Бебешка козметика

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Бебешка козметика

Post by maried » 15 Oct 2015, 21:18

Бекутанот не содржи парабен?? Или грешка сум ја (unsure)
Јас со Чико и Еуцерин од прв ден, до ден денес 2 год и 1 месец и не менувам :-)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Tina9 » 15 Oct 2015, 21:27

Содржи парабен. Јас ја капам со пенливо, а ја мачкам само со витаминска и тоа што поретко. Убаво и е кожичето, меко, мазно (a2)
Се сложувам со Радост дека колку помиризливо толку поштетно.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Бебешка козметика

Post by ivvi<3 » 15 Oct 2015, 22:43

Јас ја користам на корин де фарм и сум многу задоволна. Нежно мириса, хипоалергенски е и без парабен. Од козметиката користиме гел за тело и коса 2 во 1 и лосион за лице и тело, со тоа што лосионот многу ретко го користам, од причина што мислам дека нема потреба. А за газе оригинална павловичева.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Бебешка козметика

Post by maried » 16 Oct 2015, 02:12

Tina9 wrote:Содржи парабен. Јас ја капам со пенливо, а ја мачкам само со витаминска и тоа што поретко. Убаво и е кожичето, меко, мазно (a2)
Се сложувам со Радост дека колку помиризливо толку поштетно.
Тина знаеш дека е со парабен и го користиш??

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Tina9 » 16 Oct 2015, 03:51

Мерид одма ме загризи совеста. На почетокот имаше разрането газе од антибиотиците кои јас ги примав и некако од Мустелата не видов подобрување. Патронажната ми рече "А, да си земеш Бекутан " и така почнав и веќе не сакав да и менувам. Пак и Бекутанот не помогна, со друго го решив тоа, ама ете останав на него да не менувам на секое.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Tina9 » 16 Oct 2015, 09:29

И да додадам. И јас за себе користам Бекутан крем тој синот. За лицево и рацете немам најдено некој друг што повеќе ми одговара. Затоа и не се плашам и за неа да ги користам. За лицето нејзино па користам Пантексол. Многу сум задоволна. Ниту и пука кожата од ладно или топло ниту ѝ се вцрвенува.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Бебешка козметика

Post by sweety » 16 Oct 2015, 11:10

фала ви што споделивте (grupna-gushka) , јас и немам многу избор од овие козметики што сте ги пишале,да се сложувам со Радост колку поуббаво мириса повеќе хемикалии, ми останува да прашам во аптека дали има Еуцерин или ако не ќе купам Веледа, на хипп и на нивеа не ми се зима.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Maceto » 16 Oct 2015, 23:33

*sweety* wrote:фала ви што споделивте (grupna-gushka) , јас и немам многу избор од овие козметики што сте ги пишале,да се сложувам со Радост колку поуббаво мириса повеќе хемикалии, ми останува да прашам во аптека дали има Еуцерин или ако не ќе купам Веледа, на хипп и на нивеа не ми се зима.
Слатка ако има таму Corine De Farme 2 во 1 јас го користам и сум презадоволна,а ја мачкам по тело и лице со Јакодерм и многу ни се погоди,никогаш не исфрли и многу е чиста по телото и лицето.Само тие две работи јас ги користам сега за сега

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бебешка козметика

Post by happiness » 17 Oct 2015, 00:15

јас менував многу козметики на малово со тие алергиите и се сложувам со тина мустелата скапа а малово се нафрли по тело кога го капев со неа... на последната алергија (пред годината беше многу силна и од тогаш сме рает фала му на Бога) зедов eucerin сапунче и да знаеш дека печат на очи, мака мачевме со капењето, зедов и еуцерин крем за атопичен дерматит и таа не ни помогна на егземата на лицето... на крај дојдов до заклучок џабе е скапо кога има иста функција Користев чико 2 во 1 ме искара патронажната требало еуцерин или A derm... Сега имам од hipp и не е лошо. на почеток првите месеци зедов и weleda и не ми текнува зошто пак не ја зедов... (unsure) може беше добра, ама имав заборавено да си купак па го отворив чикото и изгледа решив да го потошам тоа и сплет на околнисти не сум го зела...
по тело јас не го мачкам, зимата кога беше малечок ме искараа дека ке му ги затворам порите после летото некев јас од жешкото. Го мачкам со павловичева на пеленски дел а често додавам АД капки или кокосово масло или крем од невен... оргинал павловочевич мене ме печеше на разранета кожа и престанав да ја користам и за малово... ке најдеш sweety најубава козметика таму кај вас има СЕ! dance

btw сакам за малиов, шеталко, да земам крем за лице за зимава да не заштитва од ветер читам тина користи пантексол имам дома и таков ке го заштитва..? или има некој посебен крем, некам да го мачкам со павловичева ептен свети како ѕунѕурка (tongue)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Бебешка козметика

Post by Радост » 17 Oct 2015, 01:41

Досадна сум знама ама Веледата за лице е преубава. Онаа за зимно време. Јас ја користев од ноември до март. А ни 1/2 тубичка не ми е потрошена.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”