Килибарно ѓерданче

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Килибарно ѓерданче

Post by Hera » 09 Nov 2012, 10:28

Ни го подарија и сега се двоумам за неговата употреба. Некако ми е чудно да му се става врвка околу вратот, нели може да ја фаќа со раката и да ја тегне, па да го жуља некако. Гледам дека се помодерно станува ова носење на вакви ѓерданчиња и баш сакам да знам дали ви помогна безболно да никнат запчињата. И кога почнува да се користи? Како знаете кога ќе почнат да му раснат запчињата па да го ставите пред време?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by Mamino_srce » 09 Nov 2012, 10:49

Хера, јас баш прашав некого да ми објасни каква е сврха на тоа ѓерданче, и верувај ми многу сум скептик за тие работи.
Наводно, ќе парафразирам "ќилибар е како некој кондензатор на енергија, и камен е како "жив" поради непрекиден процес од пуњење и пражњење (не знам на мак. како се каже). Моќта се состои во производство на негативни јони кои влијаат на смирување на болките. Киселината од ќилибар ја впива негативна енергија и потоа ја празни" (confus) . Тоа всушност прочитав на еден сајт за ова ќилибарно ѓерданче. Мене ми тоа повеќе дојде како некое суеверје.

Тоа е само моето мислење. Јас лично не би му ставила тоа никогаш бидејќи не сум убедена дека тоа има "исцелителска моќ", друго може да се загуши преќу ноќ, а трето многу ми ружно изгледа. (smile)

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by BojanaS » 11 Dec 2012, 00:46

Хера, ние тоа ѓерданче и го купивме на ќерката пред еден месец.Сега има шест и пол.Значи од мое лично искуство можам да кажам дека помирно спие ноќе од кога го носи.Килибарот е еден вид антибиотик кој делува преку кожата, па така ја намалува болката.Штетно не е во секој случај, секако се ќе пробаме за нашите бебуши да бидат здрави и среќни и се ќе направиме да им ја намалиме болката. (smile) Тоа е мое мислење.Можеш да му го ставиш кога ќе почне да ги чеша непцата и да се лигави. Јас го употребувам и Gengigel,многу е ефикасен.

Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by Nikica » 25 Mar 2013, 20:33

Здраво мамички:) Има ли разлика во килибарните герданчиња купени од Зегин и купени од Бебе конфорд..... Значи прашањето ми е: Од каде да го купам?
Благодарам однапред

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by melanija » 02 Mar 2014, 02:02

мајки не знам дали да купам и од каде калибарно герданче, малата ми станува се понервозна не спие не јади ама мене пак ми е страв дека на вратчето да не се задави .. а и дали воопшто има ефект???

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by Ninushka » 02 Mar 2014, 11:41

Сестра ми ич не виде ефект од него (sad1)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by maried » 02 Mar 2014, 17:29

Јас месец дена го имам го купив од Зегин, уште не приметувам нешто но ќе почекам да почне да вади запчиња.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by anabejbi » 02 May 2014, 18:57

го носиме веќе една недела, го добивме на поклон, мислам дека рацете не му се толку во уста, ќе видиме како ќе биде понатаму

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Килибарно ѓерданче

Post by Радост » 20 Jul 2014, 03:25

Анабејби задоволна си? Има некаков ефект?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Првите запчиња и проблеми во врска со нив

Post by carina » 30 Jul 2014, 22:53

prasanje do majkite koi kupile kilibarna ogrlica - pomaga li?

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”