Затнато носе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: ЗАТНАТО НОСЕ / ПООООМООООШ

Post by Petra » 15 Oct 2010, 19:47

Кога беше бебе ќерка ми кога имаше затнато носе и прсакв мајчино млеко во носето. А мајка ми кога сме биле ние бебиња ни ставала зејтин. На чепкалка, памучно стапче ставала зејтин. Ова јас го имам пробано, и има ефект, само не како бебе. Не се става многу зејтин туку само да биде натопена чепкалаката и се допира во носето малку на почетокот за да омкне.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Затнато носе

Post by mihaela » 10 May 2011, 15:22

Кога беше бебе син ми ,користевме физиолошки раствор за секојдневна хигиена на носот,затоа што постојано имаше затнато носе,веројатно и од цицањето.Кога беше настинат ги користевме капките АДРИАНОЛ Т.Сега,кога е настинат и со затнат нос ги користиме ОПЕРИЛ П( но кога е премногу затнат) и како припомош МАРИСОЛ со цинк,тоа е спреј за нос со морска сол со кој полесно се прочистува носот и плус го зајакнува имунитетот.Ја навлажнува слузокожата во носот и се подобрува проодноста на горните дишни патишта.До скоро употребувавме и пумпица за чистење,но сега веќе почнува да дува и самиот. (smile)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Затнато носе кај бебе

Post by carina » 24 Mar 2014, 17:49

си го настинав бебето вчера во зоолошка,па денеска само кива и крчи со носето,полно му е .ги вадам мрсулчињата со аспиратор,ставам солени капки во носето,ама гледам нема некакво подобрување.сте ставале ли некакви други капки кај бебињата ако им е затнато носето?моево има 3 месеци

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Затнато носе кај бебе

Post by Sashka » 24 Mar 2014, 18:55

Јас немам други капки користено, само солена вода и аспиратор. Друго што пробав и мислам дека имаше ефект беше да ставам главица кромид, исечена на пола, до перницата на бебушка. И за да не се слева секрет надоле а и да може полесно да диши и ставив под душекот(само на горниот дел) 2 крпи, колку да има наклон. Ако користите перница ова е непотребно.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Затнато носе кај бебе

Post by Радост » 24 Mar 2014, 19:48

Ти барем си ја шетала, ние од дома седење заглавивме. :)
Сашка ти кажала се што правам и јас зошто тоа педијатар ми препорача и на нас плус ни препишаа по 3 капки Ц витамин и плус и земав на Мустела има крема за мачкање на градите за полесно да дише и спие. Веќе не сме затнати ама полни сме со шлајм.

Bile-1887
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 14 Mar 2012, 19:10
Му се допанале: 5 пати

Re: Затнато носе кај бебе

Post by Bile-1887 » 24 Mar 2014, 20:27

Јас на моето бебче уште од 2 месеци ни дадоа капки ефедрин 0,25% за бебина ама носето му е нон-стоп затнато така да сега е само на солени капки. Кај нас тоа не е од настинка туку наводно му се вракало млекце во носето и нон-стоп грчи. Пробај пишува на нив за бебина а иначе е назален деконгестив, т е намалува секреција од носето. поздрав4е

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Затнато носе кај бебе

Post by Peperutka » 25 Mar 2014, 12:05

Има и вакав тема,Карина сите теми што ги отвараш,веќе ги имаме,користи го пребарувачот.

topic388.html?hilit=%D0%B7%D0%B0%D1%82% ... %B5#p16798

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Затнато носе

Post by Debora » 25 Mar 2014, 12:12

Ги споив, другата тема беше ставена во Деца, наместо во Здравје кај бебиња. Не се снаоѓаме сите како Чуварот на форумската ризница. Пеперутка фала за редот, јас ќе преместам, не е проблем. (kup)
Карина се надевам дека сте подобри со носето на принцезата. (big-hug)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Затнато носе кај бебе

Post by carina » 25 Mar 2014, 20:21

Peperutka wrote:Има и вакав тема,Карина сите теми што ги отвараш,веќе ги имаме,користи го пребарувачот.

topic388.html?hilit=%D0%B7%D0%B0%D1%82% ... %B5#p16798
sorry (big-hug) ,ne znam zosto ne vidov a barav

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Затнато носе

Post by carina » 25 Mar 2014, 22:36

Деборче не ти одговорив....подобра е,фала на прашање (a2) .вчера и денеска не ја изнесов и не ја избанјав од страв

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”