Жолтица кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Жолтица кај бебето

Post by Petra » 03 Feb 2010, 18:28

ПРИЧИНА ЗА ПОЈАВА НА ЖОЛТИЦА КАЈ БЕБЕТО
Околу 50% од здравите бебиња, родени во терминот и околу 80% од недоносените бебиња добиваат жолтица. Жолтицата кај бебињата е предизвикана од вишокот на билирубини во крвта. Билирубините настануваат како резлултат на распаѓањето на старите црвени крвни клетки, што е сосема нормална појава во текот на целиот живот. Потоа билирубините одат во црниот дроб, каде се разложуваат и понатаму се исфрлаат од телото.
Кај бебињата животниот век на црвените крвни клетки е пократок, па со самото тоа значи и количеството на билирубини од нивното распаѓање e поголемо.
Друга причина за појава на жолтица кај бебињата е што црниот дроб не е доволно созреан за да може да се справи со целото количесто на билирубини, па одтаму се јавува жолатата боја кај бебето.

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ БЕБЕТО ИМА ЖОЛТИЦА
Жолтицата кај бебето може да ја приметите, ако во добро осветлена соба со природно светло, со прстот нежно ја притиснете кожата на носот или на челото на бебето. Ако кога ќе го тргнете прстот остане жолта трага, бебето има жолтица. Жолтата боја започнува да се шири од главата, преку рамењата, градите, торзото, нозете, па се до прстите на нозете. Но многу ретко се случува толкаво проширување.
Освен на кожата жолтата боја може да се примети и на белките во очите, како и внатрешноста на устата.
Жолтицата најчесто се јавува во првите 3-4 дена од раѓањето на бебето и потоа постепено во следните неколку дена исчезнува. Најчесто е безопасна и не остава никакви последици. Доколку се јави во поинтезивна форма или трае подолго од 14 дена, ќе биде следена количината на билирубини во крвта на бебето и ако има потреба ќе му биде дадена терапија.
Доколку бебето е родено предвреме, жолтицата обично исчезнува во првите 2 месеци од животот.

ТРЕТМАН НА ЖОЛТИЦАТА
Доколку не се работи за серозна форма на жолтица, нема да биде потребен никаков посебен третман.
Нешто што Вие можете да направите е да го ставите креветчето на бебето на сончево место во собата, на пример под прозорецот. Светлината предизвикува да дојде до побрзо распаѓање на вишокот на билирубини во крвта.
Исто така ќе Ви биде препорачано и почесто да го доите бебето. Почестото доење ќе го забрза исфрлањето на билирубините.
Доколку се работи за посилна форма на жолтица, бебето може да биде подложено на фототерапија во болница.
Како што кажавме жолтицата најчесто е безопасна и не остава никакви последици. Но во исклучителни случаи на преголема количина на билирубини, може да дојде до оштетување на нервниот систем.
Во многу ретки случаи, доколку фототерапијата не помага, може да има потреба да се направи заменска трансфузија на крвта на бебето. Тоа значи дека дел од крвта на бебето ќе биде извадена и заменета со друга крв. http://www.tvoebebe.com/BEBE/zdravje_zoltica.php


Жолтицата кај бебињата е честа појава. Кај ќерка ми ја приметив првите денови. Ја забележав по тоа што доби жолт тен. Не беше ништо опасно. Кревтчето и го поставив кај прозорецот за да биде изложена повеќе на сонце. Се доевме често и а неколку дена и помина. Дали вашето бебе имаше жолтица и како ја поминавте?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 23:01

Ох, Ива имаше жолтица од третиот ден, со тоа што на ГАК ја ставија на фототерапија (Ива е родена во 36-та недела). Откако не пуштија дома, Ива само спиеше, само што ќе почнеше да цица, заспиваше. Ја кубев а косичката, ја штипев, ама ништо не ја будеше.
Тогашната матична (д-р Стефка Тасеска - сега работи само со здрави деца и многу ми е жал што не не води веќе), кога виде колку и е изразена жолтицата, не однесе на детска клиника (секоја чест - дојде со нас) и не сместија на Неонатологија. Бевме три дена на интензивна фототерапија. Не знаете колку плачев, многу беше жешко и и ставија инфузија во главчето да не дехидрира. Очињата и беа покриени со завој, и цело голо лежеше под ламбата, колку беше беспомошна (sad1) . Најмногу се исплашив што ми кажаа дека ако не помогне фототерапијата, ќе мора да се прави трансфузија, фала Богу не дојде до тоа.
Самата жолтица и направи проблем со железото и примаше ферум лек. Се на се, жолтицата и траеше околу месец и пол два.

