Перење на облеката на бебињата

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by sweety » 15 Oct 2015, 18:14

јас купив персил сензитив за алиштенцата на бебето иако и за нас го користам истиот, па се мислам кога да почнам со перење имам некој на 95степени па незнам дали исто со телен прашок или пак обичен да купам има исто на дм или на персил сензитив, а имам постелнина со оградици и не пишува на колку степени дали на 30или пак на 40 да ги исперам, малку сум во прашалници

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by ivvi<3 » 15 Oct 2015, 22:30

Свити, јас го користам персил сензитив и многу сум задоволна, со него ги вријам и пелените, а и останатите алишта и прекривачи на 40. Користев и фрош, ама некако јако ми мирисаше и не купив веќе. Инаку оградиците на 40 степени ги перам и немаат гајле. Само претходно ги тресам, па после ги ставам во машина. (smile)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by sweety » 16 Oct 2015, 11:18

Јас него го користам за шарени алишта на мене и мм и ми се допаѓа и ради тоа се одлучив и за бебето да го користам истиот аи доста од вас го користат него , ги испира ли алиштата и на 95 бидејќи го немам користено за вриење а гледам на него си пишува дека е за 95 степени, ти благодарам .

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Maceto » 16 Oct 2015, 23:16

Слатка јас го користам Дуел сензитив за бебе,тој е бебешки и имам програма на машината за перење бебешки работи,тоа има повеќе плавења.Ако си го земала Персил,можеш за почеток на машината да вратиш повеќе плавења.А ти персилот за бебе ли го купи,јас и тој го имам пробано убав е

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by sweety » 16 Oct 2015, 23:26

да за бебето е (smile) на машината за бебешки посебно немам ама можам да ставам во две плавења

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by happiness » 17 Oct 2015, 00:32

Јас не вријам алишта од бебуш (smile) постелнина и бодичиња и по некое бело аливце ги пуштав на 60 степени( и постелнините ми се шарени не ми се за на вриење), а шарени на 40 степени и оградиците исто на 40 степени.. многу имав разнобојни шпихозни и некои пуштаа боја на вриење... сега ако е настинат обавезно перам на 60 стени заради бактериите да се уништат и ако јадел некоја боровинка па да се извалал да излези флеката... го имам корисстено персил и е нежен убав е за почеток бебе не се валка многу, ама флеки од храна не ми переше убаво па продолжив со frosh baby од овој ставам многу малку оти е силен пола од дозата на персил
омекнувач престанав да користам на 6-7месеци кога беше , а до тогас земав чико , вака сега се навикнав и за нас ставам мн малку омекнувач во перењето инаку му перам одделно освен на моменти кога ке ставам чисти пижами и ке ме измачка со некоја каша или ке ме испрска со млеко па ке ја ставам со неговите на перење за казна (rolll)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”