Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by srculence » 16 Apr 2014, 13:30

Таман реков нема да пишам на оваа тема и ете ме
Вчера Калина имаше грчеви се јавија после 1,5 месец сега неѕнам дали е од Адаптиранаото бидејки почнавме да внесуваме не сака да цица или од портокалот што го јадев вчера.Но баш беше жално ѕа гледање и цела нок ми беше воѕнемирена,се надевам дека денеска ке ги нема.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 16 Apr 2014, 14:34

Од портокалот е сигурно. Избегавај цитрусови плодови.

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by srculence » 16 Apr 2014, 14:47

Абе до вчера не сум јадела незнам што ѓавол ме тераше..еве денеска не сум каснала па се надевам дека ке нема грчеви
Фала ти Сју

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 16 Apr 2014, 14:55

Не може се да знаеме:) мојава имаше кога јадев кромид а викаат дека треба да се јаде. Така да, не се обвинувај. Уживкајте, се поминува.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Debora » 27 Apr 2014, 16:27

Случајно налетав на линков. Киропрактичар објаснува дека голем дел од грчевите се јауваат заради тоа што кога им менуваат пелените на бебињата се поткреваат и држат за двете нозе нагоре ... Ќе го ставам линков тука, можеби некој ќе си најде помош. http://www.greenmedinfo.com/blog/best-d ... duce-colic На видеото покажува друг начин на држење на бебето при менување на пелена.

phpBB [video]

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by saska075 » 16 Jul 2014, 15:05

Ние ја преживеавме најлошата вечер откако е родена малата. Од 10 часот навечер па се до 4 по полноќ само плачевме (ner) 6часа кошмар. Помодре од плачење кутрата ја боли мешето од тие пусти грчеви. Верувајте зомби сме со подочњаци, а и млеко немам денес, многу малку ни спиена ни јадена сум-ништо.
Утрово ја однесовме на перијатар се е супер здрава-права но ја мачат грчевите. Ни даде секоја вечер да и ставам по едно чепче Ефералган против грчеви (confus) Јас знам и читав дека е против температура. Вие што мислите?
А ако ова не помогне да и давам фенобарбитон??? Овој е стар искусен и добар педијатар, сите го знаат но некако со Фенобарбитонов сум ???
Плус ми рече против грчеви да и правам лимунада??? Во 50 мл скувана вода да капнам 8-10 капки лимун и неколку зрнца шеќер?? Веќе не знам што да мислам полудевме со мм.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 16 Jul 2014, 18:59

Што се нема да прочитам. Сашка јас искрено се фрапирав од мислењето на педијатарот ама ај вака. Во странство веќе неколку години на докторите што препишуваат фенобарбитон им ја одзимаат лиценцата, затоа што е вид на наркотик. Кај нас е исфрлен од употреба со замена на дијазапам и единствено рецепта да ти издадат треба по правило со потпис од двајца доктори од кој едниот невролог. Кај нас се користи само кај бебиња родени од мајки наркоманки. Се ова ти го напишав за во никој случај во момент на очај да не ти текне да и дадеш зошто многу лошо делуваат на нервниот систем. Е сега друга работа, дијазапамот чепчиња како замена се користат за грчеви како последица на висока температура, а не за стомачни грчеви. Јас не сакам да го навредувам докторот ама под итно треба да оди во пензија. Третата работа за ефералганот точно е дека се дава за температура и при болки ама не за грчеви! По негова логика малата секој ден ќе има грчеви и ти секој ден треба да и ставаш чепче?! Лудост! И последната работа, лимонот е алерген и јас уште ни капка и немам дадено, а шеќер и неколку зрна да се, таа е толку малечка што со такви недокажани бабини лекови може само беља да и направиш, а ти гарантирам дека нема да ипомогнат за грчевите зошто нема логика.


Се дрзнувам ова да ти го напишам како мајка што помина голем пекол со грчевите. Не по 6 саати Сашка по 14 саати и тоа со денови и недели го минував тоа и навистина знам како ти е, се ми е уште многу свежо. Иронијата е што и кај мојата најсилниот интензитет беше од месец и пол до четири месеци, а до 5 полни месеци имаше грчеви. Таман се стабилизиравме почнавме со дохрана и се вратија. Ете и денес саат после јадењето прдеше и плачеше. Знам што значи очај и премор ама те молам, многу те молам да не посегнуваш по лекови кои не се за грчеви. Знам дека ништо не и помага и нема да и помага зошто додека треба да траат ќе траат, па и на глава да застанеш џабе ќе ти е.

Јас еспумисанот и го дававав 3-5 пати по 25 капки, ете и денес еднаш и давав. Магичен лек нема, се ублажува сосема малку колку да земат душа ( пак ќе кажам кај нас беше така дај Боже да не е и кај вас).

