Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by sju » 27 Aug 2014, 18:13

Има на фб една убава грипа се вика соба за доење каде една докторка одговара на прашања. Таму докторката вели дека треба да се јаде се во умерени количини. Првото имаше грчеви ама не вакви и колиеф и помагаа многу. Сега второво душиче кога го стегне абе камен стомачето. Денес цицаше повеке, го користам секој момент кога нема грчеви да ја ставам на града. Прееска толку многу врескаше што помислив дека е гладна. Приготвив аптамил чисто да видам дали ке повлече. Значи нема шанса. Штом и го ставив чајчето в уста се смири во секунда. Инаку откога ке се изнапие чај го поврака. Пробав и ова: ја местам во положба за цицање и и давам чај, се смирува и веднаш на града. Не пројде. Се надевам само дека пократко ке трае и гледам да сум смирена и да не се нервирам, првиот пат од стрес млекото ми секна за 2 дена. Инаку не јадам и јас од сите овие работи освен патлиџанот ама дефинитивно не е до исхраната во мојот случај. Ви благодарам на сите уште еднаш. А за кока кола и кас сум зависник, во бременоста се убив од пиење. Но сега апстнирам. Може треба да пробам:)) хаха

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by happiness » 20 Dec 2014, 13:08

S samo sto navrshi dve nedeli pocnaja srasni grcevi mnogu placeshe navecer i sekogas vo 9 do 10 pocnuvashe nervozno jadeshe a nekogas odbivashe da jadi a se slucvashe mnogu cesto i da povraka (scared)
vo konsultacija so pedijatar davavme espumisan kapki ama vo golema kolicina 5pati vo tekot na denot po 25 kapki nie gi davavme pred sekoe jadenje i malku ni se smirija a i bekutan caajceto si go sakashe davavme po 20-30ml megu obrok ne sekogas ama vo tekot na denot si pishe okolu 100 ml cajce
traeja do 3 meseci eve veke nedela sme bez espumisan si zaspiva so mlekce i nema placenje po celi noki (rad)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Lejla7 » 20 Dec 2014, 15:40

Miki wrote:Со чајчето само ќе и се наполни мешето и нема да цица, а чајот нема никаква хранлива вредност.
Бебињата се раѓаат со стерилни цревца, додека се воспостави цревната флора и созрее системот за варење е процес и често е болен.
Колики кои често се мешаат со грчево (плачење подолго од неколку саати најчесто во попладневните и вечерните саати) не се објаснети и се верува дрка е заради неаозреан нервен систем. Со плачење голтаат повеќе воздух што уште повеќе ом предизвикува грчеви.
Јас не би давала чајче, подобро со пробиотици да пробаш. А за плачењето повеќе цицање, голо меше на меше шетање во раце или подобро алинг. И бел шум помага и ги смирува зошто ги пптсеќа на звуците кои ги слушале во матката.
И поминува, после 3 месеци нема да се сеќаваш на грчеви.
Sto e toa "bel sum"? I "aling" ( da ne e greska pri pisuvanjeto)? Jas kako od Mars padnata, ama na vreme da si prasam.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Filigran » 20 Dec 2014, 16:25

Бел шум е звук кој ги смирува бебињата.Ги потсеќа на шумовите во утробата. Таков звук даваат на пример фенот , правосмукалката, аспиратор................. ЗКај нас испробано и дефинитивно помага. Има и апликација за на телефон кој произведува таков шум. White noise пиши на google

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Debora » 20 Dec 2014, 17:25

Мене алинг ми личи на слинг, ама ќе каже Мики. (laugh1)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by happiness » 20 Dec 2014, 18:33

I kaj nas pomagase a najmnogu na youtube ima edmo video "relaxing hair drayer sound " fenot trae edno 2 casa i na nego S znaese da go namali intenzitetot na placenje nar ne mi zaogashe a go pustavme i sekogas za noknite jadenja

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Lejla7 » 20 Dec 2014, 18:52

Debora wrote:Мене алинг ми личи на слинг, ама ќе каже Мики. (laugh1)
I mene na toa mi zalici. Ziti za sling sum cula (smile)

A be od kade vi se tolku informacii, eve na pr. za bel sum? Aj preporacajte nekoja literatura (thumbsup)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Miki » 20 Dec 2014, 19:53

Јас додека прочитам...се решил спорот со името :) :) :)
Да Лејла..на слинг мислев. А бел шум (white noise) е тоа што ти објаснија. Звукот од овие апарати е таков. Има многу примери на you tube (дури има и видеа како се смируваат бебиња на ваков звук ). Мене тие од телефон не ми помогнаа многу, ама затоа аспираторот во кујна беше спас.
А литература...хахаха...не се секирај, ќе си научиш со тек на време. Знаеш дека некои бебиња немаат проблем со грчеви, така?!?! Се надевам и вие нема да имате. :)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Peperutka » 07 Jan 2015, 23:56

D. Naskoro ke polni 4 meseca I mozeme da se pofalime deka nemame grcevi (rad)
Ova im go posakuvame na site mamicki I bebinja. (brows)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Lejla7 » 21 Apr 2015, 17:22

Dali ako bebeto pie Becutan caj (a go pie bidejki e na AD mleko) smeat da se davaat i Espumisan kapki i po kolku na den?
Maliov nas pie po 100ml cajce na den. Kolku tolku mu pomaga so kakata, ama popladne okolu 18 i sabajle okolu 6-7 se maci da prdne, stenka i se grci mnogu, pa ako smee kapki damu davam naporedno so cajot.
Se stavaat li vo mlekceto ili se davaat so lazice?

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”