Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Mau » 18 Aug 2014, 21:05

Аххх... тие лоши грчеви, кај нас баш рано почнаа, немавме ни десетина дена... Патронажната сестра ни ги препорача дека може Еспумисан да и даваме, не беа јаки грчевите па и не и дававме нон стоп, ама денпвиве почнаа појаките грчеви. Бидејки направивме три недели ни препорачаа Саб симплекс , еднаш и дадовме и не видовме ефект така да не сакав за џабе да и ги давам...
Една пријателка ни кажа дека спас нашле во Инфакалм капките, се даваат два пати на ден само,за разлика од другите кои се даваат по секое доење. Вчера вечер и утрово и дадовме, се смири веднаш, еве и вечерва сме без плачење, се надевам ке остане така (prayer)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by maried » 18 Aug 2014, 21:37

Мау мила внимавај на исхраната ;-)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by stela » 18 Aug 2014, 22:05

Da Mau ishranata e bitna, bar na pocetokot a podocna mislam deka treba da si jades od se da gi naviknuva vkusovite i ona preku mleko, se razbira. Jas piev 2-3 pati na den caj (ne mi tekbuva vo momentov koj mislam deka bese komoraca) so po 5-6 zrna kim i mislam deka i toa pomagase i plus i davav kapki espumisan i i go greev meseto so peglana pelena ili termofor i plus masaza na meseto.

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Mau » 18 Aug 2014, 22:25

Abe zenicki, vnimavam, jadam se, iako doktorkata mi kaza da si jadam se, ne jadam hrana koja e teska i za mene, slatki raboti nikako, gazirano i onaka ne pijam, mleko ne... Iskreno strav mi e i ovosje da jadam, a od zelencuk skoro nisto, krastavici i domati gi isfrliv... Pijam caj od kim i Bekutan od anason... ako ima nekoj uste nekoj sovet neka kaze...

Pravime vezbi so nodzinjata da si prdi poubavo i masazi na stomaceto, a i termoforce koristime!

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by stela » 18 Aug 2014, 23:05

Mau mila mislam deka grcevite se neizbezni, seto ona sto go pravime e samo da gi ublazime, mozebi gresam, no jas licno mislam deka se neizbezni... neka si kazat i drugite mamicki svoe mislenje
Edna golema guska za tufniceto ubavo (big-hug)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by saska075 » 19 Aug 2014, 12:29

Мау пробај топла пелена на стомаче. Испеглај ја малку колку да се стопли и стави му ја. Масажа на стомачето, гледај да се испртка колку може, ставај го неколку мин на стомаче.Нас ништо од ова не ни помогна но за секого е различно. Пробај од капките Колиеф, имаше кај нас ефект ама само недела-две. и ние сеиште мака мачиме со грчеви.

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Mau » 19 Aug 2014, 13:26

Да ви се пофалам ноќва ја поминавме мирно... Мислам дека Инфакалм капките и помагаат побргу гасовите да ги исфрли, и со вежбите со ноџињата убаво си прткаше сонојка и ноќва, фала му на Бога немаше вриштење и плачење (pipi)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 26 Aug 2014, 22:20

Еве и јас да напишам ново искуство. Како што си е редот и ние си имаме грчеви. Прво земав колиеф па еспумисан па сав симплекс. Не помагаат од проста причина што бебушка бљуцка после секој подој а знае и да си поврати убаво. Ама никакво фајде од нив. Спасот го најдов во бекутан чајчето. Само што ја голтне првата голтка стомачето и се опушта. Во стање е да испие и 100 мл наеднаш. Чајче па душа. Е сега проблем е што од грчевите не сака да цица. Посебно попладне. Цела недела последно цицање и е во 16 ч. После 16 кога ја ставам на града вришти како да ја коле некој и се грчи. Кренав раце и пиеме чај. Си дремуцка по малце до 21 о заспива пак со чај. Некогаш се буди дури и во 05 сабејле. Значи си спие од почеток дкоро цели ноки. Вечерва прв пат цицна после 20 ч. А и слабо напредува. По 100 г неделно последниве 3 недели. Педијатарот ми рече тоа не е страшно но толку многу чај да не и давам. А која мајка сака да го гледа детето како се мачи. Ке и давам чај, што да правам. Ама и не се стресирам многу зошто тоа е составен дел од развојот. Исто така помага многу гушкање кожа на кожа. Со лесно на сите и послору да заборавиме на овие " слатки" маки.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 26 Aug 2014, 23:32

Зошто ти рекол толку многу не? Колку и даваш чај па е многу?

Баш ме радува што некој иво чај нашол спас. (part)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 27 Aug 2014, 09:29

Педијатарот ни кажа максимум 100 мл дневно а таа пие и по 350-400 мл на ден. Најверојатно за да може да цица повеќе. Радост ти што мислиш?

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”