Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 27 Aug 2014, 09:38

И ова сакам да прашам. Вашите искуства околу исхраната на мајките кои дојат. И дали е можно од патлиџани што кадам да има такви грчеви. Вака генерално не појам газирано и не јадам тешки работи. А кутрата коа писне и една фаца жална коа направи да ја изеде човек. Дури со глас стенка ааааа. Душа:)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Mau » 27 Aug 2014, 09:58

Патлиџан е на листа на работи кои НЕ треба да се јадат (pipi)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Miki » 27 Aug 2014, 10:26

Со чајчето само ќе и се наполни мешето и нема да цица, а чајот нема никаква хранлива вредност.
Бебињата се раѓаат со стерилни цревца, додека се воспостави цревната флора и созрее системот за варење е процес и често е болен.
Колики кои често се мешаат со грчево (плачење подолго од неколку саати најчесто во попладневните и вечерните саати) не се објаснети и се верува дрка е заради неаозреан нервен систем. Со плачење голтаат повеќе воздух што уште повеќе ом предизвикува грчеви.
Јас не би давала чајче, подобро со пробиотици да пробаш. А за плачењето повеќе цицање, голо меше на меше шетање во раце или подобро алинг. И бел шум помага и ги смирува зошто ги пптсеќа на звуците кои ги слушале во матката.
И поминува, после 3 месеци нема да се сеќаваш на грчеви.
Last edited by Miki on 27 Aug 2014, 10:33, edited 1 time in total.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by ripcence » 27 Aug 2014, 10:31

На мене пак педијатарот ми рече да не давам чај повеќе од 10мл.(му давав највеќе 30мл.) Го полни мешето и затоа после несака да цица, а од 16ч до 05ч е многу време без цицање.
Сју а ти пиеш од чајот за доилки, исто и тој преку млекото го смирува бебето.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 27 Aug 2014, 10:37

На мојата и сега не и давам повеќе од 150 мл дневно зошто не сака да јаде. Намали го Сју, знам дека сега од што ви помага полесно е ама навистина е многу зошто е малечка. Она со 300 мл чај што има и шеќер сосема се заситува.
И реално не може да напредува по повеќе зошто многу малку цица ... Не знам како оди со млекото ама нели постои ризик и да ти се намали лактацијата зошто не цица по толку саати?

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Mau » 27 Aug 2014, 10:54

Мојата пие чајче околу 80 мл. и си цица нормално, чајчето ја смирува, ама кога си има појаки грчеви пак си е плачлива... Како и да е ке поминат сами од себе дали за еден или за три месеци (pipi)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 27 Aug 2014, 11:01

Ви благодарам на сите за советите.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 27 Aug 2014, 11:08

Инаку пијам од чајот за доилки од почеток. Ајде денес ке пробам да намалам. Не е во мој стил да се жалам ама мртва сум уморна. Хаха:) која мајка не е. Ова бебушот е мелем за душа ама големата не умре. Не дека е многу голема( 20 месеци). Ама удри мавај по бебето, лошотилак невиден. Тоа кутрото за гревче. Среќа сум ладна глава па преживувам.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by maried » 27 Aug 2014, 16:18

Сју, јас сум мајка чие дете имало два пати грчеви. Јас ќе ти кажам што не јадев, а твое е да пробаш :-)
Цитруси не јадев, јаткасти плодови, краставица, зелка, патлиџан,грав,леќа,кафе, газирано, цигари, ГРОЗЈЕ (еднаш каснав, се отепа од плачење), карфиол.
Пиев чај за доилки по еден литар дневно. Го има во билна аптека и е микс од 5 билки.
Намали го чајот, керка ми има само пробано чај и толку веќе не и дадов.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Радост » 27 Aug 2014, 17:06

Јас за жал ќе кажам дека се е до детето. Сестра ми пиеше по два литра Кока Кола ( за жал и ден денес е зависна од неа) секој ден. Пиеше кафе. Јадеше буквално се, а ги доеше до две години. И со двете не знае што значи ден поминат со грчеви.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”