Уште нешто, не знам какво значење има, а и сеуште не ми е јасно тоа што на неколку пати од докторите ја искоментираа мојата крвна група - О+ во врска со жолтицата на Ива(confus)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by kikica » 06 Apr 2011, 12:07

Sin mi ima zoltica veke 10 dena, i jas sum O+ krvna grupa no ne mozam da razberam sto e vrskata megu ovie raboti? znaci li toa deka potesko ke mu pomine? Vcera bas bevme na pregled i doktorkata ne obrna golemo vnimanie, rece samo deka ke mu pomine, normalno bilo i do 1 mesec da imaat. Jas sepak sum mnogu zagrizena (sad1) vasite bebenca imaa li zoltica kolku im traese i kako se spravivte? i znae li nekoj sto e rabotata so krvnive grupi?

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Ana.I » 06 Apr 2011, 14:03

Кикица другарка ми лани кога се породи имаа голем проблем со жолтицата кај бебето.Прво и викаа дека со тоа што цица од мајчиното млеко се прочистува жолтицава,ама бебево почна да тоне.И на крај некоја докторка од Систина им рече секој ден обавезно да го вадат надвор бебето на сонце.Другарка ми вика дека сонцето највеке им помогнало.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Petra » 14 Apr 2011, 15:40

Кикица како сте? Му помина ли жолтицата на бебушот? (bu)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by kikica » 15 Apr 2011, 13:25

Petra, so da ti kazam, uste mi e zolto deteto (sad1) 2 pati go nosevme na pedijatar i mi vikaat deka ke mu pominela ne bilo se uste za prevzemanje drugi merki samo mu davam plus glikoza po 150 ml dnevno i kolku mozam go vadam na sonce po 10 min, go isoncav ko da bil na more (smile) Sekoj den se molam da mu pomini no ete bavno odi nekako, imalo vrska nesto deka sum 0+ krvna grupa ama ne znam sto znaci toa, ahh samo da pomine i se da e ok i mlekoto mi namale od grizi (sad1)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by zizel » 16 Apr 2011, 09:41

Lele kikica ne se grizi ke mu pomine ako ti e za uteha na moite dve im traese 2 meseca pa im pomina. ne sum nulta grupa ab sum pozitiv ama ete i dvete mnogu dolgo im traese. ama se gledase deka postepeno im pominuva ama sporo. samo mnogu tecnosti so znaci cicanje i na sonce a ti toa go pravis. Vtoroto na mesec i pol mi zavrsi vo pneumonija u kozle i pamtam koga ja odnesov bese crna i so zolti belki i od infuzijata za tie 4 dena se iscisti. a prvoto taka cicase mnogu i poleka poleka posle dva meseca mu pomina. vazno e bilirubinot da go merite odvreme navreme na doktor i vazno e da se namaluva. vo remedika ne gi bockaat tuku imaa nekoj naprava koja ja stavaat na celoto na bebeto mislam i pokazuva do kade e bilirubinot. Uzivaj so bebeto i dodeka trepnes i toa ke bide pozadi tebe.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Petra » 16 Apr 2011, 23:53

Kikica mojata krvna grupa e isto 0+ i si pomina najnormalno, bez nikakov poseben tretman. Dobro e sto go soncas, i dojte se poveke i sto lekarite vikaat deka ke mu omine bez prevzemanje na drugi merki. Nemoj da se grizis, ke vidis ke mu pomine brzo. Kaj mene krevetceto na kerka mi bese kraj prozorecot, taka sto preku cel den ja greese sonceto. Neka mine brzo. (a2)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Ana.I » 26 Apr 2011, 11:58

Кога се породив во болница,при првата визита,педијатарот ми вика добро е бебето,сега ке чекаме до утре да видиме дали ке фати жолтица.И ништо,кога си одевме ги прашав,ми викаат твоето бебе немаше жолтица и најверојатно нема да ја фати.До сега не сум приметила никаква промена,јас мислев дека сите бебиња фаќаат жолтица,ама да се надеваме дека нема сега,закаснато да ја фати,утре правиме 2 недели,се надевам дека сме го поминале тој период кога се фаќа жолтица

srcka
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 27 Oct 2010, 11:50
Им се допаднал: 1 time

Re: Жолтица кај бебето

Post by srcka » 26 Apr 2011, 13:00

i moeto ne fati zoltica ni na bolnica ni doma pa ne daj boze da fati sega

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”