Дубак

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Дубак

Post by ripcence » 08 Jul 2014, 23:22

За моите и за двете сум користела дубак, па ене ги здрави прави ништо не им фали. (smile) Едно одмор за рацете на мама, друго моите и двете периодот за дубак им беше во сред лето-па што ќе се потиме и двајцата во раце во дубак за мерак трчкање по дома, кај нас имаме и простор спални, ходник, салон се е рамно за ролање (laugh1)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Дубак

Post by happiness » 23 Mar 2015, 11:29

dobiv dubak na poklon i si go cuvav da ne recam go zaboraviv....
sabajlecki me umori ubavo S i gi izvadov dubakot toj ima 6 i pol meseci.. i dubakot ni e mal... (scared) na najvisoko nivo ke go krenam i dopira so celo stapalo... taka treba ili samo prstinata treba da mu dopiraat...?
a mnogu mi beshe interesen jas go stavam a toj kako sto skoka na jupero probva da skokni koga vide ne mozi , ajdeee pak placki ligushki... (ner)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Дубак

Post by Peperutka » 24 Mar 2015, 00:37

D. go stavam vo dubak od pred 2 nedeli,ne e cel den vo nego tuku privremeno i se uci da cekori.Prvite dena samo sedese,neznaese sto da pravi a sega pomalku cekori. (smile)
Kje vidime za ponatamu.

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Дубак

Post by Emilija85 » 24 Mar 2015, 08:59

Ние пораснавме и проодивме без дубак. Не купивме и не дозволив да добие поклон дубак :) за да не паднеме во искушение. Џамперот го закачив на врата ми стоеше како украс еден период па го собравме и него. Не сакаше ни да влезе во него, влезе неколку пати по 2 минути и крај. За дубакот прво ми е многу небезбеден, несигурен, друго некои ортопеди го забрануваат, други само не го препорачуваат, не добив зелено светло од ортопедот и тоа ми беше доволно, без разлика што и јас и сестра ми сме пораснале во дубак. Немав ни потреба од него, си постилав кебенце на подот и ги растурав играчките и така игравме по цел ден, летото исто само надвор во двор на трева.
Инаку некој пишал за паткање, мојата не сакаше да патка и не паткаше (smile) и ја се чудев ова дете кога ќе прооди, се дигна сама стоеше почна да чекори држејќи се , ќе ја фатам јас да паткаме таа ќе ги истегне нозете и се влече да седне на газе. Ниту еднаш не дозволи да ја паткам и не ја форсирав, очигледно сака сама да си ги прави работите и тоа кога е спремна. Лазеше и тоа и беше доволно за да отиде каде што сака, потоа кога се пушти да оди на година и три месеци си беше многу стабилна и сугурна без паѓања, прооди. Претходно некое време сама вежбаше од кревет до маса и обратно. (smile)
Last edited by Emilija85 on 24 Mar 2015, 09:09, edited 1 time in total.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Дубак

Post by happiness » 24 Mar 2015, 09:06

bevme vo prodavnicata od kaj sto e zemn dubakot i site se so ista visina, izgleda jas sum naviknata da ne go gledam da dopira so celo stapalce... (pipi)
a bas brzo uci vcera povtorno koga go stavivme napravi i nekolku cekorcinja na napred uspea da go dvizi dubaceto (rad) (rad)
mora da trgame predmeti od doma pusta race da faka a posebno zvucnicite od saraundot ...

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”