Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Debora » 24 Jun 2011, 09:39

Ох срце мало (love5) , значи добри сте. (a2)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by JasminaJN » 24 Jun 2011, 09:43

Фала му на бога оди кон добро само го боли.Благодарам за грижата Деборче (a2)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Marina » 06 Apr 2012, 14:02

мене педијатарот ми рече ништо да не чепкам,одиме редовно на сите контроли и ако он примети нешто ќе ми даде упатства што да правам.иначе не смее да се интервенира без потреба,може само да се инфицира и сами проблем да направиме.ја сум многу претпазлива кај Лука,многу ми е страв при менување пелена да не го штипнам несакајќи некако,ни на крај памет не ми е да тегнам ни да отварам нешто

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Mia85 » 06 Apr 2012, 14:27

Lele Marince jas uste neznam kogo da go slusam....maticniot pedijatar ni vika nikako otvaranje, do edna godina..prirodata sakala toa da bide zatvoreno i nikako na sila, a pedijatarot od sistina ni vika obavezno otvaranje ednas dnevno....ja spopoleka mu go otvaram na banjanje najubavo..ama cela se tresam...Drugarkami zivee vo Minhen i nea ja prasav, ona ima dvomesecno bebe masko, na nea i rekle otvaranje skeoj den i obavezno da se natopuva so pamukce so voda...ete iskutva..

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Mamino_srce » 06 Apr 2012, 14:37

Ние му го отвараме од речиси првиот ден. Педијатар така ни кажаа. Мм го прави тоа. Знам дека се поделени мислења, ама јас мислам дека е подобро да се отвара посебно додека се бања бидејки тука се насобираат нечистотии и може да дојде до инфекција. Значи секое бањање отварање и испирање и после бањање по 10 пати мм му повлекува кожица на доле колку може наравно не на сила и веќе е подотворено повеќе отколку на раѓање ама се уште не доволно.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by happy cumulus » 06 Apr 2012, 16:35

Na ovaa tema ima razlicni mislenja. Koga sin mi se rodi, pedijatarkata negova a i patronaznata sestra ni rece da ne go cepkame penisot, sam ke si se otvori do kaj 1 godina. Majka mi togas bese so nas i taa se cudese na ova, zasto kaj nas vo MK gi otvaraat malce po malce uste od prviot den. I taka resivme da ne go otvarame. Arno ama koga Ian bese 2 nedeli star se sretnav so edna prijatelka od Peru koja ima sin (sea 5-godisen) i me prasa dali sme go obrezuvale Ian. Rekov ne. I taa mi ja kaza nivnata prikazna: Koga sin i se rodil isto i niv im rekle da ostavat penisot sam da se otvara. Arno ama koga sin i napolnil edna godina penisot uste ne bil ni blisku do otvoren. Rabotite se iskomplicirale i morale da go obrezuvaat. Taka nie so mm vednas resivme da ja slusame majka mi i da pocneme da mu go otvarame glavceto malku po malku. I taka praevme okolu 1 mesec dena sekoe banjanje mislam i toa se otvori dosta. Sega samo odvreme navreme go podotvarame da go iscistime. Mislam deka tuka vo USA imaat pomalku iskustvo so ova, zatoa sto seuste pogolem procent od maskite deca se obrezuvaat. A stom se oibrezani nemora da se misli veke na kozickata, neli. Do pred decenija moze skoro site bile obrezuvani, ama sega ima se poveke roditeli sto se resavaat protiv toa, zatoa sto nema navistina cvrsti medicinski dokazi deka od golema korist.
Sovet ne davam nikomu, ama koga jas bi imala vtoro masko dete, pak bi postapila isto, bi mu ja otvarala kozickata malku po malku....

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Happy_Mommy » 06 Apr 2012, 17:06

Јас немам машко бебе ама ќе го кажам случајот на моја блиска. Има две машки деца и уште од раѓање решила да не чепка ништо. При рутински преглед (или систематски на поголемиот) забележале дека нешто не е Ок и мораа да идат да ги сецнат малце. Значи поголемиот беше 7 години а помалото 3 години. Одпосле имаа проблеми, докторот рекол дека после зафатот мора да ја отвараат кожичката оти пак ќе зарасне, а они не дозволуваа и им беше многу болно така да мислам дека полесно би било уште од бебе да се среди тоа отколку ете така плус проблеми да си направите. Мое мислење. Поздрав

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Marina » 06 Apr 2012, 20:53

Е држи вода муабетов за обрежување.а мислам дека кај нас посебно викаат дека треба да се трга кожичката поради тоа што порано само платнени пелени се користеле и им се насобирало од материјалот на бебињата,не знам како да ги наречам тие како минијатурни кончиња од пелените(се приметуваат ако чистите прозори со таква пелена (laugh1) ) а тетка ми баш денес ја прашав и на двајцата братучеди им ја тргала,па на поголемиот мораа да го сецнат кога имаше 6 години мислам,а помалиот не (confus) прееска го бањав и баш гледав како би можела да го правам тоа ама никако,не ми изгледа природно некако,и бабицата исто ми кажа.можеби е индивдуално кај секое дете,не сакам проблеми да му направам,па ќе видиме како ќе се развива,ако има потреба понатака ќе му ја тргам некако,се надевам нема да има :ymblushing:

Jule_Pp
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 05 Aug 2011, 20:02

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Jule_Pp » 07 Apr 2012, 20:02

Женски здраво!
Седнав на кратко,ама ме заинтересира темава (w1)
Јас на н=Никола откако се роди,матичната ни рече да ја тргаме кожичката по малку па до 1 година да се отвори целосно и да излези главчето.Сега засега тоа го правам за време ан капење,иако понекогаш кога сменувам памперс се случува да забележам дека веке е на пола пат па пенисчето му е криво (rolll) ,но сега не запнувам по многу.Пополека само ќе си излези. Ние веќе наполнивме 4 месеци и мислам дека имаме сеуште време, летово со поредовно туширање (по 2-3 пати на ден) и ќе пробуваме почесто и ќе се отвори,нема кај да бега (thumbup) Само без страв и смирено,се ке биди со малку труд и упорност.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by Mamino_srce » 28 May 2012, 17:10

Еве јас да ја апдејтирам нашата состојба сега. (smile)
Од самото раѓање му го тргавме кожичето на секое бањање и требаше да се отвара се повеќе и повеќе ама кај нас немаше некој напредок и плус што не загрижи е кога почна да му се појавуваат бели точки. Отидовме на педијатар и таа веднаш што го виде ни даде упат за уролог и ни кажа дека ќе има проблем понатаму и при мочкање ако сега не средиме тоа. Отидовме и жената му го тргна кожичето, имаше многу бело (како гној, тоа било гадно) и наравно крв. Беше малку трауматично искуство и за бебе и за нас, тој плачеше оти нели го болеше, и целиот тој ден беше плачлив, вероватно го болеше при мочкањето.
Ни рекоа да го испираме со чај од камилица и ни дадоа маст (антибиотик) да го мачкаме 3-4 дена, 2 пати на ден. Сега еве после неколку дена, воопшто не дава никаков знак дека го боли или му е неугодно кога му ја повлечеме кожичката и сега е свлечена потполно само ние и понатаму треба при бањање да ја свекуваме и нема да штети да му испираме со камилица. Ми се допаѓа што сега знам кога му ја повлечеме и испереме и знам дека е чисто нема мочки ниту од пелени да се собира гадното.
Кај секое дете е различито, некое нема да има проблеми, ама ете кај некое треба да се интервенира.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”