh1) (laugh1) , за името на темава, јас му го местам нагоре, ама му се спушта само. Порано му прокиснуваше, а сега веќе не.

Re: Положба на пилето во памперс

Posted: 30 Oct 2014, 01:29
by ripcence
(laugh1) Мајка со две пилиња (laugh1)
Јас му го местам нагоре, по препорака од педијатар заради хигиенски причини, кога кака (а сега се со течна столица) може а немора да се наполни пилето со измет ако е надоле, а неможеме да им ги отвориме убаво за потоа да ги исчистиме.
За пелените и мојов беше доста често мокар обично ноќе, сега сме со Дајперс-презадоволна.