Јас имав и по неколку дена во серија кога воопшто немав легнато, а не пак да заспијам ама постојано дали после некоја дремка или после пола саат тишина без плачење, постојано си повторував дека мора да поминат и дека нејзе и е потешко. Ти требаат нерви како ортоми зошто мораш ама мораш да си ти посмирена, колку и да ти е тешко. Јас кога од умор ќе бев вознемирена, она уште толку посилно плачеше. Најди начин како да си помогнеш за да се опуштиш па така и нејзе ќе може да и помогнеш.

Кога ми зајдуваше или ја прскав со светена вода, и дувнував во лицето или ја скубнував кај ушето за да се поврати. У сред зимо ја соблакав гола за да барем малку земе воздух.

Јас сум тука, кога и да ти е тешко пишувај, некогаш и тоа ми беше доволно да се пожалам овде да земам воздишка и пак даље. Грчевите ќе поминат кога тогаш ама стресот ќе остане вечно и плус што мојата од тие 4 месеци ден и ноќ во раце, еве ни сега не можам да ја одвикнам.


Посакувам кај вас за многу кратко да ги снема и да уживате и двете. (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by ripcence » 17 Jul 2014, 23:54

Радост вистински благослов си наасилна и најискрена (big-hug)
Неколку пати го препрочитав твојот пост, ах тие грчеви, синојка бебушов од памет не извади, цел саат плачеше, пискаше без престан, му топлев пелена, му дадовме еспумисан, се додека убаво не се испрде не престана, јасно ми е дека се грчеви. (ner) Сонце мамино, сега ли најдоа да го мачат (sad1)

Сашка и јас би ти го рекла истото што и Радост, се надевам нема да се повторат такви грчеви (a2) , и не дозволувај да немаш млеко, пиј од чајот за доилки, јас уште го пијам, мораш да јадеш, мораш да внесуваш течности и мораш да бидеш смирена твојот немир и бебуш го осеќа.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by saska075 » 18 Jul 2014, 11:28

Радост мила појдобронамерен и најискрен совет не сум добила. (big-hug)
Ние уште немаме 2 месеци, а секој ден се појаки и појаки се грчевите. Од 24 часа дали спие 6-7 и тоа претежно преку ден.Кога се ближи ноќта мене ми се стемнува, знам што ме чека, и секоја вечер иста песна. Не дај боже некој да ни дојде на гости, се тресам од страв да не почне да плаче и зајдува. Си викам ај ќе помине ќе издржиме ама стварно е тешко.
Рипче вие поголеми сте кај и да ќе ви заминат грчевите. Гушки до малиот и уживајте на одмор

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 18 Jul 2014, 11:50

(big-hug) Додека наполни три месеци, а може и повеќе беа, само сестрите беа неколку пати ( мајка ми доаѓаше почесто ) да ја видат и тоа на ептен кратко, одма си заминуваа зошто не беше возможно ниту муабет да се направи ниту да и се израдуваат. Од жал за двете и они не идеа, а на другите јас не и дозволував. Бев искрена со сите дека не сме во состојба гости да примаме, па дури и другарите/другарките со кои години наназад сме не дојдоа до пред два месеци, ја гледаа на слики. :) Знам колку си преморена, а и колкав стрес е да чекаш гости и да шеташ низ собите со нејзе додека зајдува. Ако е возможно биди и ти искрена и одложувај ги гостите, тоа време користи го за себе.
Знам дека се имате пробано ама ете плус да додадам, ние нон стоп и пуштавме музика за да звуците колку толку делуваат на фокусот кај нејзе и нон стоп и пеев, некогаш и посилно. Мојата до пред еден месец нејќеше да слушне на стомак да легне, ако ти успева на тебе зимај ја почесто на меше кај тебе да лежи и гали ја на грбчето, може полесно ќе се смирува.
И друга работа за еспумисанот т.е саб симплексот што е исти, не и го давај по шема т.е ете преку ден кога спие не и давај, чувај ги за ноќе и може и на три саати три пати да и даваш, така може повеќе ефект ќе има.
Кај нас чаевите апсолутно никаков ефект немаа за грчевите, и ги давам зошто е на АД ама од сите што ги пробавме, Плантексот некако највеќе и одговараше на мешето, пола саат после него знаеше да дремне помирно. Го има во Зегин околу 200 денари се 10 ќесенца и на база на анасон е. Пробај и со него.

Знам дека се што пишувам веќе си го пробала ама ми е жал за вас. (big-hug)


Рипченце (big-hug) да ми го гушнеш другарчето, он е веќе голем маж и грчевите никогаш веќе да не му се вратат! (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”