Креветче за бебето

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Petra » 09 Jun 2013, 23:17

Црнокоса, со здравје да си ја користите лулката, многу е убава. (lovet)

DanielaXyz
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 17 May 2013, 12:30

Re: Креветче за бебето

Post by DanielaXyz » 03 Oct 2013, 16:08

Какво креветче препорачувате - дрвено или монтажно? Монтажниве се многу поевтини, а ако ти смета едноставно расклопи го и ете ти плус простор.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Радост » 03 Oct 2013, 16:15

Јас многу сакав дрвено креветче порано кога немаше друг избор. Сега решивме да не купуваме креветче туку да го земеме од сестра ми зошто речиси и не е користено, децата не сакаа да спијат во него.
Прво мрчев дека е мотажно, но слушајќи туѓи искуства сите мајки беа задоволни од нив. Ете може да добиеме искуство и од тазе мајките на форумов. :)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Sashka » 03 Oct 2013, 16:57

Ние имаме дрвено. Го купија свекрва ми. Не сакав монтажно, некако имам чувство дека нема да му биде комотно на бебето. Можеби и грешам, ама некако монтажните ми се како импровизација.
Јас сметам дека душечето е многу битно за бебето, многу побитно од самото креветче, така да јас би инвестирала во квалитетен душек дефинитивно. Да не беше нашето поклон, ќе земев дрвено но поскромно, а за душечето не би штедела.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Радост » 05 Oct 2013, 15:28

Некој да ме чита на темава, како невротична сум. (rolll) Да се пофалам дека си го купивме креветчето што го одбравме и си го донесовме дома. (rad) (rad) (rad) Еве го:

http://s22.postimg.org/iqatv3mdd/50034v.jpg

(love5)
Го земавме од Енци Менци 6.900 на попуст. Не запаметив ама мислам дека е 8.700 редовна цена, за некоја ако е заинтересирана.
Да одмориме троа и ќе го монтираме. (rad)

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Girl » 24 Jul 2014, 15:32

Здраво мамички,
јас сум во периодов само на разгледување, рано ми е за купување опрема, но сакав да ве прашам дали некоја има или има видено вакво креветче?
https://www.armsreach.com/images/upload ... oduct5.jpg
Не мора исто вакво но да се вади едната страна и да може да се намести до брачниот кревет.
Ми изгледа многу практично зошто ем ќе биде до мене бебето ем нема да се плашиме што спие со нас. Скоро сите што ги знам бебињата им спијат со нив во кревет, само првите неколку месеци сами во креветче...
Има кај нас ваков вид креветчиња?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Радост » 24 Jul 2014, 15:45

Еве јас ќе ти напишам мое искуство со обично креветче погоре го имам ставено. Ова ти што го сакаш го имам видено во салонот на Смарт Ливинг и не сум сигурна ама околу 15.000 беше што е многу зошто после неколку месеци ќе ти треба поголемо.

Не е точно дека сите бебиња спијат со родителите зошто како ќе го научиш и колку ќе бидеш упорна. Мојата првите два месеци пружаше многу отпор зошто сакаше во раце ама не се откажав колку и да плачеше и колку и често да се будеше станував ја нишкав и пак ја враќав. Сега не спие на ниедно друго место освен во креветчето и веќе знае кога ќе ја легнам, дека ќе спие и колку и да прокенкува на крај заспива. :)

Јас исто го имам ставено до мене скроз залепено до спалната и оградицата од таа страна ја имам симнато скроз до долу и пак сме една до друга. :) Разгледај и види димензиите да ти се вклопат и немаш мака.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Filigran » 15 Aug 2014, 16:19

Ова е нашата колепка (лулашка). Не е нова, од мм кога бил бебе е, ама ја средивме, стегната е, префарбана е , како нова е.
Денес го зедов душечето. Пред некој ден купив материјал , да сошијам чаршавче и навлака за перниче. А имам план да направам и обиколка, само да купам сунѓер за полнење.

http://s27.postimg.org/a80twikb7/lulashka.jpg

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Peperutka » 15 Aug 2014, 18:43

Многу е убава лулашката Филигран (smile) (smile)
Со здравје да си ја користите за бебушот и уште најмалку две дечиња да исчувате во неа (a2) (a2)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Креветче за бебето

Post by Filigran » 15 Aug 2014, 20:09

Фала ти мила, и кај вас да се враќа (big-hug)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”