Перење на облеката на бебињата

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by happiness » 19 Aug 2014, 16:06

filigran uste malku e vistina (racinja)
pa celo vreme gledam nesto da se zanimavam zs malku pocnav i da si panicam ehhh hormoni (laugh1)
aj ke si pustam mashinata za postelninata na 60 a za alishtencata pak ke citam na temava duri da se odlucam hahahah
a mozi i vo kesa da se stavat pa nema da ima gajle dance

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Girl » 19 Aug 2014, 16:10

Се стопив од муабетот (tongue) се извинувам што сум оф топик, но вие уште малку и ќе си гушкате бебенца... Едвај чекам да почнам и јас да перам бебешки алиштенца (bu)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Crnokosaa » 19 Aug 2014, 16:45

Хепинес, јас на Г алиштата цело време ги перам на 80, 90 но нема потреба на толку . Г многу чесго се какаше и памперсите не чинеа пропуштаа и бодите хулахопчината и шпико?зните беа лом па морав да ги вријам а инаку нема потреба дури не почне цврсто да јаде и да се валка слободно на 50, 60 пери ги , па бебе мало колку можи да се извалка . :)

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Girl » 30 Oct 2014, 10:18

Здраво мамички, јас имам неколку прашања тука за вас...
Прво, купив јорганче и перница за бебуш, полнети се и прилично дебели, за зимава, е сега се мислам како ли ги перевте тие? Може во машина, да не ми се направат грутки (на него пишува 40 степени ама некако страв ми е да не ми се деформира) ??? Сакам да ги исперам да ми мирисаат убаво, иако одозгора ке си ставам постелнина.
Второ, имам многу шарени боди и бенкици што ми ги даде свеки од другите внуци, како да ги перам тие, на 60 степени доволно е? Да не се ишараат сите да направам белја?
Другите алишта мислев на 30, 40 степени зависи што, купени се не се употребувани, се надевам убаво ќе се исперат...
И уште нешто, каков омекнувач ми препорачувате? Може со истиот прашок како нас (бонукс или персил) а само бебешки омекнувач да перам?

Извинете на многуте прашања, се ми е страв да не уништам, за моите и на мм работите знам, а може и се приметува дека не сум баш по домакинството (w1)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Neda_Jovan » 30 Oct 2014, 11:19

Girl ne zamaras so prasanja, zatoa e forumov neli (smile)
Ke ti kazam jas kako pravev, pernicinjata i jorganceto si gi perev vo masina na 30 stepeni na 2 meseca - sosema mi bese dovolno - bebeto ne gi valkase koj znae kolku. I da - malku moze da ti se stutkaat pri perenje (zavisi i na kolku vrtezi vo min ti e masinata i dali ja ima taa opcija - kaj mene ja namaliv na 500vrtezi/min a bese 1000/min i mnogu tutkase a gi vadese super cedeni)
no i da se istutkaat nisto strasno - posle vadenjeto ke gi ispravev i istresev ubavo i na ramna susara ke gi stavev da ne visat i taka se susea i so poprimija pak oblikot
Za sarenite alistenca na bebeto (inace da napomenam deka do 1 god za sinko pustav posebna masina a ne zaedno so nasite alista) : sarenite na 30-40 stepeni gi pustav zavisno kolku bea valkani i ne mi se isfleka nisto. Ama prasak koristev isklucivo Sensitive (persil Sensitive so bebe slika na nego na primer) i pomalku bebeski omeknuvac (isto so bebence na nego). E sega drugarkive moi koristea Chiko nekoi detergenti - jas iskreno ne sum.
No da ti kazam deka pred nekoj den koga kupuvav sisenca i cucli vo NUK - vidov i si kupiv extra sensitive detergent za perenje na bebeskialista od 0+ meseci - 550 den e no za 53 perenja a i za beli i za sareni alista i nema porteba od omeknuvac - na samiot detergent pisuva. Eve ti link da procitas - ako ti se poklopat kockite sto vikam jas - ne e loso da se zeme:
http://www.euroalba.com.mk/page52.html
Jas go zemav poucena od sinko golemiot - uste od malo e so mnogu osetliva koza - sekoja temperaturna razlika ja manifestirase so zacrvuvanje na kozata i vednas se pojavuvaa kapilari i bas maticnata ni go spomna ova. a i sega koga e pogolem (4 god) znae da se nafrli od promena na prasak...pa koristam sensitive praskovi i za nego i za nas....poskapi se za nijansa ama ne mi pravat barem problemi. Meriks na pr ic ne mi se dopagja - prasakot ne se rastvara vo masina i sl. nedostatoci. Izvinete za dolgiot post
pozdravce (kup)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Tina9 » 30 Oct 2014, 11:32

И јас алиштата од ќерка ми ги перам одделно. Пелените и светлите работи ги перам на 60 степени, а шарените на 30-40. Користам Персил сензитив, а омекнувач во никој случај. Тоа по совет од педијатар во болница зашто стварале алергии. Кебињата и јорганчињата исто на 2 месеци, на 30 степени и машината ми има опција на центрифуга од 400 вртежи за да не се истуткаа. Ги ваѓа поводени, ама брзо се сушат откако ќе им се исцеди водата. Алиштата нејзини иако не се досушени обавезно пред зајдисонце ги внесувам внатре, зашто тогаш бубачките почнуваат да се кријат во нив. И уште ги пеглам.
Се надевам помогнав.

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by hrizantema » 30 Oct 2014, 11:36

Баш убаво прашање Грл и јас тоа се мислев деновиве,ама Неда Јован и Тина супер ни одговорија,фала многу женски,и јас планирам да си купам Персил сензитив и без омекнувач да перам на почеток,за понатаму ќе видам (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Радост » 30 Oct 2014, 11:38

Омекнувач смеете на Чико. Јас до 7 месеци скоро со таков и перев, после тоа почнав со Орнел Сензитив.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Miki » 30 Oct 2014, 20:15

Перничиња и јоргани не се препорачуваат за бебиња заради SIDS. После годинка кога се намалува ризикот од SIDS може да се користат. Вакви се препораките.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Перење на облеката на бебињата

Post by Miki » 30 Oct 2014, 20:15

Перничиња и јоргани не се препорачуваат за бебиња заради SIDS. После годинка кога се намалува ризикот од SIDS може да се користат. Вакви се препораките.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”