Гурелави очиња кај бебињата

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Гурелави очиња кај бебињата

Post by Petra » 08 Oct 2010, 15:56

Кај бебињата може да се појави гурелки на очињата. На мојата ќеркичка уште втората вечер и се појавија гурелки. Докторот рече дека се работи за инфекција и додека бевме во болница и ги мачкаа со маст.
Додека беше бебе кога ќе се појавеа гурелки ја прскав со мајчино млеко и и се чистеа. Исто гурелави очиња се чистат и со чај од камилица. Педијатрарот ми кажа кога чистам со камилица никогаш да не го чистам окото со едн потег од почеток до крај хоризонтално. Туку одозгора надолу и тоа секој пат да биде со ново чисто памукче. Така практикував.
Гурелави очиња може да има и ако е затнат каналот во носето и треба да се масира каналот помеѓу носето и окото и секако треба да се јавите на лекар.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Гурелави очиња кај бебињата

Post by carina » 07 Mar 2014, 21:56

ова ни се случува само на едното окце....каналчето било тесно па се собирале солзите и се стварала инфекција.ама ние изгледа ке мораме на брис,не помага ни тобрекс.имал ли некој искуство со ова

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Гурелави очиња кај бебињата

Post by ani4ka » 08 Mar 2014, 09:11

и ние истото го поминавме..а можам да кажам дека и не е завршено. макситрол ни помогна да нема гурелки, па пак се повтори и тогаш имаше бактерија и ни помогна дектаметазон со хлорамфеникол капки, но, за жал моето бебе кога плаче сеуште нема солзи (sad1) д-р ни рече до годинка ништо да не се превземе ќе видиме тогаш што ќе правиме ако не се подобри.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Гурелави очиња кај бебињата

Post by maried » 08 Mar 2014, 11:15

И јас поминав низ истото до 3 месеца,јас ставав тоρбеκс и мајчино млеκо по неκолκу пати и од тоа и се сρеди :)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Гурелави очиња кај бебињата

Post by carina » 14 Mar 2014, 21:16

земавме брис и излезе стрептокока во окото (sad1) ,сега со тобрекс пак и хлорамфеникол,ама 15 дена.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Гурелави очиња кај бебињата

Post by Bube » 31 Dec 2015, 08:27

Како новороденче немсше проблрм до хурелави очиња. Ете сабајлево првпат се разбиди со затворено окце (cry1) (cry1) а забележав вчера дека само шо ќе и го измијам окцето ќе и се направи новс гурелка. И црвено е внатре. Од настинка ли е? Матичната не е деновивр на работа. Ќе се распрашам кај да ја носам денес. Искуства молам

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”