Затнато носе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Затнато носе

Post by Peperutka » 26 Mar 2014, 12:11

Душа мила,само нека е добра таа (love5) (bu)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Затнато носе

Post by b bebe » 25 Sep 2014, 20:11

Na iva i se zatna noseto, epten pocna da i krci i stavam kapki Nosal i posle gledam pocnuva da kiva i gi izvlekuvam so pimpica ama ne izleguva nesto mnogu sekret, kolku vreme ova ke trae, moze li da se sleat nadole ili nagore....sto da se ptavi

Srekna
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 18 Sep 2014, 15:01
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Затнато носе

Post by Srekna » 26 Sep 2014, 08:56

b bebe wrote:Na iva i se zatna noseto, epten pocna da i krci i stavam kapki Nosal i posle gledam pocnuva da kiva i gi izvlekuvam so pimpica ama ne izleguva nesto mnogu sekret, kolku vreme ova ke trae, moze li da se sleat nadole ili nagore....sto da se ptavi


b bebe мене многу ми помогна оваа статија, http://tvoebebe.com/BEBE/cistenje-na-zatnato-nose ова ми е прво дете, немав искуство со чистење носе а и никој не ми објаснил убаво (sad1) , може само да ти додадам додека ти е пумпицата во едната ноздра, држи ја другата затворена со твојата рака, барем кај нас така полесно излегуваше секретот од ноздрата во која ја ставав пумпицата. Ајде за некој ден Ива пак ке биде како нова (smile)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Затнато носе

Post by Emilija85 » 26 Sep 2014, 09:43

Нас многу ни помага таа кремата на др-Таис со Еукалиптус, ја мачкам малку на градите од неа и се одзатнува носете или ако е растечено се сопира, а ја смирува и кашлицата, плус што она ужива кога ја мачкам па знае кога ќе ја виде ја земе и ми ја дава да ја отворам :)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Затнато носе

Post by b bebe » 26 Sep 2014, 11:08

Fala vi mnogu, jas ne ja upitrebuvav taka pumpucata zatoa gledam ne mi vlece kako sto treba , fala ti Srekna, a i na tebe Emilija uste denes ke ja kupam kremata, ubav den

Bebushko
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 21 May 2013, 07:45
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Затнато носе

Post by Bebushko » 01 Nov 2014, 11:01

Na moeto bebe od vcera mu e zatnato nose mu stavav marisol kapki no tie ni pomagaat samo za kratko vreme probav i so asspirator za nose no toj se brani i place postoi li nekoj drug nacin ili nekoi drugi kakpki koi mozad da se zemat inace ima 6 meseci

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Затнато носе

Post by Filigran » 01 Nov 2014, 12:14

Бебушко, јас зедов синомарин и тоа спреј а не капки. Го зедов превентивно. На мм му реков капки , ама во аптека му сугерирале дека е подобро спреј. (cold) Ми беше страв како ќе го употребам и прво пробав на мене дали боли. Не се осеќа ништо. Пошто со пумпица не можам да му го исчистам носето, многу мали му се ноздрите, прснав од спрејот па после откако се растече носето полека го исчистив. За чудо Ј не плачеше (smile)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Затнато носе

Post by b bebe » 01 Nov 2014, 12:46

nas mnogu ni pomognaa kapkite bilo koi za da omekne sluzta vo noseto i vednas potoa zedovme aspirator za nose, go kupiv od eurofarm 220 den. mm preku usta vlecese i ima crevce se stava vo ednata nozdra, pa od drugata vleces, bebeto navistina ke place i nema da saka ama navistina nekolku saati nama da ima maka i taka po potreba, navistina ke mu pomognes

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Затнато носе

Post by maried » 01 Nov 2014, 12:59

Filigran, спреј кај бебе никако, само капки. Така и педијатар и во аптека ми рекле. Прашај си пак за секој случај.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Затнато носе

Post by happiness » 20 Nov 2014, 10:12

Nekolku dena S ima zatnato nose vo bremenosta kupiv kapki za nose i pumpica ama ne ni pomognaa bevme na pedijatar i ni dade sprej za nose i S mnogu podobro go podnesuva od kapkite i jas kako filigran prvo probav na mene i voopshto ne se oseka (pipi) zedov i aspirator so crevo ama nisto ne vadime ni so nego a bebe nemozi da dishi (dobr)
Po sovet na emilija zerov viks za bebinja od eukaliptus i toa najmnogu mislam deka ni pomogna go mackam na gradite vratot i malku od stranite kaj noseto
I noseto e kako novo za okolu 2 saati i posle pak se mackame
Si velam da ne e alergija??? D-r ni rece deka gradite mu se cisti od sto ne sme naspani so mm si velime jonizator i navlaznuvac za vozduh da zemine imate sovet plus (unsure)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”