Дубак

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Дубак

Post by MAMA_M » 15 Nov 2009, 10:41

дали користите дубак? зошто да/не? од која возраст? колку време во денот?

знам дека докторите не го препорачуваат, ама понекогаш тој ми е единствен спас

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Дубак?

Post by taci83 » 15 Nov 2009, 14:17

jas pocnav da ja stavam kerka mi vo dubak od 6 meseci prvata nedela ja stavav 3-4 pati vo denot po 5-10min potoa pocnav pocesto a koga napolni 7 mesci vo dubak bese po cel den dodeka ne i dosadi i pcne da place da ja zemam fala bogu nema nikakvi problemi ja vodev na ortoped i i rekoa deka e se dobro mi proodi na 1 god i 2 mes

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дубак?

Post by Petra » 18 Nov 2009, 13:29

Еве уште едно искуство.Мојата ќркичка во дубак ја ставав мислам само неколку дена.Се разбира цело време внимавав на нејзе.Отидов да земам нешто од кујна само за неколку секунди и кога се вратив кај нејзе таа ја имаше изведено вратата од ментеши.Го пикнала дубакот под врата.Фала Богу немаше никакви последици.Брзо реагирав
Кога ја ставив во дубак немав никакви сознанија дека се штетни ама кога дознав веќе не ја ставив.Докторите не ги препорачуваат за доброто на нашите деца.Не се доволно јаки за вештачки да одат во нив.Ќерка ми сама сипрооде на 10,5месеци.

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дубак?

Post by georgieva » 01 Feb 2010, 16:34

od moe licno iskustvo nemam sto da kazam , toa sto znam od drugi prijatelki i majki kazuvaat razlicno...
eden primer e vakov majkata pocnala da go stava deteto vo dubak vo 6 mesec koga posle na nekoja kontrola kazal ortopedot deka koskite na nozete mu se krivi , e sega dali pricinata e dubakot ili nesto drugo ne se znae , ama majkata si misli deka e od dubakot ...
drugo mislenje imam slusnato deka deteto samo ke pokaze koga ke saka da odi , pa togas mozelo da se stava vo dubak i toa vo lesen dubak za da mozi lesno da go turka i da bide podkrenato na visina sto samo prstite ke mu dopirat na zemjata.
A moe licno iskustvo okolu medicinata i doktorite , pa i patronaznite sestri mi se nejasni , cudni site razlicno kazuvaat kako da ne ucele od isti knigi taka sto neznam sto e ispravno i najubavo (confus) , no i bez niv ne mozeme...

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дубак?

Post by Petra » 01 Feb 2010, 16:54

Мене ниту еден лекар не ми рекол дека е добро детето да се става во дубак. Своеволно ја ставив ќерка ми во дубак за да си ја олеснам работата затоа што цело време се држевме во раце. Мислам дека околу дубакот лекарите и немаат различни мислења. Се согласуваат дека не е добро. Шест месечна возраст секако е претерано рано за во дубак. Мислам дека за ова треба многу да размислиме и да внимаваме за да не направиме озбилни последици кои сега можеби и нема да бидат видливи, а подоцна да се покажат.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Дубак?

Post by Annabel » 02 Feb 2010, 14:09

И јас Ива ја ставав во дубак од 6-7 месеци. Ортопедот (д-р видоевски) никогаш не ми рече дека е против дубак, ниту пак дека е за. Искрено, мене многу ми олесна, а и Ива се чувствуваше некако посамостојна и задоволна што можеше сама да го истражува просторот. Многу беше смешна зашто на почетокот одеше наназад, како ракче (smile)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дубак?

Post by mihaela » 27 Apr 2010, 14:17

Јас син ми почнав да го ставам во дубак од седум месеци и го користевме до единаесет месеци.Кога наполни единаесет месеци несакаше да го ставам во дубак па морав јас да го паткам. Точно на дванаесет месеци заоде сам без никаков проблем.Цело време додека го користевме дубакот и јас бев во недоумица дали е исправно тоа што го правам и се консултирав со ортопед.Според него опасноста е поради тоа што може да има некоја незгода во смисла да се преврти или нешто слично а неможе да има никакви последици во врска со развојот на колковите.Затоа сега има и статични дубаци на кои може само да скока во место но може да се користат само до деветмесечна возраст.Слободно користете дубаци само не го оставајте само детето во собата ако е во дубак.Мислам дека користењето на дубакот му помогна на синми подрзо да заоди.

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дубак?

Post by georgieva » 30 Apr 2010, 16:34

Пишав нешто погоре , ама еве да се надополнам со моево искуство .Кога бевме на контрола на 6 и пол месеци докторката Весна Аневска , ортомедика , во скопје ми рече за развојот на нозинјата и телото на детето е потребно да подскокнува , така ги везба нозињата за да кога ќе дојде време за проодување бидат појаки . Ме праша дали имаме дубак земано (confus) , јас и одговорив дека немаме , зошто нели не е убаво да се става детето во дубак... таа ми одговори вака ке ја цитирам'' да не слушам такви работи ако имаш раце да го дрзиш детето за да скока по цел ден не купувај дубак , а и вика сега постојат статични дубаци , и детето само ке стои нема да се двизи, тоа е помагало за развој во двиењето на детето ''...така да јас сум многу задоволна од приемот , прегледот и советите на др. Весна и сметам дека на секое дете му е потребно 2- 3 месеци ставање во дубак,( јас го ставам 2-3 пати по 10- 15 мин. во денот ) мојот син е многу среќен кога е во дубакот , рипа , скока , го турка со таква брзина , како балерина е (laugh1) . Еве сега на 15 мај ке одиме на 9 месечна контрола , и сега мозе ке ни казе веке да не го користиме , нешто ново ...

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Дубак?

Post by bibusoh » 05 May 2010, 04:36

Sin mi pocnav da go stavam vo dubak so polni 6 meseci, a od 4 meseci go stavav vo staticen jumper. Normalno od pocetokot ne se dopirase so nodjinjata, a okolu 5 meseci mu go namestiv da moze da se podbutkuva (bo) . Nas doktorkata ni kaza deka e ubavo da sedi vo ispravena polozba i zatoa od 4 meseci pocnav da go stavam da se zanimava samiot sebesi. Mozam da kazam deka izrasna sin mi vo nego, a sega vo dubakot e po celi denovi, koga ke go izvadam nadvor da vozi edvaj go stignuvam.... moram da go brkam za da go fatam (sr) .

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Дубак?

Post by Mechevska » 06 May 2010, 14:00

јас Валентино го ставав во дубак од 8-9 месеци почна да гази помалку со нозете и затоа го ставив во дубак.На 10м прекинав даго ставам пошто почна да оди на прсти.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”