Грчеви кај бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by ivvi<3 » 21 Apr 2015, 18:10

Лејла, пак јас :) Нас педијатарот тогаш ни препиша чај 2 пати по 50мл и во чајот 20 капки еспумисан.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by merlin » 21 Apr 2015, 18:29

еве и јас да пишам иако немам искуство но си собирам информации и пред некој месец на визита на канал 5 нели се уклучува илчо захариев и збореше за кимот, дека чајот од ким бил добар за дигестивен тракт посебно кај жени кои дојат за бебто да нема грчеви или чај да се дава на бебето, кажа дека и самиот бекутан чај има ким. исто кажа дека чај од македонски анасон кога козумира мајката не само што има повеќе млако туку и бебето нема грчеви, етојго пие другарка ми е бебето и нема грчеви. захариев го кажа и рецептот за чај од ким за мајка и за бебе различно е, ако сакате можам да ви го пишам..иако верувам и во сирупи и др фармацевски чајчиња бидејки фармацијата толку е напредна што се почисти и почисти проддукти излегуваат.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Bube » 21 Apr 2015, 18:40

Jas pa gi stavav vo mlekceto po 25 kapki.ednas do dvapati dnevno. Nemase mnogu grcevi mojata. Drugarka mi pak davase I po pet pat dnevno po 25 kapki, so lazice bidejki go doese a imase bebus nogu grcevi.
I da od espumisanot mnogu prdese hihi

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by happiness » 22 Apr 2015, 00:57

jas davav espumisan po potreba znai so mericka za kapki kako shpric beshe so taa mu gi davav... imavme golema maka nie posle malku od malku zedovme red nekakov pa mu gi davav navecer oti togash beshe bolkata pred mlekoto da go pie... izmegu dve jadenja se dava po 25 kapki ne poveke , taka mislam deka beshe mora da pomini odreden period od nekolku saati...
koga se namali placenjeto i grcenjeto od 4 do 5 polni meseci davav pred spienje vo mlekoto izmeshani :)
cajceto nema vrska sto go pie :) i toa pomaga i za kakanje i zed mu se gasi i stomace smirva... (smile)

drugo neshto priateli od germanija mi falea togas sirup protiv grcevi nurse od healthaid mnogu bid dobar kaj nas go nemashe togas a sega pred mesec procitav na stranata na healthaid deka go donesle i vo mk 600 den e....
neka stoi informacijava mozi ke se najdi :)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Bilence 123 » 25 Apr 2015, 19:39

Денес и мојата бебка имаше грчеви и скоро цел ден не успеа да заспие. Дури кога ја избањавме и измасиравме. Бевме на лекар за да ни препишат капки ама педијатарот рече дека е многу мала и дека се нормални тие грчеви. А мене ми е грев кога ја гледам како плаче и се грчи . (cold)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Neda_Jovan » 25 Apr 2015, 20:06

Bilence nas espumisanot ni go kaza patronazna sestra vednas da dademe stom pocnat grcevi. Pocnaa od treta nedela...ama espumisanot samo go terase da kaka grcvite ne gi smiruvase. Nas ni pomogna Subsimpleks go imase vo Eurofarm 300 den.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Bilence 123 » 05 May 2015, 11:28

Пробавме со фен и одма штом го слушне звукот заспива, ги снемува грчевите, верувале или не.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by ripcence » 12 May 2015, 03:27

Lejla7 wrote:Dali ako bebeto pie Becutan caj (a go pie bidejki e na AD mleko) smeat da se davaat i Espumisan kapki i po kolku na den?
Maliov nas pie po 100ml cajce na den. Kolku tolku mu pomaga so kakata, ama popladne okolu 18 i sabajle okolu 6-7 se maci da prdne, stenka i se grci mnogu, pa ako smee kapki damu davam naporedno so cajot.
Se stavaat li vo mlekceto ili se davaat so lazice?
Мене мојот педијатар ме советуваше ако има грчеви да давам или капки или чај, не двете (scratch)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by Lena_nela » 04 Jan 2016, 17:14

Еве уште некој ден и правиме месец дена.последниве два дена бебушко мн се виткаше,плачеше и душиче мало само подпрднуваше,а кога ке прдне одма вреснува,и се јавив на матич.(педијатар) и ми рече да пробаме со Еспумисан Л. но немаше баш некој ефект,па денес ни ги даде капките ИНФАКАЛМ па ке видиме,некако за сега ми е подсмирен.Ги пиеме по 20капки на сабајле после оброк и навечер 20 капки по оброк,а на пладне чајче од Бекутан,но јас го растворам во АД млеко.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Грчеви кај бебето

Post by ivvi<3 » 04 Jan 2016, 21:08

Лена нела, еспумисан и јас давав, ама нешто не помагаше баш, па педијатарот ни предложи други, мислам дека се истите ти што ги напиша, ама не сум сигурна. Нас најмногу ну помогна термофор и топла тетра пелена на стомак и после префрлена преку колена. Тогаш чув и за перничиња со трици, доста добри биле, ама грчевите веќе поминаа. Мислам дека само топло на меше најмногу смирува. Со лесно да е и брзо да му поминат (pipi)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”