Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Miki » 18 Jul 2014, 13:27

За грчеви...со мешето на гради и така цело време, по цели ноќи. Сега е барем топло, соблекувајте се и бебето на меше...најубаво чуство. До кај 3-4 месеци и после е друго.
И обавезно пробајте на аспиратор во кујна. Тоа функционираше за нас.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by anabejbi » 18 Jul 2014, 15:40

Кај нас ништо не помогна, ни капки за грчеви ни топли пелени, ни масирање на мешето. Постојано го легнивавме кожа на кожа или кај мене или кај сопругот и така едвај заспиваше ноќе.
Тежок период е и навистина е потребна помош .

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 10 Aug 2014, 13:34

Сашка, како сте?

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by saska075 » 10 Aug 2014, 15:30

Ние лудница сме. Исто-ништо подобри. Сите кои ме гледаат се чудат колку сум ослабена и бледа. Идат помагаат и бабите ама на кратко зошто одат на работа со смени. ММ плус почна на работа јас сама дома (ner) .
Се чудам како ништо не делува сите капки ги пробавме, чаеви, бабини-деветини, сеее ама спас нема. Затоа и за 2 и пол недели само 150 гр. качило.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 10 Aug 2014, 17:23

(sad1) (sad1)


Грчевите не се поврзани со качување на килажата. Мојата со такви грчеви до 4-ти месец по кило и сто качуваше. До детето е т.е метаболизам и ген.

Стисни заби Сашка .. уште 3 недели некаде и ќе се намали интензитетот. После ќе бидеш уште посилна мајка. Јас од што сама ја чувам се уште веќе ништо не ми е невозможно. За таа разлика од тебе јас од континуиран стрес го кренав пак премногу инсулинот и баајги сум поправена. Ова за утеха дека слабееш. :)

(big-hug) Уште малку мила.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 10 Aug 2014, 20:57

Мајки, грчевите се нешто што скоро секое бебе го поминува. Некој нашол спас во капки, некој во чајче а некој во ништо. Ке поминат. Еве и ние сме дваесетина дена и имаме. На првото му помагаа colief капки а сега на второто чајче на бекутан. Зборот ми е да не се стресирате и да уживате максимално во мајчинството бидејки времето лета а децата дур трепнеме растат многу бргу. Инаку и јас две гледам сама.ова големото лошо, струја по цел ден, малово си бара мир ама тоа е...такви се условите. Со првото од такви стресови го загубив млекото. А сега.... Светот да се руши око не ми трепнува. Се е минливо и се ке помине. Затоа максимално опуштете се бидејки малечките го чувствуваат немирот на мајката.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by anabejbi » 10 Aug 2014, 23:51

Сашка уште малку издржи, тежок е периодот знам, гушкај ја и држи ја прилепена за мешето до тебе. Добро е што имаш кој да ти помага, колку толку е подобро од сама да се грижиш за се. Гушки до малата принцеза (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 11 Aug 2014, 00:34

Сју би сакала да сум како тебе. Ова најискрено. Ама и пет да родам истата ќе останам. Колку и да сакаш да останеш смирен едноставно не ми успеваше кога ден и ноќ беше зајдување и врескање неподносливо. Сосема ти е во ред советот тоа е неоспорно и секоја чест на сите што успеале. Мене животот тие 4,5 месеци ми беше застанат и едвај чекав кога ќе дојдат тие три саати кои беа единствени што ги спиеше сврзано за да ја осетам тишината. Со мм скоро три месеци на месинџер праевме муабет зошто не се слушавме од што врескаше она.
Сооглед на се, бев смирена ама внатрешното не било така мирно.

Сашка, колку толку користи ги мајка ти и свекрва ти, се согласувам со анабејби, некогаш и пола саат некој да ја земе да се избањаш и испиеш едно кафе на тараса живот значат. :)


Кој не поминал не ни знае како изгледа. Те сфаќаме. Мене кога ми викаа ќе помине мора да помине јас плачев зошто мислев дека никогаш нема да и престанат маките нејзе а и мене. Не те лажам, сеуште ми одѕвонува зајдувањето во глава ама баш денес на сестра ми и реков: ова ли е мојата ќерка што плачеше без престан 4 месеци. :) Сега е како јагне во споредба со тоа. Идат убавите денови, само најди начин барем малку да останеш во нормала.

Сју и кај вас што побрзо и полесно да поминат.

(kup)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 11 Aug 2014, 07:37

Те разбирам Радост, ама ете гледаш помина. Тоа е само една релативно кратка фаза која кај некого поминува по лесно а кај некој потешко. Не дека и јас сум имуна ама дека поминав хорор по болници кога големата закачи бронхопневмонија, грчевите сега од оваа перспектива ми се гледаат шала. Затоа и така искоментирав ладно бидејки во споредба со некои другу состојби се навистина зафрканција. Ке бидеш и ти како мене радост, малку време треба. Да речеме до догодина оваа време:)))

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by saska075 » 11 Aug 2014, 09:02

Милички мои фалаааа ви на советите и утехите. (big-hug)
Ќе издрживе уште месец дена ама стварно кој не поминал период со јаки грчеви не знае и никогаш да не дознае. Ем стресно и жално што не можеш да им помогнеш, ем околината не те сваќа кога ќе се пожалиш некому.. Некои ми викаат јас одам на работа не се жалам а ти дома уживаш (ner)
Ама тоа е.
Гушкиииии

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”