Корузи на глава кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Корузи на глава кај бебе

Post by Mia85 » 28 Jan 2012, 12:59

Pozdrav mamicki...ve citam ama nikako da pisam...sto ubavo rasneme:))))Nie sme super Tomi cica ispie...mirnicok e sega za sega...treba da go nosam na ortoped narednata ndela na kontrola...mu stavam sirok povoj po 3 saata vo denot...ja ssum super..imajte ubav den...Sakav da ve prasam dali vasite deca imaat koricki na glavata? Tomi bese cist koga se rodi bez niedna luspa, ama sega glavata mu e kako jufki (rolll) sto da pravam? Doktorkata mi rece ribino ulje i gaza i blago masiranje...toa i go praam..Koi se vasite iskustva?
Last edited by Debora on 28 Jan 2012, 14:00, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темата

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by Happy_Mommy » 28 Jan 2012, 14:25

Миа85 тоа е мнооогу честа појава скоро кај сите деца и се вика теменица. И Сузана имаше исто се додека на сонце не ја забележав, баш ми беше срам како 'рѓаво ми беше детето. Е јас вака знам и успешно беше. Стави му беби уље 2 саати пред да го бањате (за да впие) и потоа при бањањето убаво и полека ке го истриеш. Или пак стави му исто беби уље и нека постои малце па исчешлај го со тие чешлињата посебни за бебе. Јас немав чешле и го исчистив тоа со влажна марамица пред бањање и потоа убаво истријав.

Поздрав (bu)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by Mia85 » 29 Jan 2012, 19:17

Mu stavam ulje nekolku pati i go masiram so cetkata..a posle banjanje so gaza...Sega za seg akoristam ribino ulje...Kje kupam i bebi ulje d avidam, da ne e poefikasno....Fala mnogu Happy mum

elence_01
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 15 Oct 2012, 12:09
Му се допанале: 4 пати

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by elence_01 » 15 Oct 2012, 16:43

Baze pocna 4 mesec i pocna da ni se poznavaat korupcinja po glavceto,ama se uste ne se odlepuvaat.sakam da pocekam pa da vidam ako ima mnogu niz kosickata ke barame resenie (rad)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by mamigabi » 25 Feb 2014, 12:18

Денеса приметив корички на главата кај синко (ner) цела глава како краставо, нешто како лушпи и не знаев што да правам па го намачкав со бебешкото масло од Џонсон со камилица. Тука читам ова било честа појава. Но что го предизвикува ова??? Некој мислење (confus) (confus) (confus)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by Vesela » 25 Feb 2014, 14:34

и на синко мој му се правеа корузи на главата. После секое бањање го мачкав главчето со беби уље ( јас користев џонсон, а може било кое). и ќе го оставев неколку минути со намрсено главче. Потоа имав една многу мека четка за коса за бебиња ( ги има во сите маркети) и со тоа нежно го триев. така една, две недели и му помина.

Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by Dmax » 27 Feb 2014, 00:06

E i jas sakam da prasam poradi koja pricina se pojavuvaar ovie koruzi na glavata,sto gi predizvikuva posto imam zabelezano deka ne se pojavuva ova kaj site deca..?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Корузи на глава кај бебе

Post by maried » 25 Apr 2014, 01:21

Site sto imate problem so temenica,sao Mustela steloker I za 3 - 4 dena nema nisto

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”