Пумпица за чистење на носе

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Пумпица за чистење на носе

Post by happy cumulus » 23 Jan 2013, 01:41

Neznam dali ova treba vo druga tema da go stavam, ama morav da go spodelam. Majki, kako im gi cistite nosinjata na bebusite koga se bolni? Odsekogas ovie pumpicite za nos mi bile somnitelni i eve konecno na edna prijatelka i teknalo da ja presece i da vidi sto ima vnatre! Neznam dali kaj nas ovakvi se koristat, ama tuka na site im davaat vo bolnica uste.

https://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos- ... 7902_n.jpg

Strasno i gadno a? Muvla, vlaga, a i kojznae so drugo. Bljak! Jas nikogas ja nemam koristeno ovaa pumpica, si kupiv edna napravija za cistenje nose sto izgleda mnogu gadno, ama e poefikasno i 1000 pohigienski. Eve na slikata dole. E sega izmislile i na baterii, da nemora da shmukas, ama jas pak preferiram mehanicka sekako. Pa i ne izgleda tolku gadno koga za tvoe dete stanuva zbor.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/4 ... AA300_.jpg

Ete tolku sakav da spodelam.

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by BojanaS » 23 Jan 2013, 08:41

Хепи кумулус и јас ја користам истата што и ти.Многу ми е похигиенска,а и една докторка која е специјалист за уво,нос и грло,не само што ми кажа дека е похигиенска(што е многу битно) дури е и многу поефикасна во чистењето на носето.Со другата не се чистело убаво,многу останувало внатре во носето а потоа им се сливало надолу на градите.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by ELIANA » 23 Jan 2013, 12:00

Здраво. Само накратко јас, за ова Хепи кумулус што го напиша, ме заинтересира. Јас имам пумпица од Чико, ама се отвора и се мие целосно, само не сум баш задоволна како трга. А оваа Бојана кај ја имаш купено ти? Да пробам ако не со таква, а кај неа со устата тргаш? И нас не не' одминаа настинките, ама не нешто страшно. Со течење на носето, ама добар апетит си задржаа. На малото уште му течи носето,него знам немаше да го фати, ама пред некој ден му излезе прво запче (laugh1). Изгледа затоа му паднал имунитетот, а сега гледам и другото ќе му излегува, па веројатно затоа уште му течи. И овие 2,3 недели ми се многу напорни. Свекор ми имаше една операција, па стерсови со тоа, па мм имаше земено 2 дена од работа за да биде на болница, и сега мора да ги одработува во саботи, и никако не можеме да се одмориме. Ама ај, од другиот викнед (не овој (sad1) ) се надевам ќе земиме малку здив. И така, немам кога да ви пишам. Се надевам тие што бевте болни оздравевте. Ви праќам голема гушка (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by Debora » 23 Jan 2013, 12:59

Ја раздвоив темава, ме убеди првата слика. (unsure)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by Hera » 23 Jan 2013, 14:23

Јас ги имам и двете дома. Првата пумпица за среќа се отвара и се мие после секое користење, не е ваква како на сликава. Мене не ми вршеше работа, ја користевме само првите два-три месеца кога тебаше да истегнеме по некое мрсулче ама неопасно, на здраво дете. Кога почнаа разболувањата мораше да бараме дрго решение.
Значи втората баш иста вака, од ист производител ама различно пакување, ја купив од Зегин, околу 500 и нешто денари е. Прво се смеев што обично цевче е толку пари ама сега си викам и тродупло да е ќе ја купам пак. Многу сум задоволна, се тегне, и мрсули и шлаими и детево полесно си спие. Не е болно извлекувањето иако изгледа страшно ако го гледаш од страна. Го натерав мм мене да ми тегне за да го испробаме. Ми беше страв да не го боли ама не е страшно, може да пишти од што му е чудно што му праавиме ама по 2 секунди си се смее. Веднаш по употребата секој дел се мие. Јас обавезно го правам тоа со врела вода. Да потенцирам еве уште еднаш, да, се влече со уста и така контролираш колку му е доста кога ќе видиш дека излегле мрсулчињата во цевчето.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by Mamino_srce » 23 Jan 2013, 15:18

Имам оваква пумпица како Хепи кумулус што ја има ставено и тоа мм го пратив еднаш во аптека да земе некаква пумпица и тој донесе таква слична. Никогаш ја нисам употребила, ниту ми е логично да може нешто да помогне.
До сега, еве син ми има 16 месеци, никогаш немам користено никаква пумпица, нос му чистам додека се бањаме, му влезе малку вода и тоа ако има нешто излезе надвор. Почнав да го учам како на шала да прави со нос како да го дува, јас му притискам со прсти носето, и на него тоа му е смешно. После бањање ако има нешто што се гледа му исчистим со чепкалка за увото со протектор и тој ужива да му чепкам со тие во нос и уво. (smile)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by happy cumulus » 23 Jan 2013, 16:14

Hera objasni, da, se vlece so usta. Mamino srce ova NOseFridata mi ima spaseno bessono nokji. Koga bese mnogu zatnat i bolen, nemozevme po 5 pati na den da go banjame. A pumpicata, t.e. crevoto ni zavrsi mnogu ubava rabota. Sto da recam, aj nikogas da ne vi dojde zort da vi treba da ja upotrebite (smile). Ama posebno vo periodot koga mu tecea zeleni i gusti mrsuli i koga mu se zatnuvase noseto, mislam deka ova pumpicava ni bese spas. A ovaa kako plavata sto e gnasnata, ja imam probano i ic ne e efikasna. Za higienska ete muabet nema so da praime.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by Mamino_srce » 23 Jan 2013, 16:38

Абе недај Боже да ни притреба. Муабетот ми беше дека не ни притребала до толку. А тоа што имам купено и јас исто не се отвара, таква е како гума само, мислам дека ја и фрлив веќе некаде.

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by malenaD » 23 Jan 2013, 16:58

И јас да се надоврзам на муабетиве тука,значи уште пред да се породам,снаами ми кажа дека ако некогаш ми затреба за чистење носе да земам од аспираторите што се како епрувета и цевче( таа имаше баш проблеми со внука ми со носето,бактерија) и првиот пат кога ни потреба јас отидов во аптека и им викам дајте ми аспиратор за носе “од тој што бил како епрувета“ и тие ми го дадоа баш како на Хепикумулус -NoseFrida- го платив 800 ден. но авал да им е ,е ова е закон како ги вади мрсулците и тоа и тие најгустите зелени,а лесен за одржување и пред се далеку по хигиенски него онаа пумпица за нос.

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Пумпица за чистење на носе

Post by BojanaS » 23 Jan 2013, 20:11

Eliana ,i jas kako i hera ja imam zemeno vo zegin okolu 500 denari ama bi trebalo da ja ima i po drugite apteki.No vo zegin e definitivno najeftino.Istata firma Nose Frida kako sto e na slikata.Mnogu e efikasna.Koga i e zatnato noseto jas obavezno ja prskam prvo so morska voda akva maris,pa potoa se izleguva.Ova mi e preporaka od specijalistkata, se sto ostanuvalo vo noseto,se slivalo nadolu i toa bilo edna pricina za aktiviranje na pnevmonija.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”