Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by pepelaska » 28 May 2012, 23:34

еве и јас да казам несто од моето лицно искуство кога ми се роди малиот никој не ми каза дека треба да му се отвара козинцето,ни педијатарот ми реце несто,ни па свекрвами која израснала 2 маски деца и кога наполни 1,5 капејки го забелезав од страните на главицката како две бели од страните зараснати нормално обиколени со слузокоза и многу се испласив,заминав веднас на педијатар и таа ми реце после годината требало да му го отварам и ме прати на хирург,тој тамо не го сецесе него му го стрга наеднас надолу и му излезе тоа како да го рецам како бело перенје и секако тоа заогјасе од плаценје и ми реце секој ден да му го отварам и да го мијам со камилица се додека не си добие правилна форма,па едвај со маки не ме оставасе да го буцнам, кога ке се моцасе заогјасе од плаценје 2 3 дена го пецесе,и ми препораца на секое капенје додека седи во водата да му го масирам да го отвапам и затварам па и самото тоа кога ке зазнае па еве ние сега имаме 7 години и сеусте сам го терам кога ке се капи да направи 2,3пати масаза.

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by pepelaska » 28 May 2012, 23:44

а и ова заборавив да казам од една пријателка детенцето на 6 години никако не мозело да се помоцат и плацело му се моцало а никако да се помоцат и кога го онесла на болница тоа да му се затволило скрос сосе дупценце и нему му го пресекле козинцето (cry1)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by malenaD » 29 May 2012, 16:37

Lele be luge da ne znae covek sto da pravi,denes bevme na kontrola i se e vo red so bebusko,ja prasav doktorkata za otvaranje na glavceto i mi rece uste bilo rano(imame eden mesec) da ne cepkam sega,pa resiv da ja poslusam i da pocekam koga ke mi rece togas. Inaku i svekrva mi ima dva sina i taa nisto ne znaese za toa (confus)

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by pepelaska » 30 May 2012, 01:00

послусај си ја докторката и не се секирај иц таа сигурно го знае вистинскиот нацин,до дуса мене откако заврсивне на хирург ми каза дека до година нисто а од година натака по малу требало да му се отвара и убаво да се цисти,и секој педијатар разлицно казува послусај си ја докторката и узивајте со бебуско dance

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by ninag » 09 Mar 2013, 10:24

i moeto bebule e masko i mene nekoi mi vikaa da otvaram nekoi ne i sega na sekoe banjanje mu go otvaram po malku no glevceto ne sum go videla posle otvaranjeto se zacrvenuva malku i toa e se no najverojatno kako sto mi kaza i pedijatarot na 1 god. ke treba i hirurski da se otvori sto spored mene mislam deka e najpametno pa ke vidime inaku jas mu go otvaram dodeka moze i ke stane kako cvetce odozgora (smile)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by malenaD » 18 May 2013, 15:11

Нинаг,незнам точно колку месеци има синко твој,но јас ете имав пишано како ми рече матичната на еден месец,но покасно негде накај 5-6 месец таа самата ми рече да му го отворам пополека,барем ми рече да се направи мало дупче,јас од тогаш редовно му го отворам секое капење и сега мислам дека убаво главчето излегува ( па не сум ја прашала матич. кога одам на контрола,ајде следен пат)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by ani4ka » 16 Aug 2013, 09:44

mamicki od koga pocnavte so otvaranje? nas pedijatarot ni rece sega ne od tretiot mesec da sme pocnale, a pak patronaznata sestra ni rece ednas nedelno da otvarame. nie ednas nedelno go otvarame no mnogu malku mene mi e strav da ne mu storam nesto ili naglo da ne povlecam.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by malenaD » 16 Aug 2013, 10:00

Аничка ете јас малку погоре имам написано до кога почнавме со отворање,значи негде од кај 5 месец почнав по полека секое бањање, и јас се плашев како тебе да не го боли но ако го боли тоа ке изреагира,не се плаши и пополека ке си се отвори (love5)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by sunshine_2012 » 16 Aug 2013, 11:28

јас бев многу во дилема за тоа што да правам со пенисот на моето синче кога се роди тој, и со мм се определивме да им ја скратиме маката, да ги обреземе за да не дојде до состојба да мора да се обрезуваат кога ке бидат поголеми, значи сите три ги обрезувавме на 6 месецна возраст, и тоа во амбуланта кај хирург приватно си го направивме тоа со анастеија и за неколку дена си зарасна и сега мака си немаме. Но мислам дека подобро( ако не се обрезува) е да се масира пенисот уште првиот ден и да се чисти од тоа што ке се насобере околу главчето отколку да се остави само да се отвори, кожичката се залепува за главичката и поболно е и потрауматично е да се вади главчето на детенцето отпосле. Како мислете дека е најдобро за вашето детенце правете.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Отварање на главчето на пенисот кај машките бебиња

Post by ripcence » 16 Aug 2013, 13:13

Кога се роди син ми, никој не ми кажа за курето, но свекрва ми бидејќи имале проблем со мм како мал веќе знаеше, ми покажа како да му ја тргам кожичката по малку на бањање. Значи од еден месец почнав по малку и колку дозволува да му ја тргам кожичката и не сме имале никаков проблем, сега син ми е голем сам се бања и знае како да ја тргне кожичката и да го исчисти курето, иако на почетокот кога почна сам да се бања го надгледував.
А и педијатарот подоцна од 3мес. како го носев на контрола му го проверуваше курето обавезно до каде оди отварањето.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”