Бебешка постелнина и бебешки ќебенца и вреќи за спиење

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Бебешка постелнина и бебешки ќебенца и вреќи за спиење

Post by Peperutka » 17 Apr 2012, 15:10

Мислам дека немаме ваква тема а ако имаме Дебора избришија (smile)
Каква постелнина и ќебенца користите за вашето бебе?Можете да наведете од каде сте ја купиле,цена,од каков материјал е,боја,како се пере,што содржи и сл.
Во Стружанка има на акција мнооооогу убави бебешки ќебенца за 190 денари од микрофибер материјал кој е многу практичен за летно време.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Marina » 17 Apr 2012, 16:10

Добра тема пеперутче,ја не знам која марка се нашите,знам само дека се бебешки ,памучни (smile) во првата година и онака перница и ќебе не му треба,не се ни препорачува,само вреќа за спиење,а одоздола му ставам само чиста навлака за перница.не ги переме со омекнувач,со обично течно средство,или прашак,како кога.а кога сме излезени со количката или транспортерот земам такво ќебенце што викаш,имам две од џамбо од кај нас преслатки се,едното жолто со жаба,жабата е баш како сошиена на него,не е само налепница или слично.и уште едно од тука,ги менувам на недела дена,сега дека е потопло и поретко ги користиме.а имам инаку многу постелнина за него,моите ми дадоа многу,свеки исто,нешто ново,нешто од мене или мм,нови изгледаат,не планирам да купувам во брзо време (thumbup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Debora » 20 Apr 2012, 11:37

Баш убава и практична тема... ајде мајки дајте некој совет, ќе ги поштедите новите мајки од лутања и можеби и од погрешни избори... каква постелнина за бебе препорачувате, од каде да се купи... како одат цените...

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Mamino_srce » 20 Apr 2012, 12:24

Ние имаме купено јорганче и ќебенце неколку разни од Џамбо и беа приступачни со цената и убави. Што знам задоволна сум. А и онака многу су убави на изглед.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Happy_Mommy » 20 Apr 2012, 16:27

Нема да помогнам многу ако кажам од кај сум ги купила и нивната цена. За одоздола имам обично бело чаршавче со пеперутки, тоа ми е единствено, резерва не ми треба оти кога го перам, го перам со нашата постелнина па после во машината за сушење и за саат време се е готово и пак го постилам. Ќебенца имам две дебелки ( 100% полиестер мислам) и две тенки помали памучни ќебенца. Пеперутка оти твоето ќе биде летно бебенце купи си две-три такви памучни, многу ми се практични мене. Сите ми се во креветчето и зависно од собната темпратура ја покривам. Понекогаш наместо едно дебело и ставам две тенки за да не и е склет и да не се поти. За зимно време се разбира дебелите ептен ми помогнаа, посебно тоа поголемото оти можев цела да ја завиткам и покријам, а за лето дефинитивно памучно ти треба. Вреќа за спиење не сум купувала. За перници знам дека до две години не треба да се става на перничка ама незнам зошто не се препорачуваат бебешките ќебенца? Јас си ја покривам до пола грбче и се си е во ред, досега сме немале проблеми ни со настинка и слично.

Stefi
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 24 Mar 2012, 10:35

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Stefi » 22 Apr 2012, 10:32

Jas so mojot soprug setavme premnogu i bevme vo mnogu prodavnici. Bidejci naseto bebe ce bide letno zemavme komplet za bebe so dvaeset parcinja od BEBETO kade sto ima vo nego mnogu ubavo cebence 100%pamuk i potenko, no tamu ima i golem izbor za podebeli pa slobodno moze da se proveri samo ne ja znam cenata za poedinecno parce. I mene isto taka mi gi falea vo struzanka i mislam deka se dobri.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Marina » 22 Apr 2012, 12:15

