Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by georgieva » 18 Feb 2010, 15:25

majki kakvo e vaseto iskustvo okolu ovaa tema?

Doktorite kazuvaat da se otvara redovno i da se cisti pipeto i ako ne e dovolno otvoreno do 1god. ke treba so hiruski zavat da se otvori ...
mjka mi se cudi , ona nisto od toa ne mu pravela na brat mi , isto i svekrvami ima dva sina...
imam prijatelki vo stransvo i koga im kazav nekako im e smesno...
Last edited by Debora on 30 Jan 2011, 22:55, edited 2 times in total.
Reason: Кирилица и ја сменив терминологијата :)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Annabel » 18 Feb 2010, 17:09

Уф, јас немам искуство, ама наскоро ќе треба и јас да научам. Знам дека кумата му го масираше пенисот на нејзиното бебе од исти причини.

Знам дека се прави и хируршки зафат, што не е страшно...напротив, по хигиенски е.

biljana_ppp
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 15 Feb 2010, 18:14

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by biljana_ppp » 26 Feb 2010, 21:02

za ova sum cula deka se pravat masazi kaj maskite na kureto (smile) ,a ako ima potreba se pravi i hiruski zafat t.e se zasecnuva kozickata, toa go pravea na moe vnuce prvite 2-3 dena koga mockase go bolese i placese no posle pomina.Toa obicno e nasledno, i na tatko mu moralo taka, taka da ne se javuva kaj site maski bebinja (b3)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Debora » 27 Feb 2010, 00:42

И јас знам дека другарка ми му правеше нешто на бебето, ама не знам точно баш што и како. Тоа што се прави, се прави баш за да се избегне потребата од хируршка интервенција. Некоја мајка на машко бебе ќе може да ни каже повеќе.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Annabel » 22 Mar 2010, 14:25

Мене на ГАК ми рекоа дека не треба да правам никаква масажа на главчето на пенисот, ама некако ми е сомнително. На еден месец сме на преглед кај педијатар, па ќе видам што ќе ми каже...

Ако има некоја мајка искуство би ми било од корист да го сподели.

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by bibusoh » 26 Mar 2010, 22:24

Imav slusano od drugi deka treba da se vodi posebna higiena na penisot kaj maskite bebinja ama neznaev kako (confus) ?
Ja prasav tetka mi zasto taa ima iskustvo so masko, i mi kaza za vreme na kapenje deka togas koziceto mu omeknuva da mu go sobiram nagore dodeka ne mu izleze glavceto i so meka gazicka so voda ga mu go iscistam. Taka pravam od denot koga e roden i fala mu na Gospod ne sme imale nikavi problemi (thumbsup)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Annabel » 26 Mar 2010, 22:50

Уф бре овие мажите, од мали да ги масираш (laugh1) (laugh1) (laugh1)

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Mechevska » 06 May 2010, 14:33

Ми кажа педијатар дека треба да се отвори главчето на пенисот.инаку ке почне да собира нечистотии и да доведе до инфекциja.Пробав но не успеав и на 1г го однесовме на хирург и му го отвори без даесечен или нешто слично.Много го болешо после тоа и като мочкаше плачеше и му сетресеа нозете.Така да препорачувам сами дасе гоотворите главчето мало по мало уште од мало бебе.

777777
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 05 Mar 2011, 11:41

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by 777777 » 05 Mar 2011, 11:46

Ве молам за помош...се работи за повозрасно дете кое што значи главчето на пенисот му е отворено пред некое време но нема правено вежби за отварање на пенисот како помало,значи сега може да го отвори но понекогаш чувствува болка е сега што треба да се направи? дали да го отвара секој ден по малку или пак нешто друго?

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Ana.I » 05 Mar 2011, 14:14

однесе те го нека го види доктор,он најдобро ке ви каже што е работата.

Инаку моите другарки сите родија машки деца и уште од само раѓање кога им ги менуваа пеленките им ја истегнуваа кожичката,за да не дојде после до хирурзи работата.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”