Дубак

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Дубак

Post by Радост » 08 Jul 2014, 00:32

(laugh1) Таму ја носев и на првата контрола, бев задоволна од нејзе и затоа и сега таму отидовме. Јас не очекував до толку категорична да биде иако претпоставував зошто многу од ортопедите забрануваат, без разлика што се помош на мајките.

Ќе порасне и без дубак, ништо страшно. :)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Дубак

Post by Miki » 08 Jul 2014, 09:19

Dubacite se out, sega jumper e in :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Дубак

Post by Радост » 08 Jul 2014, 12:15

Освен кеенгур од помошни средства за друго не добивме зелено светло. :)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Дубак

Post by Peperutka » 08 Jul 2014, 12:50

Радост wrote:Јас мислев ќе си ги спасам рацете ама не сум јас таа среќа. (laugh1) Денес бевме на ортопед и ми рече во никој случај никогаш во дубак. Беше баајги категорична. И сега ми е шубе и нема да и купам, ќе се снајдам додека прооди, еднаш мајка ваква крофна раѓа. (laugh1)
Јас воопшто не се сложувам со вакви ставови и со совети од такви "доктори" (fr) И нас ортопедот така ни рече ама ние не сфативме здраво за готово,затоа немој Радост и ти.
K. од 5 ипол месеци го ставав во дубак,многу време поминуваше во него,не му се појави никаква компликација со ноџињата,на 11 ипол месеци прооде и сега на 13 месеци трча.Многу корисна работа е дубакот,баш напротив не е за мрзливи мајки,како што некои викаат,туку за детето е добро,за неговото движење,развивање и слобода.
Баш да видам Радост дали ќе издржиш се во раце да ја носиш толку тешка и кога ќе сака она да патка(ќе и биде интересно и по цел ден да патка,ако е темпераментна) дали грбот ќе ти издржи се на раце.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Дубак

Post by sju » 08 Jul 2014, 12:54

Леле Радост, и ке ја послушаш??? Каде ти е крајот? Јас мојата ја носам на ортопед кај Видоевски. И тој е против дубакот единствено поради безбедноста а не дека ке му направи деформитет. За џамперот ни даде зелено светло. Но секако пред да почнеш било што треба јадренцата да се развиени. Ако сте во можност земете 3 во 1 Camino Od Bebeconfort, дубак, џампер и проодувалка. И како дубак е ептен стабилен и нема шанси да се преврти. Сега по солен е и кошта околу 10 000 ден. Јас ја ставав од околу 4,5-5 месеци и се препородив. Една од најискористените справи. А цуцата прооде на 10 ипол месеци. Се надевам помогнав:)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Дубак

Post by maried » 08 Jul 2014, 13:26

Ниту еден ортопед не дозволува дубак :-D Мајката е таа што одлучува дали ќе го стави детето или не. Јас имам дубак, поклон ми е, ама на прсти можам да избројам колку пати сум ја ставила до сега :-/ Инаку плаче за во дубак, и кога ќе ја ставам се радува, ама сепак не го користиме секој ден :-D Радост, ќе видиш кога ќе нема да сака во раце, ќе сака да патка колку дубак би ти бил од корист, барем 10 мин да си ја одмориш кичмата (pipi)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Дубак

Post by Радост » 08 Jul 2014, 13:37

Оф луѓе знам, уште сега сум веќе во распаѓање, она практично од како е родена сите овие 6 месеци е во раце скоро по цел ден. А до 18 часот сме сами секој ден и весело е. :) Веќе со 9 и пол кила е премногу мака и за раце, кичма, а богами и за нерви. Ама сношти така си мислев, за да се спасам јас, ќе ја ставам и што ако и направам нешто ... нема да можам да си опростам. Претерувам знам ама не знам како овој психички притисок да си го тргнам од глава.

А инаку јадрата и се развиени супер, и на контролата на два и пол месеци беше супер развиена. Ама муабетот дека е девојче, дека има вишок кила, дека не е безбеден .... ќе ме умрат искрено.

Сју фала ти за искуството, јас ги гледав уште пред две недели, и тој модел и оној 2 во 1. Скапи се не дека не се ама не се поскапи од нас двете. :)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Дубак

Post by sju » 08 Jul 2014, 13:46

За децата ништо не скапо. Ти се восхитувам на издржливоста. Јас мојава воопшто во раце. Сега почна да се лигави и сака да ја носам(18 месеци околу12 кг), а трудна сум со стомак до гуша и поминат термин:)). Прави си како ти вели срцето. Инаку како бебе во рекаксатор, на кревет, оградица и дубакот. Никогаш не и го закочив да биде само како џампер. Пред 9 месеци нема шанси да го поттурне посебно не на тепих така да е апсолутно безбеден. Со другиве стандардни дубаци немам искуство. А за килажата таман ке согори некоја калорија плус:)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Дубак

Post by Miki » 08 Jul 2014, 14:13

Радост wrote:Оф луѓе знам, уште сега сум веќе во распаѓање, она практично од како е родена сите овие 6 месеци е во раце скоро по цел ден. А до 18 часот сме сами секој ден и весело е. :) Веќе со 9 и пол кила е премногу мака и за раце, кичма, а богами и за нерви. Ама сношти така си мислев, за да се спасам јас, ќе ја ставам и што ако и направам нешто ... нема да можам да си опростам. Претерувам знам ама не знам како овој психички притисок да си го тргнам од глава.

А инаку јадрата и се развиени супер, и на контролата на два и пол месеци беше супер развиена. Ама муабетот дека е девојче, дека има вишок кила, дека не е безбеден .... ќе ме умрат искрено.

Сју фала ти за искуството, јас ги гледав уште пред две недели, и тој модел и оној 2 во 1. Скапи се не дека не се ама не се поскапи од нас двете. :)
Оди кај Видоевски ќе ти даде зелено светло и ќе те опушти.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Дубак

Post by anabejbi » 08 Jul 2014, 16:40

Јас М. го носев кај Видоевски и сум супер задоволна. Од 4+ месеци го ставам во џампер и сум презадоволна, а тој среќен. Сега повеќе сака да седи и да лаза ама има периоди кога е расположен и за во џампер (smile) . За дубак и јас лично суп против поради немање на доволен простор пред се.
Радост топло ти го препорачувам џампер мноѓу е побезбеден (smile)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”