Хепимам вреќичка се препорачува поради синдром од ненадејна смрт кај новороденче,нашиве се малце поголеми,ама за новороденче не е безбедно,еднаш беше некако ладно во спалната и го покрив и со ќебенце,зимско,и кога отидов во кревет он си го навлекол ќебето врз главата (scared) и кога му го тргнав зема здив многу длабоко неколку пати,да не сум го видела на време... (ner) а перница да,нема потреба,не знам точно до кога,првата година мислам не треба

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by zizel » 22 Apr 2012, 17:41

Gi preporacuvam na Bebeto rabotite. JAs sum prezadovolna od nivniot kvalitet. Jas zedov za postarata kerka kebence za od bolnica i bece malce podebelko posto e vo esen rodena posle si ja pokrivav so toa i kolku li samo pati sum go perela i aber nema, a i sega i bebeto go zedov od bolnica vo istoto kebe i si ja pokrivam so toa popladne. Odnasive makedonski prodavnici imam zemeno postelnina i imam dve od tac i tie na tac se preubavi po kvalitet. trite gi isturkav vo taa postelnina i seuste e ubava. znam deka vo tac imaa i ubavi kebinja za deca ama ne znam kolku pari bea. znam samo deka gi gledav i preubavi im bea dezenite. nie imame vrekicka za spienje od struzanka i ubava e meka, polna, rakavite i se vadat i taka da ako e mnogu ladno i gi stavam ako ne lesno se vadat. edinstveno od vrekickata ne bev zadovolna od patentot zasto koga postarata kerkicka i se kefnese ke se izvadese cela od nea zasto patentot mnogu lesno i se otkopcuvase. Ama go resivme toa so zasivanje na kopce i stegac za kosa (laugh1) (go motam stegacot okolu kopceto i patentot ne moze cel da se otvori i da izleze. Istata vreka i sega ja koristam i sluzi seuste. A mozebi i togas takva im bila pratkata. I nekade kolku sto pamtam okolu 550 denari bese ama ne me fakajte za zbor. Da, pernica ne koristime sega. Na golemata kerka pred edna nedela i staviv pernica za prvpat a ima 3.5 god.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by ELIANA » 26 Apr 2012, 13:15

Дали знае некој каде може да се најдат поголеми ќебенца памучни, летни од Бебето, ама не за бебе 90cmx90cm, туку поголеми, или пак од друга фирма да ми препорачате и каде ги има? Фала.
Инаку и јас сум задоволна од Бебето, имавме комплет купено алиштенца со летно ќебенце, од Бисер од една продавница на приземје го зедовме, навистина се поскапи, ама квалитетни. Плик ќебе подебело, што не е за лето, ама за останатиот дел од годината, зедовме од Стружанка, а има и на разни други места. Плик ќебето ми беше практично и за во количка кога го возиш, а и за во креветче за покривање.

Abigail
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 06 Mar 2013, 12:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бебешка постелнина и бебешки ќебенца

Post by Abigail » 12 Mar 2013, 19:01

Nie pretezno koristime plishani kebenca za pokrivanje za po doma i na gosti koga ja nosam, poveketo ni se na brendot San Bebe. Mnogu sum zadovolna od niv bidejki se epten izdrzlivi, koga se perat vo masina bojata ostanuva ista - ne blednee (tetka mi za bratucedite isto koristese od San bebe ko malecki koga bea i seuste posle 14 godini bojata e ista (w1) ), nikakvi fleki ne mi ostanale na niv (duri fleki od morkov se cistat vednas, a tvrdokorni po 2-3 perenja). Zemavme i proletno-letno kebence od istata firma, pamucno i dvojno postaveno.
Toplo ja preporacuvam ovaa firma za novite bebushi najmnogu poradi izdrzlivosta (thumbsup)
Cenata e pristupacna, znaci ne e eftino no ne e ni mnogu skapo - negde na sredina.
Istotaka, za vo kolicka mnogu ni se najde prekrivkata koja vnatre e postavena so materijal za da topli (kako pamuk e odvnatre) i taa ja dobivme na poklon taka da ne znam sto firma e.
Nie seuste ja koristime zatoa sto nasata kolicka nemase zimska prekrivka a e super i za ladno i potoplo vreme.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”