Пролив кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by davidkjara » 03 Jul 2013, 10:47

devojki posle 2 nedeli i poveke kakanje tecna stolica nemoze da se kaze deka e prolif bidejki ne bese poveke od 2 pati me ubedija i dadov kasa od morkov i od jabolko kako so magicno stapce se se sredi znam deka e mala ama lekot bese toa ete nedaj boze ako nekoj ja ima taa maka da si ima na pamet samo toa ni pomogna i sega sum mnooogu srekna eh da mi kazese nekoj deka tolku ke mu se raduvam na gomce (rad) (rolll)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by Nadja » 03 Jul 2013, 15:13

За пролив кај бебе помагаат кашички од банана или од морков.

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by majaatan » 02 Aug 2013, 23:24

поздрав женчиња...Јан имаше проливче вторникот и средата и температура до 38. на лекар ми рекоа дека е од топлото и дека е вирусче. ако се качи над 38 да му дадам парацетамол така да еднаш му дадов вечерта кога изгоре малиот 2.5мг и одма му се смири и цело време масирање со ракија и често бањање. сега е ок...ама за столиците..па него секогаш му се така кашести...тоа и ме буни...од кај да знам дали е пролив. кака некогаш 3 пати некогаш 4 некогаш 1 ама си цица редовно..така да незнам како да проценам дали сеуште ги има...секогаш му се течни. темп нема веќе и се си се врати на нормала...мннноооогу беше кенкав милото тоа неможев чаре да му најдам...фала богу поминаа тие денови. многу се лигави и се пика во уста...па незнам дали е рано да вади и заби...ама температурава ме преплаши и ми рекоа да не му давам антибиотици...и сега ќе видиме

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by kit-kat » 03 Aug 2013, 09:07

Мајатан ако си цица убаво и ако нема честа столица, значи се е ОК нема место за паника.
Ако е про ливче ќе оди многу пати повеќе.И тоа што не му се врати тем значи вирус беше (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by Petra » 03 Aug 2013, 15:18

Мајаатан, душиче му поминало со лесно. (bu) Кај ќерка ми речиси на секој повој имаше каки. Беше само на доење, беа така кашести. Тоа не се рачуна за пролив, ако е на доење, нормално било. Ако се така редовно, значи се си е во ред. (bu)

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by majaatan » 05 Aug 2013, 08:34

ете го, сабајле пак имаше потечно и на зелено...аман со овие каки..ама малиот е прилично расположен и плус кака еднаш во денот а некогаш и двапати последниве 2 дена. негп сакав да прашам....јас почнав да си ги пушам цигарињата...пред некои 2 недели....дали можеби тоа влијае. е сега не се трујам 1 кутија цела недела ми трае...ама сепак може да е од тоа?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by Petra » 05 Aug 2013, 19:40

Majaatan, treba da zabelezis dali se poklopuva vremeto koga si pocnala so pushenjeto i zelenata stolica. Inaku sekako za bebto ne e dobro pushenjeto, preku mlekoto se pima.
Ako e gladno bebeto, stolicata ke bide zelena i penliva.

Lucia
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jul 2014, 12:13
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Пролив кај бебе

Post by Lucia » 20 Apr 2015, 12:21

Luge,Sin mi ima proliv veke 10-na dena bevme na lekar (pred 4 dena) rece se e ok go pregleda i kaza voopsto da ne se grizam se somnevase na zabce (smile) no... prasanjeto mi e dokolku e zabce kolku vreme ke go ima prolivot bidejki uste imame pred nekoj den mu dadov banana isto i morkovce ne pomogna ve citam nesto za orizova voda??? Dali treba da ja prigotvam ili kako??


Vi blagodaram (smile) (smile) (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by happiness » 20 Apr 2015, 12:30

lucija nie imavme simptomi za zapceto mesec i pol (ner) (ner) (ner) mnogu macno i dolgo...
so proliv ne sum imala problem ne znam da pomognam

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Пролив кај бебе

Post by Bilence 123 » 30 Jun 2015, 15:12

Мамички ќе ви молам за совет. Мојата бебка е 2 ипол месеци, веќе 3 дена по ред како по секое цицање. Ја однесов на лекар и земаа крв, ЦРП-негативно, ни дадоа Линекс ама нема некој ефект, еве денес иста песна сме, однесовме дел од каката за испитување ама резултати дури во петок. Не знам што ќе правам до петок, д-рката не сака да даде антибиотик, и воправо е на овие мали цревца уште антибиотик фали. Ке ве молам за совет. Се спобудалев веќе. За напреднување дане зборувам. Стагнираме.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”