Перење на облеката на бебињата

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Girl » 30 Oct 2014, 20:25

Перницата не ја ставам на почеток, ама ќе ми помогне при доење или за држење, барем така мислам. А за јорганчето сакам да го користам со тоа што ќе го прицврстсм од страните на креветчето и нема да го кревам многу високо... Не сакав вреќа зошто многу ми кажуваа дека се препотуваат во нив и не им се згодни, а и јас ич не ги сакам не ми се свиѓаат...
Сега ме замисли... Како спијат вашите бебуши? Како може да не го покриеш?

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Miki » 30 Oct 2014, 20:57

Вреќа е измислена работа посебно за мали бебиња. Многу ми помогнаа вреќичките и при успивање, заспиваа во раце и се будеа штом ги ставев во креветче, можда заради промена на температурата, во вреќички некако полесно се префрлавме во креветче. И не го мислев до каде се покриени и дали им студи. Инаку дење со кебенце добро прицврстено од двете страни. Оградици дури после 7 месец кога почнаа да беснеат во кревет. Избегнував колку што можев заради циркулација на воздух.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Tina9 » 06 Nov 2014, 13:19

Малото (3 години) на брачеда ми има многу често кожни проблеми. Последно лежеше две недели на кожно во Виена( каде живеат) заради испитувања. Била на предавање кое го организирале докторите и кажале дека за бебиња, деца и луѓе со осетлива кожа најлош детергент бил Ариел.
Сакав да го споделам со вас.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by ripcence » 07 Nov 2014, 19:58

М ми е со осетлива кожа, кај неа пак се друго прави проблем освен Ариел. (scratch)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by happiness » 05 Dec 2014, 13:53

Bebe S sega kako pogolemo si pravi i pogolem nered vo pelenite (rolll) znaci nekolku pati mi se ima pokakano na sred menuvanje na pelena i alistencata gi ima lom napraveno (love5)
I da si go pofalam detergentot FroshBaby 0+ na 40-60 stepeni gi peram negovite i do sega problem so fleka sme nemale (brows)
Inaku e za osetliva koza bebe mi se nafrla od obicnata mustela celo telo mu beshe so mozolki a od detergentov si nemame gajle (joy)
I cenata voopshto ne e visoka 300 denari za 1.5 L jas doziram okolu 40-50 ml zavisi kolku e napolneta mashinata
Dokolu nekoja mama e vo dilema za koj detergent da se odluci neka go proba jas go preporacvam (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Lejla7 » 20 Dec 2014, 23:29

Miki wrote:Перничиња и јоргани не се препорачуваат за бебиња заради SIDS. После годинка кога се намалува ризикот од SIDS може да се користат. Вакви се препораките.
E, i ova mnogu me interesira bidejki i jas citav za toa. Ama do godina vo vreka li da spie bebeto? A denje, kako mislis Miki so kebence pricvrsteno od dvete strani? I kako od vrekata nema opasnost?

Nasevo ke e proletno bebe (so Gospod napred), pa i leto ke ne fati, ama nekako mi e sube da nema nisto vrz sebe sto ke go topli navecer. Mislenje?

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Miki » 23 Dec 2014, 08:20

Neee, ne rekov nishto ili vrekjicka celo leto (ako ti e zgodna vrekjicka ima i letni). Potrebno e kjebenceto da se pricvrsti od dvete strani na duseceto (kako carsav koga mestis). Uste povazno za prolet/leto nabavi si kebence so dupcinja(celular blanket). Ideata e da e shto povekje porozno i da ima struenje na vozduhot. Isto vazi i za ogradicite za resetkite od krevetceto. Voopshto ne se preporacuvaat. Mnogu e povazno da ima struenje na vozduhot. Jas ne gi koristev voopshto do kaj 6-7 meseci koga pocnaa da se vrtat i dvizat :)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Miki » 23 Dec 2014, 08:36


Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Miki » 23 Dec 2014, 08:45


Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Lejla7 » 23 Dec 2014, 09:01

Sega znam deka nisto ne znam (ner) Iskreno, vo panika sum dali ke se snajdam. Od eden den razgleduvanje kolicki se mi se zbrka vo glava, cela vecer kolicki sonuvam, tek pa drugite raboti....

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”