Бебешка козметика

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Tina9 » 17 Oct 2015, 05:41

Никој не е досаден. Барем мене не.
Хепинес не се работи за скапо/евтино. Ниту денар не жалам за неа. Сакам да кажам дека се различни типови кожа и секому не му одговара сѐ. Мене ете така ми се погоди.
Исто така сметам дека не може секој да биде експерт за сѐ. Хип за храна да, но не мора да биде најдобар и за козметика. Исто и за Чико и други производители. Не велам ни дека се лоши, да не ме разберете погрешно. Секој си знае за себе.
Пантексол јас многу го сакам. Ја заштитува кожата. Торте мое по цел ден надвор беше претежно и нон-стоп и го мијам лицето зашто се прави прасенце. Два пати најмногу ја мачкам и многу и е убаво лицето. Претходно и се сушеше кожата од сонце, ладно...
Веледа ја немам пробано, ќе ја пробам прво на мене.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Maceto » 17 Oct 2015, 09:57

Радост wrote:Досадна сум знама ама Веледата за лице е преубава. Онаа за зимно време. Јас ја користев од ноември до март. А ни 1/2 тубичка не ми е потрошена.
Радост јас до сега користев Јакодерм и за лице и за тело и ептен ни се погоди,многу е чиста,да не треба за зимо да го сменам во друга крема? (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Бебешка козметика

Post by sweety » 17 Oct 2015, 10:21

Радост и мене најмногу ме влече за веледа, и ми ја имат фалено, но еве јас од овие што најдов што ги има по парфимериите што се сертифицирана природна козметика
http://i58.tinypic.com/b665wi.jpg
http://i57.tinypic.com/24lst9c.jpg
http://i60.tinypic.com/s4zaqc.jpg

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Радост » 17 Oct 2015, 10:25

Свити тоа е тоа. Со тоа ја бањам. Млеко за тело имам едно и пол досега потрошено кофа ја масирам :) инаку нема потреба, супер и е кожата.

Мачето, јакодермо е рибино масло и нема штета. Користи си го само не знам дали може континуирано долго време ...

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Бебешка козметика

Post by sweety » 17 Oct 2015, 14:31

овде од болница советуваат бар првиот месец бебето само со вода да се бања исто и ако се искака веднаш со вода да го измиеш газето да не користиш влажни марамчиња

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Tina9 » 17 Oct 2015, 14:38

Свити убав совет. Јас воопшто не употребувам влажни марамчиња. Користам памучни крпчиња и ги топам во вода. Кога кака ја одмивам само со вода.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Бебешка козметика

Post by ivvi<3 » 17 Oct 2015, 14:44

Свити, и добар совет ти дале. Истите работи и мене ми ги кажаа. На почеток влажните марамчиња ги користев минимално. Но на секое какање, миење газе не доаѓаше предвид, беше зима кога се роди. Исеков тетра пелени на помали парчиња и ги навлажнував со топла вода и така ја бришев. А ако користев влажни марамчиња, тогаш на крај пак со влажно крпче ја поминував, па со суво, и на крај павловичева. А за јекодермот, патронажната ме советуваше двапати неделно да ја премачкувам цела, ама мене некако не ми се правеше тоа, без разлика што е природно, мислам дека со ништо не треба претерување, особено кога нема потреба. Кога ѝ кажавме на педијатарот се изнасмеа и рече: па нема пржена риба да ја правите :grin: Ѝ ставав само на вратчето и под пазувите, црвенилото за саат и поминуваше. А и за шампон исто мислам дека нема потреба често, секој ден ги бањаме, доволно е само вода.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Maceto » 18 Oct 2015, 00:08

*sweety* wrote:овде од болница советуваат бар првиот месец бебето само со вода да се бања исто и ако се искака веднаш со вода да го измиеш газето да не користиш влажни марамчиња
Свити ние до ден денес после секое какање се миеме со вода,и ако не сме дома кога се враќам веднаш ја мијам,така и ќе продолжам,а ја бањам и секоја вечер и тоа ќе продолжам,незнам дали има или нема потреба она ужива и е пресреќна кога се бања и не и го рушам тоа задоволство (love5)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Bube » 02 Nov 2015, 11:50

Ве најдов и супер сега се дискутирало тука па ве исчитав сите . Јас користам corine de farme . Ама само купката и шампонот тој две во едно и млекото за тело . Додуша млекото за тело мнноооогу ретко , нема потреба а и ќерка не ми дозволува баш. За газе павловичева и јекодетм. Е сега лицето ми е проблем. Многу и стана суво црвенко и ја чеша. Ме советуваа mustela stelatopia . Што мислите ?

Купив хипп за заштита од ветер и студ и побетер и се направи лицето. Не ни одгпвара.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Бебешка козметика

Post by ivvi<3 » 02 Nov 2015, 12:04

Бубе, пробај со балсам за лице од веледа. Природна е со невен и пишува дека штити од ветер и студ. (smile)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”