Глодалки за бебиња

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Глодалки за бебиња

Post by Nikica » 08 Feb 2013, 14:54

Здраво мамички. Јас сум нова во форумов, а и неискусна мајка (smile)

Гледав по ова темиве и не најдов за глодалки.... Немате отворено тема за глодалки.... За Вашето најмило кои глодалки ги користите/користевте, а и од кога,од кој месец....

Благодарам однапред
Last edited by Debora on 08 Feb 2013, 15:08, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздоив темава, нека ја има :)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Nadja » 11 Feb 2013, 13:23

На малиот му давав глодалки од 5 месеци. Му купив глодалка во форма на пеперутка, која што внатре содржи вода. Ја користеше само еден месец.

Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Nikica » 12 Feb 2013, 21:18

Ti blagodaram Nadja. Jas sepak se odluciv za glodalkata od Tomme Tippee 3+(bidejki e 3 meseca moeto najmilo) i za glodalkata od Chicco so gel. Pozdrav :)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Nadja » 18 Feb 2013, 15:08

Џабе фрлив толку пари за глодалката. Да знаев дека ќе ја користи толку кратко, немаше да ја купам.

Abigail
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 06 Mar 2013, 12:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Abigail » 07 Mar 2013, 14:54

Jas se uste sum vo dilema kakva glodalka na mojata makecka da i kupam bidejki po aptekive uvidov deka postojat dva vida - ednite se polni so gel odvnatre i se meki na dopir a drugite se potvrdi i nemaat gel.
E sega sto e razlikata megu niv, ili sepak e prasanje na vkus na bebeto sto saka poveke da gricka?
Kolku sto znam i tie i tie imaat ista funkcija - da im pomognat pri rastenjeto na zapcinjata i da im ja namalat bolkata vo nepcata.
Se imam rasprasano no i aptekarkite ne znaat da mi objasnat.
Sepak, kakvo i da e glodalceto definitivno ke kupime nekoi koe moze i da go gloda no i da se upotrebuva kako tropkalka (na pazarot sega ima dosta izbor).

Ako imate nekoe objasnuvanje povelete (laugh1)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Nadja » 08 Mar 2013, 00:36

Podobro da kupite od onie glodalki sto se tvrdi i koisto nemaat gel vnatre. Tie ke moze da gi koristi i otkako ke mu izrasnat zabite. Ako gi koristi onie glodalki koisto se meki i imaat gel vnatre, koga ke mu porasnat zabite ke gi dupne i gelot ke mu vleze vo usta. Nie na maliot mu kupivme i od dvata tipa, ama gi koristese samo eden mesec.

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by ninag » 09 Mar 2013, 10:16

jas na moeto bebece mu kupiv mnogu rano glodalka bidejki pocna da ligavi od 3 meseci i da vi kazam ic ne gi sakase (onie bez gel mislam oti se silikonski) arno ama koga mu izlegoa 2 zapcinja e potoa gi teglese (smile) (smile) (smile) (smile) (smile) (smile) znaci mnogu pokasno im se pointeresni em gi glodase em si gukase hihihi

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Peperutka » 27 Sep 2013, 17:50

К.сега се лигави и само ги пика рачињата во уста,ги лиже и ги шмука (laugh1)
Дали можам да му дадам глодалка?

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by stela » 18 Dec 2013, 00:22

Ева никако не знае да ја користи.Си ја тркала по уста,ја жвака но никако да ја цица,и не ја ни форсирам,но понекогаш е мн. неррвозна и тогаш и ја давам демек ке се смири,ама пак ништо

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Глодалки за бебиња

Post by Peperutka » 18 Dec 2013, 13:46

К.си ужива со глодалките,колку и да има,не му се доста,си игра,ги става во уста,ги шмука,смешен е (tongue) (lovet)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”