Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by martina_boss » 05 Mar 2011, 15:04

moeto milo since nemase nikakvi problemi so pipeto. ama koga napolni edna godina go odnesov na urolog da go vidi. jas go otvarav na sekoe banjanje ama koga vidov kolku treba da se otvori moeto otvaranje ne bilo nisto. doktorot mu go otvori so pomos na vata i prstite ( znaci ne go secese voopsto tuku mu go otvori glavceto prirodno). vo ordinacijata ne bese strasno mnogu ama koga si otidovme doma slednite dva dena mi bea pekol. placese na sekoe mockanje posto go pecese.morav da go otvaram za da go mackam da ne se zatvori pak, a pa koga ke go otvoris treba brzo da go zatvoris zatoa sto na niv im nadojduva krvta vo glavceto i moze da ne se zatvori pak. si velev sto mi trebase. ama posle tri dena veke se se sredi. sega e dve ipol godinki redovno go otvaram. sega mu e duri i ubavo dodeka go cistime, mi vika deka go golica. (confus) . znaci ili probajte sami da pocnete so otvaranje eden mesec od koga ke se rodi (postepeno, postepeno) ne naednas ama treba da se otvori kako na golemite mazi (smile) so tek na vreme, ili odneseto go na urolog pa toj neka otvara. pozdrav

gogi
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 13 Dec 2010, 23:36

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by gogi » 05 Mar 2011, 15:30

od koga treba da se zapocne so vezbi za otvaranje na glvaceto na kureto....mene mi kazaa deka vezbite se pravile posle 2-3 mesec...nie sega sme 18 dena

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by kikica » 06 Mar 2011, 16:28

Prasav urolog za ovaa tema i mi go odgovori slednovo: Spored najnovite ispituvanja sto gi pisuva vo najnovite uroloski literaturi, kureto si e fizioloski t.e normalno zatvoreno kaj novorodencinjata i toa ne treba da se giba ni da se masira doseka samo ne pocne da si se otvara nekade posle 1 godina do kaj 3-4 godisna vozdrast treba samo da si se ima otvoreno, znaci bez nikakvo gibanje od strana na majkata!! majkata treba samo da se grizi da e ubavo izmieno a ne taa sama da go otvara. edinstveno treba da se prevzemi nesto ako se vidi deka kureto e zacrveneto, vospaleno, togas prvo se mie so kamilica nekolku dena i ako i togas ne pomini se nosi na urolog. Znaci, prisilnoto otvaranje na kureto od strana na majkata ne samo sto nema da pomogne tuku moze da dovede i do komplikacii!!! Ova vi e edno strucno doktorsko mislenje, se nadevam ke pomogne! p.s mozebi zatoa starite se cudat kakva e taa masaza kakvo e toa otvaranje na kureto, znaci nema potreba od taa rabota, prirodata sama si ja znae rabotata! nie treba da se vmesame samo ako ima problem, a ne vo sekoj slucaj! pozdrav (kup)

milapetar
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 21 Feb 2011, 14:32

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by milapetar » 06 Mar 2011, 23:17

Точно е дека такви се најновите уролошки ставови,но истите тие уролози пред неколку години го казуваа спротивното.Ова ми го кажа и патронажната сестра, ама докторката во советувалиште ми кажа да го отварам курето и тоа уште кога беше бебето мало немаше ни еден месец.пробај само да не го отвараш до една година и ке видиш што ке се случи,страшно.Инаку јас како доктор многу се мислев околу ова прашање,немав искуство со машки деца,знаев дека нешто треба да му се прави на курето но незнаев како и колку и се плашев.Затоа си прашав другарки што имаат машки бебиња и сите ми го кажаа истото,па така го вежбавме курето по малку и сега за сега е добро.Јас секогаш велам дека не е срамота да прашаш нешто ако не знаеш.

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by martina_boss » 07 Mar 2011, 14:25

znaci vaka kureto se otvara ama postepeno malce po malce probaj da ja zategnes kozickata i koga ke vidis deka na deteto ne mu e prijatno ostavi, sledniot pat pak i se taka. najdobro e koga se banja vo topla voda.koga na moeto dete mu go otvorija glavceto , vnatre imase polno nekoja bela prljavstina od samite peleni i kremcinjata sto se sozdava. e taa prljavstina im pravi problemi. taa necistotija nema sansi da se izmie koga kureto e zatvoreno a niti pa moze da se vidi. a za da go izbegnwete tro dnevniot pekol od koga doktor ke go otvori probuvajte sami nezno poleka poleka , kolku moze tolku.otvaranje glavce naednas kaj lekar im pravi traumi na decata. nekoi deca posle ima e strav da kakaat ili da mockaat pa se stiskat. taa trauma im trae i so meseci. toa e moe iskustvo i mislenje. pozdrav

