Жолтица кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

elence_01
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 15 Oct 2012, 12:09
Му се допанале: 4 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by elence_01 » 15 Oct 2012, 20:00

и ние го имавме и уште го имаме овај проблем.во болницата диби жолтица,и не задржаа 4 дена,после кога направивме проверка на крвта хемоглобинот беше многу слаб 80,и сега треба да пие ферум лек 3 месеци.ама зсравје гледам на тенот ништи не се познава (rad)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by davidkjara » 12 Apr 2013, 18:17

Nas ne ispustija so zoltica na granica znaci onaa sto tlee i go uspiva bebceto ama toa nikoj ne ni go kaza 3 dena se utepav od placenje Mila celo vreme spiese i cicase po malce deteto mi padna na 2860 mlekoto pocna da go snemuva a site mi vikaa cicaj ja so sila budija detevo beter gladno i iznemosteno i sreka odma trgnavme vo sistina tamu ni dadoa dohrana odma ja cicavme na 3 saati po 60 ml prv pat koga i dadov da pie mlekce od sto bese iznemostena nemase sila da cica pa so spric koj maki gi vidovme dusa moja mi se izmaci ja mlekoto ni kapka od tolku ubavo mleko pedijatarot vo bolnica mi rece deka e gusto i leplivo no od stresot ja go izgubiv izvinete za dolgiot post no go piss so namera da nedaj boze ako nekoj kako mene ne go informiraat da znae deka moze ova da se sluci i da znae kako da izreagira zoso sea doznavam deka ima slicni slucki pozdravce

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Debora » 12 Apr 2013, 18:29

Давидкјара фала што го сподели твоето искуство, сигурно дека ќе им помогне на други мајки и бебиња. Добро што сте нашле решение, а најважно дека ќеркичката супер си напредува и секогаш така да си биде. (love5)
Постовите нека бидат толку долги колку што има потреба, ако е потребно да бидат подолги - нека бидат долги.

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by majaatan » 20 Apr 2013, 18:38

еве го и моето веќе 5-6 дена е мн жолто...очињата милло на мама му се како на марсовец, пожолти неможеа да бидат..помина патронажната сестра вчера ама ете ништо не ми спомна посебно. овие 2 дена е на сонце цело време, сабајле во 7 пак го липнав...сирот оцрне..се мислеа од болница дали да ме пуштат кога се породив ама му направија крвна слика и ми рекоа дека билирубинот е висок ама не ја поминува границата на ризичност..како и да е уште е жолт...за некој ден и ке почнат грижи да ме лупаат. си се храниме на секои 2 часа машала цица така да се надевам се ке биде ок

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by davidkjara » 21 Apr 2013, 14:44

Majaatan eve ja so iskustvoto sto go preziveav sreka ti znaes sto mu e ic da ne se sekiras iako majka nemoze da ne mislis no cicajte se na 2 casa ako spie budi go na 2 do 3 casa obavezno da rucka vadi go na sonce i obavezno meri na vreme da jade na 2 do 3 saati i se ke bide vo red drzi go na sonce da se sonca i za 5 dena ke bide OK pozdravce (bu)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by davidkjara » 21 Apr 2013, 14:46

Majaatan i krevetceto da mu bide do prozor da mu doaga svetlina samo pazi da ne ima promaja da ne nastine

novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by novamama » 30 Aug 2013, 23:47

Mamicki I moeto bebence imase zoltica koga dojdovme doma od bolnica,ne se budese nikako,celo vreme bese uspano,go stipkav,go kupev,go ceshkav nikako ne otvarase oci..Pocnav da go vadam na sonce po 10 min vo tekot na denot I se izmolzuvav I so shisence mu davav da cica,nikako ne mozev da go razbudam za da go nadojam..Toa traese skoro tri nedeli I postepeno mu se povlece I se bese ok..Ne go nosev na bolnica I ne mu proveruvaa nisto ni krvna slika,sama zolticata si se povlece..:)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by Sashka » 29 Sep 2013, 17:18

Кај мојата бебушка жолтицата се јави уште вториот ден по раѓањето, па во болница не задржаа еден ден повеќе. Сирото бебе, цело време спиеше, не можеше да се разбуди. И денот кога дојдовме дома беше ептен успана. Во болница беше на фототерапија, ја сунчаа. Заради жолтицата намали и поприлично во тежина, немаше сила да цица, а и јас имав мн малку млеко. Си почнавме со адаптирано млеко, и фала му на Бог се управи бебево, си пие млекце со апетит па здравје на следната контрола ќе видиме колку напреднала во тежина. Жолтицата си се повлече скроз по отприлика една недела.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by maried » 01 Oct 2013, 17:46

И ние сме ист случај, само што кај мојата бебушка не беше толку изразена па не ја сунчаа, мене ми е сеуште жолтка, ама педијатарот вика се повлекува жолтицата, инаку цица, а вчера на контролата немаше качено ни грам, па ми рекоа да ја дохранувам и почнавме со дохрана со Аптамил, па ќе видиме во петок колку ќе покаже вагата (smile) (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Жолтица кај бебето

Post by happiness » 20 Dec 2014, 11:05

znaci ima golema uloga krvnata grupa i toa se zema vo perdvid krvta na majkata na tatkoto i na bebeto barem taka mene mi velea na bolnica nie sme site trojca negativen Rh i S dobi zoltica vo dva do tri saati celosno potemna znaci duri go drzev vrace toj si menuvashe boja so silen intenzitet mn bev isplashena (scared)
go zedoa na fototerapija 10 saati beshe so edna pauza od necel saat mmi g dadoja da jadi i podobruvanje nemase nikakvo vecerta pocna da mocka crno kako koka kola pak se uplasiv (scared)
i na vizita doktorot mi veli se mu e posledica od krvata grupa za 10 dena ke mu pomini bez gajle bez terapija i ne pusti doma
sledoto utro idi patronaznata i za gla se fati gooolema zoltica veli aj na bolnica ke go stavaa na infuzija i ne znam sto i pak istiot doktor mi veli ne go maci deteto ojsi doma ke bidi kako st ti rekov i jas od strav za da ne mu stavaat inf (scared) uzija vo glavceto si go zedov deteto i doma
me jadeshe misla den i nok dali postapiv pravilno nazad nemashe vrakanje se iznaplakav pocnav da davam glikoza mi velea po 200 ml da davam ama ako ispieshe S tolku vo denot mleko nekeshe i pocnav so mleko a kako na 15 min davav glikoza po malku
za 10 dena ispi samo 300 ml glikoza i zolticata preku nok sama pomina (part)
a da kazam i deka go cicav bebe a sum nemala dovolno mleko jas mislev deka paga na kilaza od zolticata a i pedijatarot istoto mislenje go imase no S prodolzi da paga na kilaza se do 2 i pol nedeli i pocnvme so Ad
teska e zoltica bebe ne jadi stresno e da go gledadsh losho e mozi da se uspie mnogu pa tesko da se budi mene mi beshe mn strav od toa
ama pomina sega sme mali beli debeli bebac (lovet)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”