Влажни марамчиња

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Влажни марамчиња

Post by Petra » 11 Nov 2010, 17:15

Влажни марамчиња да или не?
Употребував порано влажни марамчиња bebisiter ама немав ништо слушната дека се штетни, туку дека се безбедни.
Но денес дефинитивно НЕ!
Деновиве си размислував што се не трпат бебињата од модерните работи. Последниоти пат кога бев на фризер бев свежо црна фарбана и бев повеќе извалкана па фризерката ми препорача дека убаво паѓала бојата со влажни марамчиња. Ми текна дека имам слушано и автолимари што шприцаат коли најуспешно ја вадат бојата со влажни бебешки марамчиња. :?: Значи тие се добри растворувачи на боја. Па се прашуавм колку се безбедни за бебињата? И којзнае со колку хамикалии ги третираат.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by Debora » 11 Nov 2010, 17:19

Петра што да се каже. (sad1) Сите ги користат, не само ти дека си ги користела. Алтернатива е мека водена крпа или натопен памук така?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by Petra » 11 Nov 2010, 17:28

Токму така Дебора. Најдобар и најбезбеден избор е памучна тетра пелена, памуча мека крпа или памук и млака вода после мочкање и после какање миење.

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Влажни марамчиња

Post by Saricka » 03 Mar 2011, 04:44

Petra se slozuvam so tebe, no... toa bi znacelo edna pelena na edno presoblekuvanje, neli ? nema logika da se upotrebi istata dva pati, taka da 5-6 tetra peleni vo denot, bi uklucuvale masina za perenje sekoj den...Sara kaka 2-3 pati vo denot, ako ja mijam na sekoe ke iznastine. Prakticni se maramicite, mora da se priznae, navistina e diskutabilna i nivnata negativna strana, ama ako zememe taka, i meka pamucna pelena sigurno e podobra od ednokratnite hartieni peleni, ama jas ne bi gi zamenila vo nikoj slucaj :)) Vo momentov koristime maramici na bekutan, ubavi se, ne sme imale nikakov problem, fala bogu. Dodeka bese epten malecka gi koristevme Pampers Sensitive, e tie se stvarno super, samo malku se skapicki.
Pozdravce, nemoj da me sfatis pogresno (smile)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by ELIANA » 03 Mar 2011, 15:20

Јас користев Бекутан влажни марамчиња, тие ми се најдобри. Но не многу долго...почнав со памуче и со топла вода во шољја да ја бришам. Ке го натопам памукот во водата и ја бришам. Нема зошто да настине. И марамчињата се влажни, дури и ладни, па нели не настинуваат бебињата? Само маж ми кога и менува пелена ги користи марамчињата, не можел да се снајди тој со памукот (laugh1)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by Ana.I » 03 Mar 2011, 23:10

Мене колешките од работа ми подарија цела колекција Бекутан и во нејзе има и влажни марамици,па планирав нив да си ги земам уште за во болница,бидејки ми рекоа дека во Чаир бараат освен памперс,да си понесеш и влажни марамици и павловичева крема.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by Happy_Mommy » 30 Jan 2012, 14:29

Ние користиме Pampers Soft Care. Мноогу се меки и убаво мирисаат. Бев земала исти само со жолто капаче и катастрофа. Не впиваат, не се миризливи, крути...

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by Nadja » 16 Dec 2012, 13:16

Јас веќе 2 месеци не користам влажни марамчиња (откако малиот наполни 1 година). Кога дојде патронажната сестра да го види малиот ми ги забрани влажните марамчиња. И неговата докторка ми ги забрани. Ми рече да му го бришам газето со мелна пелена натопена во млака вода.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by maloto.japonce » 17 Dec 2012, 14:31

Јас од почеткот си користев Бекутан влажни марамици од тие обичните. Потоа обрнавме на Памперс пошто зимавме пелени и имаше гратис со нив ама некако ми беа многу влажни ептен и дури и се разрани газето и ги прекинав додека и ја излечам раната ја миев секој ден по 10 пати што се вели под туш со млака вода и потоа со сува пеленка ја бришев. Сега корисам повторно Бекутан ама со алое вера и ми се многу добри

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Влажни марамчиња

Post by Mamino_srce » 17 Dec 2012, 19:26

И јас користам Бекутан, обичните, имам пробано и памперс исто така многу влажни ми беа, и Пуфис се добри исто, ама некако си навикнав на Бекутан и со нив тераме.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”