Затнато носе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Затнато носе

Post by Annabel » 06 Apr 2010, 00:22

Андреј од кога се роди носето му се затнува навечер, па во собата како да имаме дедо, а не бебе (smile) . Ставам и облека да се суши на радијатор за да се влажни воздухот, ништо не помага. Го носев пред 10-тина дена на педијатар, ми вели дека е во ред и да не му ставам капки зашто не е настинат. Само му го чистам носето со чепкалка.

Може ли да ми пишете ваши искуства?

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Затнато носе

Post by Milan-baby » 06 Apr 2010, 21:43

anabel, jas imav golemi maki so milan na temava.
prvo i najosnovno nemoj NIKAKO ama ozbilno NIKAKo da stavas alista na radijator da se susat vo sobata kade sto prestojuva zatoa sto od topilnata se osloboduvaat cesticki od samiot pamuk sto na malite bebinja uzasno im smetaat a nie ne gi ni primetuvame (ova mi go kaza i maticnata na Milan a i doktorkite vo Kozle koga lezevme). ako smetas deka e suv vozduhot togas podobro stavi nekoj sad napolnet so voda a mozes da stavis vo vodata i malku sol..
isto mnogu ni pomognaa i solenite kupki, znaci koga ke go banjkate vo koritceto ke mu stavas edna raka krupna sol..
toa e od mene..
a za fizioloshki rastvor, mislam deka nema nikakva steta ako mu na primer mu go cistis noseto so bibo stapcinja natopeni vo nego

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Затнато носе

Post by Annabel » 06 Apr 2010, 21:52

Фала ти на советот Milan_baby....Навистина сум грешела, јас со најдобра намера, а сум правела повеќе штета со сушењето алишта. Добро што го споделив ова со вас. (a2)

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Затнато носе

Post by Milan-baby » 06 Apr 2010, 21:55

nema zosto, zatoa sme tuka.
inaku i jas go pravev istoto i bev vo zabluda za alistata, taka da ne si edinstvena.. :)

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Затнато носе

Post by Milan-baby » 06 Apr 2010, 22:05

se setiv na uste nesto, povrzano so alistata i noseto
neznam so sto peres i dali koristis baby prasok, ako ne togas potrudi se barem dvapati da gi plavis alistata, i dokolku mozes izbegnuvaj omeknuvac..
i koga gi peglas, peglaj gi od vnatresnata strana (povtorno zaradi toplinata i cestickite)
moze ti se poznati rabotive, ama sepak da ti pisam.. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Затнато носе

Post by Debora » 06 Apr 2010, 22:10

Ти само пишувај, неа и да и се познати на некого нема да му бидат. (smile)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Затнато носе

Post by Annabel » 06 Apr 2010, 22:21

Сум заборавила (laugh1)

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Затнато носе

Post by georgieva » 13 Apr 2010, 15:25

kaj mene sinot isto taka mu bese zatnato noseto i koga ja prasav dr. mi kaza deka e normalno do sestiot meseci da mu se zatnuva noseto , poradi vnatresnata sluzokozicka ....i da mu kapnuvam od filoloski rastvor , i nemavme problem , stvarno taka bese posle sestiot mesec se smeni ...

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Затнато носе

Post by Kalince » 13 Aug 2010, 23:42

Lele so toa nose maka macime od raganje.Smenivme nekolku soleni rastvori.Sega stavame "Sinomarin" i podobro e, ne mi krci tolku.

alekniko
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 15 Oct 2010, 18:16

ЗАТНАТО НОСЕ / ПООООМООООШ

Post by alekniko » 15 Oct 2010, 18:24

Имам 6 месечно бебе и веќе една недела има мака со затнато носе... Нема температура, не кашла ама носот му е затка и мнооооогу е нервозен... Никако не може да спие, а за чистење не станува збор. Го фаќа апсолутна хистерија само што ќе ја види пумпичката... Капките физиолошки воопшто не му помагаат, бевме на доктор и ни рекоа да му даваме оперил п, меѓутоа на капките пишува дека не се за деца помали од 1 година, па не му ги ставаме....
Ќе ви бидам БЕСКРАЈНО БЛАГОДАРНА доколку споделите на форумов што превземате во вакви ситуации...

Поздрав од мама и МАКСИМ

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”