Дубак

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mia
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 24 Jun 2010, 16:46

Re: Дубак?

Post by mia » 10 Jul 2010, 10:45

Aleksej go staviv vo staticen dubak na 6 meseci ,bas si uziva mu stavam igracki i si igra togas mozam da fatam nesto niz doma inaku tesko ,ako go drzam v race so racinjata pokazuva kon dubakot inaku uste 5 dena pravime 7 meseci

Bubbi
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 09 Aug 2010, 12:12

Re: Дубак?

Post by Bubbi » 09 Aug 2010, 13:21

Ние уште немаме дубак, ама каји да е за 10 дена ке купиме, мора будејки не се издржува цел ден во раце, мојот педијатар ми препорача џампер, па нели е тоа скоро исто, а ортопедот ми рече да почекам , кога ке почне бебушот сам да си го крева газето, за да се помести или дофати некоја играчка тогаш. Па ние еве ја почнавме и таа фаза (l2)

dimitar
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 05 Aug 2010, 09:33

Re: Дубак?

Post by dimitar » 10 Aug 2010, 16:35

uste nekoj den Marija ke pravi 6 mes. e sega kako ke znam koga ke treba da ja stavime vo dubak? inaku taa pocna sama da ja pokrenuva glavata za da se isprava a na spalnata pocna da go kreva gazeto i malku po malku da lazi so poteskotii ali lazi... :) pozz

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Дубак?

Post by Simonova » 11 Aug 2010, 16:38

dimitar мислам дека за во дубак ви е сепак рано. Кога ке ја однесеш на ортопед тој најубаво ќе ти објасни кога да ја ставаш во дубак. Инаку мислам дека сега за во тој период во кој сте сега најмногу ќе ви помогне статичен дубак, но прво консултација со ортопед.

dimitar
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 05 Aug 2010, 09:33

Re: Дубак?

Post by dimitar » 12 Aug 2010, 16:38

staticen?nie imame edne dubak ali ne znam kakov e toj.. kako se poznava dubarkot dali e staticen ili ne? sepak fala drugden sme na zdravo dete i ke prasame pozz (thumbup)

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Дубак?

Post by Simonova » 12 Aug 2010, 17:40

Статичен дубак или поточно џампер ке ви заврши работа овој период.

lukas
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 28 Aug 2010, 11:25

Re: Дубак?

Post by lukas » 28 Aug 2010, 11:30

zdravo jas sum nova ovde milo mi e sto ke se druzime,sakav da prasam mojot sin ima 6 meseci nekni napravivme..se dumam dali da pocnam da go stavam vo dubak koga ke go stavam na noginja mnogu cvrsto sedi.a od stomak koga ke lezi go kreva gazeto no ne lazi i nemoze da se prevrti na grbce...so mislite da pocnam da go stavam..pozz (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дубак?

Post by Debora » 28 Aug 2010, 12:20

Добредојде Лука и имај пријатно време на форумов. Моето мислење е дека нема никаква потреба, да брзаш со дубакот. (smile)

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Дубак?

Post by prvenka » 29 Aug 2010, 11:29

Se soglasuvam so Debora,sepak prasaj si i pedijatar,nekoj go odobruvaat dubakot nekoi ne (a2)

Marko
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 04 Nov 2010, 17:40

Re: Дубак?

Post by Marko » 04 Nov 2010, 18:20

Zdravo na site, jas sum nova na stranava i ke ve zamolam za mislenje.
Ziveam vo Toronto-Kanada, momentalno sum sama t.e bez majka mi i svekrva mi, se slushame na skajp ama ne e toa toa.Tuka se porodiv i Marko sega ima 6 meseci, sami se snaogame so soprugot, tuka e tetka mi, ama bidejki raboti kolku moze mi pomaga. Inaku Marko ushte od 4 mesec sakashe da sedi ili da bide ispraven, pa ovdeshiot doktor mi reche deka od 6-tiot mesec pa natamu ke mozam da go stavam vo dubak.
Tuka nema dubak na trkalca(ne bil bezbeden) ima statichni ili dzamperi,kako i da e jas najdov na trkalca i Marko pocna od 5-ot mesec po malku da si sedi vo nego i taka pochna poleka da odi nanazad a pred nekoj den i nanapred shto mnogu me izraduva (thumbsup) ,nekolku pati vo denot mu pravam i tummytime - lezi na stomache za da gi vezba i rachinjata - e tuka seushte odime nanazad (smile)
Gledam deka Marko uziva koga e vo dubak, a i za mene e spas bidejki gi odmaram racete i mozam da zavrsham i nekoja rabota.
Mislam deka ne gresham so dubakot ili pak da?
Ve molam za sovet (unsure)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”