Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Грчеви кај бебето

Post by Debora » 03 Feb 2010, 23:21

Темата за жолтица ме потикна да ја отворам оваа тема. Грчевите кај некои бебиња се кошмар и за родителите, а сигурно и за бебињата.
Како поминавте вие, најдовте ли начин да му помогнете на бебето?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 23:39

Јас го немав овој проблем со Ива...велат кај машките деца е по иразен. Кумата користеше чајче од Бекутан со анасон и и помагаше.

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by georgieva » 04 Feb 2010, 19:29

i nie nemavme problem so grcevi , uste koga ispadnavme od bolnica , pievme bekutan cajce (doktorite go zabranuvaat no sovet mi dade majka na tri deca da go pieme odma za da ne si imame problem so meseto i grcevite...

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Грчеви кај бебето

Post by Milan-baby » 07 Feb 2010, 10:12

nie imavme golema maka prvite 4 meseci so grcevi, mu davav plantex cajce i mu se smiruvaa ama toa bese samo kratko, pa go toplevme meseto so peglani topli krpcinja i se drzevme na race.. mislam deka toa mi bese najteskiot del, go naviknav na race i posle ni bese mnogu tesko da se odvikneme.. a da, imase i edna posebna polozba sto mnogu go smiruvase vo race prevrten naopaku so ednata raka pod glavceto a so drugata so dlankata mu go toplev meseto... abe sto se ne izveduvavme :) samo ne vi preporacuvam da go pravite istoto zatoa sto podocna ke imate mnogu maki.. ama koga nema drug spas...
isto taka slusnav za nekoi kapki sto im se davaat protiv grcevi ama koga se konsultirav so pedijatar i vo apteka mi rekoa deka ne bile preporaclivi za maski deca.. ne mi teknuva kako se vikaat, znam deka bea amerikanski..

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Грчеви кај бебето

Post by Mechevska » 06 May 2010, 15:01

Ние исто имавме проблем со грчеви-краток период 1-2 недели.Лекарите ми рекоа нищто.Само една ми рече да става 2-3 зрна мак во водаи да му дам да пие.Свекрва ми стави 10 зрнца и го успа.Се исплашивме и от токаш ношто др непробавме да пие.Ставахме пешкири да се топлат на каминот и му ги редевме на мешето.Се смирваше.После некое врме слушнав за чајче од Бекутан но веке бевме поминали овај период.

Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: Грчеви кај бебето

Post by Rossana » 10 May 2010, 23:25

na pocetokot imavme problemi so grcevi, dve nedeli neznaev sto e toa son, no potoa mi gi preporacaa kapkite Espumisan'L i grcevite si otidoa (smile)

maja
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 04 Jun 2010, 15:43

Re: Грчеви кај бебето

Post by maja » 04 Jun 2010, 15:52

Nie so mojata kerkicka na pocetokot mnogu nemavme problemi so grcevite ama vo tretiot mesec bea mnogu cesti i deteto samo piskase,nemozevme mirno da spieme,i davav kapki SAB SIMPLEX od Bugarija i veruvajte mnogu ni pomognaa
(thumbsup)

Bubbi
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 09 Aug 2010, 12:12

Re: Грчеви кај бебето

Post by Bubbi » 09 Aug 2010, 14:12

Ние до 3 месец имавме грчеви, многу се намачивме, но користевме ЕСПУМИСАН капки и тие многу ни помогнааа. (thumbsup)

Big
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 07 Sep 2010, 06:42

Re: Грчеви кај бебето

Post by Big » 08 Sep 2010, 03:44

Ne znam kolku e tocno no citav deka grcevite kaj bebinjata se pojavuvaat poradi ishranata koja ja prima majkata,ishrana koja stvara gasovi posebno koga majkata go doi bebeto.Hrana kako na primer:grav,brokula.....

natepr
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 09 Jan 2010, 22:36
Location: Sekade
Contact:

Re: Грчеви кај бебето

Post by natepr » 20 Sep 2010, 19:34

И Милена има многу грчеви. И даваме по малку од сирупот Нурсихарви и чајче од бекутан,
НО НАЈМНОГУ И ПОМАГААТ ВЕЖБИТЕ СО НОЖИЊАТА ШТО И ГИ ПРАВИМЕ ТАКА ШТО ЈА ЛЕГНУВАМЕ НА ГРБОТ И И ГИ ВИТКАМЕ КОН СТОМАЧЕТО И ТАКА СЕ СМИРУВА , МОМЕНТАЛЕН ЕФЕКТ, (thumbsup)
Кој пробал знае, а кој не, нека проба.
Поздрав.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”