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by mihaela » 10 Mar 2011, 14:40

Јас на син ми не му го отворав и покрај советите на некои мајки кои веќе имаа искуство со машки деца.Уште за време на бременоста прочитав во некои од детските магазини дека природата ќе си направи се што е потребно а мајката треба само да го мие редовно со вода и сапунче.Така и правев се додека наполни една година и тогаш кога бевме на советувалиште ни рекоа дека веќе е време да се почне со отворање и тоа го правев секогаш кога ќе го капев додека сеуште беше во водата,значи не од после и не насуво.Кога ќе се капи тогаш кожичката му омекнува и полесно е.Првите неколку пати малку се бунеше,најверојатно затоашто небеше навикнат но после немавме никаков проблем.Сега има две години и му го отворам секогаш кога го мијам а не само при капење и немаме никаков проблем.Мој совет е да се опуштите и да не паничите.Точно е дека природата си знае сама да си направи како што треба.А мајките доволно е само да го мијат.Но сепак мислам дека ако веќе сте го отвориле еднаш треба тоа да се прави редовно без разлика на возраста,затоашто така повеќе ќе собира нечистотија отколку ако не е воопшто отворено.Поздрав

777777
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 05 Mar 2011, 11:41

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by 777777 » 15 Mar 2011, 18:24

Ова околу операцијава дали некој знае што и како иде со тоа,мислам дали ќе го боли тоа? и се друго околу операцијата со кожичката на главчето?

*Bucka*
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 11 Jun 2011, 03:11
Location: Skopje

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by *Bucka* » 11 Jun 2011, 04:07

Jas dobiv preporaka od patronazna, a podocna i od pedijatar deka mora povremeno da go otvaram kureto. Znaci, 2-3 pati vo nedelata, ili posle banjanje ili posle smena na pelena, mu go otvaram poleka, se dodeka ne go vidam glavceto. Ne go otvoram do kraj, zosto mi e strav da ne go povredam, tuku stom go vidam glavceto , prestanuvam. Vnatre se sobira bel sekret, koj go otstranuvam so cepkalce za usi navodeneto so mlako cajce od kamilica. Inaku nekogas dodeka go tretiram kureto znae da se zacrveni, no mackam na crveniloto so malku povekje pavloviceva i odma proagja.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by JasminaJN » 23 Jun 2011, 15:43

Моето синче има 2 год и 9 месеци и некој ден (smile) .Ваква ситуација имавме пред некое време и по препорака од педијатар, пошто е честа појава собирање на прљавштина поради неотварање на кожичката,јас му го истискав пополека-беше густа засирена прљавштина и го промивавме со камилица неколку дена неколку пати на ден. Му помина. Да напоменам дека јас постојано му го отварам кожичето, при секое бањање и мислев дека отварањето го правам добро.Но пред 2-3 дена приметивме исто засирена прљавштина блиску до главчето која неможеше да се стиска.Го промиваме со камилица но тоа сеуште постоеше и сеуште неможеше да се стиска. Денес отидовме на детска клиника на урологија.Урологот не прати на детска хирургија. Докторот одма знаеше вика ова е неотворено и залепено, а јас се запрепастив пошто мислев дека добро отварам. На лице место му го отвори залепеното излезе што вика докторот "урда" еден куп, син ми нормално се потресе и плачеше, го премачка со некој гел.Околу 1 часот повторно му го отворив до крај и премачкав со гелот ( да го прочитам дома утре ќе ви го кажам името). Повторно го потсетив на стресот и пак плачеше.Треба да се мачка 2 дена.Отварањето беше готово околу 11 часот но до 1.30 часот се немаше измочкако од стрес и вели го боли.
ОТВАРАЊЕТО МОРА ДА БИДЕ ДО КРАЈ НА ГЛАВЧЕТО И ПОДОЛУ секој ден додека не научи сам да си го вежба.
Докторот ми рече сме дошле на време, дека можело да загнои и тогаш ќе мора да отвара со операција.
Инаку јас сум по природа паничарка па отидовме на доктор да го видат, а препорака од некој доктор не сум добила имам искустѕво со внук ми нему му правеа операција и покрај вежбањето.Едноставно некои деца се склони кон фимоза
Оваа појава на залепување на кожичката е позната како Фимоза.
Извинете за долгиот пост.
Поздрав до сите и мајки за работа да не настане проблем со синчињата.
Трена ако ти треба уште некоја инфо слободно прашај или пиши лп како ти е згодно.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by JasminaJN » 24 Jun 2011, 09:37

Јуху се измочкавме конечно (cl) (jmp) во литри уф ми пасна камен од срце.Убав на мајка (smile)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”