Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Lena_nela » 06 Feb 2014, 16:12

Еве и јас да си ја пишам маката низ која поминавме со синко. Значи во петокот негде на пладне синко ми рече дека го боли курето,го прашувам дали кога ке мочка го боли или ако го пипка,ми вика на мочкање не а го наболува ако го допре а некогаш и без да го допре,го соблеков го гледам неможам ништо да видам,ни црвенило,ни отек. Помина тој ден,но само со една реакција,му кажувам на мм и викаме да видиме ако продолжи да се жали ја бараме матич. но ништо тој ден имавме и гости,синко не кажува ништо,саботата го бањам тој пак ми вика ме боли,гледам пак нема ништо,му викам а да не лажеш,тој ми одговара ДА,леле незнам што да правам има само 2год. и 7 месец. Во неделата утрото пак ми вика боли,кога гледам од едната стр. отечено куренцето,и се јавувам на матич. и кажувам ама преку тел. што ке икажам,ми вика одајте на детско нека го видат,ако детето не е вознемирено,акон е плаче и ако не се зголемува отокот (да може да издржи до утре) да го види хирург,одам на детско и д-р само што го виде вика кожичката е ке мора да хирург,кај во недела хирург да барам (ner) и тој вика ако издржи до утре супер. Одиме дома не помина саат време почна да плаче и и се јавив на една моја братучеда(мед.сестра) и и викам барајго хирургот Д. плаче а и уште е приотечено,почна веќе паника да ме фака. За пет мин. дојде хирургот го стисна кожичето до доле прсна нешто како гној(што ли беше) го премача со јод и ни даде маст и сируп и ни вика за два дена на контрола, и ми вика ке го отварас вака до крај (scared). Мајки,жени,девојки јас појма немав дека толку треба да се трга,кога беше бебе матич. ми рече масирајго не ка се отвора,нека има мало дупче,јас го масирав секое бањање и си мислев дека е супер отворено,но кога видов колку требало (ner) (ner) (ner) (ner) Па лута сум зошто не се најде ни еден д-р да види за овие две години колку е отворено,или да не подучуваат нас мајките како треба и колку,да немаат децата вакви маки. Сега е супер заздравено му е но кога се мочкаше го печеше првите два дена и сега трпи од страв не се мочка,ама ајде што не се мочка туку трпи и за какање,леле цел ден го моламда седне на нокширче. Незнам сега чекам да му помине овај страв па да почнам така нагло да го отворам,леле уште ме држи паника и страв.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Vesela » 06 Feb 2014, 16:21

Лелееее Лена нела што била маката. Оффффф да ти кажм , мм има искуство со внукот од сестра му кога бил мал ( исто како на синко твој му се случило), па поучен од тоа он е задолжен за таа работа. Он го проверува стално до каде е (laugh1) и му го отвора.
Поздрав и нека е со помин. (kup)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by happiness » 20 Dec 2014, 11:29

nedake koga S beshe eden mesec sveki go kapeshe i mi veli sega e pogolemo treba da mu go cistime kurceto pa deteto mocka vo pelena i taka vo kapenjeto pocna taa da poleka da go masira a sinko voopsto ne reagirase deka go boli mislam deka ne ni zabelezuvashe
sega na 3 i pol meseci si ima otvorce normalno za mockanje ama lavceto e mnogu rano da se pojavi pedijatar nisto me nema sovetuvano (sad1)
a ve citam treba na godina da se otvori da izlezi glavceto ili koga....?

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by ripcence » 21 Dec 2014, 02:18

Сите педијатри значи различно, на А на секоја контрола (секој месец) му го проверуваат и главчето на пенисот до каде е отворено, треба до годинка да се отвори скроз ама не запнувај, на секое капење полека масирај и до каде оди до таму, колку и да отвориш исплакни со чиста вода па малку сапунче и пак чиста вода и затвори.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by happiness » 21 Dec 2014, 14:54

Ripcence bravo za tamoshnite kontroli
Jas S go slekvam golo samo go vagaat na tetra pelena i posle stavam pampers i taka vlegovame kaj doktorkata taa ne go vadi pampersot (tap)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Filigran » 09 Oct 2015, 22:15

Денес бевме сo Ј нa урoлoг. Сaмo штo гo виде рече aх oвa не се oтвoрa , прстен имa. Прoбa сo тие нoжичките и ништo, пaк прoбa пaк ништo. Вели гoлем прстен ?????? aкo не се среди вaкa ќе мoрa oперaцијa (ner) Ј ни a ни б, мирен јaкo бaјче. Е пoследниoт пaт др се зaпнa и гo дoбoле. Си пoплaкa мaлку и тoлку . Јaс не мoжев дa гледaм (tumbdown) . Др рече пo 2 недели пaк дa дoјдите, чекoр пo чекoр дa се среди. Мене стрaв ми е, дa не се искoмплицирa, дa не имa некaкви пoследици..... Се дoсегa штo е нaпишaнo ми е читaнo, aмa пoнoви мислењa немa. Дaли некoј имaл сличнo искуствo????

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Lena_nela » 10 Oct 2015, 16:07

Филигран мила јас имам напишано како поминавме, и од како му го отвори после тоа ден ,два го болеше кога се мочкаше,па трпеше,плачеше,го ставав под туш и со водата да се измочка. Инаку после тоа го мачкавме со хлорафеникил маст ,го миев со камилица и обавезно да продолжиш со отварање до крај,оти може скраја да е пак да му загноји .

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”