Какви пелени користите?

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Какви пелени користите?

Post by MAMA_M » 15 Nov 2009, 10:45

Какви пелени користите?

јас купувам памперс џамбо пакување. летото го поминавме со памперс слип & плеј, тие се потенки, а ги имаме пробано и канбебе, ама ми се видоа некако крути....какви се вашите искуства?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Annabel » 15 Nov 2009, 11:26

Ние користиме Кан Бебе, во моментов ни се економски најисплатливи и најблиску се со квалитет до Памперс, кој долго време ги користевме. Пробав и Бекутан, ама се многу крути, како картон...иако очекував подобар квалитет, зашто ги користиме другите производи од Бекутан и сме многу задоволни.

Кога ќе се роди второто бебе, повторно ќе користам Памперс, зашто помалите броеви се поекономични.

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Какви пелени користите?

Post by taci83 » 15 Nov 2009, 13:49

jas koristam pampers odkako se rodi kerka miu pa do sega a taa ima 2 god probav da i gi smenam so drugi koristime eden den posle drugio i se javi crvanilo i ja cesa i pak pocnavme so pampers

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Какви пелени користите?

Post by Milan-baby » 16 Nov 2009, 22:42

e fino sto nekoj ja nacna temava
jas imam sin 5 meseci. na pocetokot mu stavav od pelenite na bekutan, arno ama postojano bese mokar odnosno mu propustaa, skontav deka vsusnost tie peleni poveke odgovaraat za devojcinja otkolku za momcinja.. nejse... e dodeka gi koristev tie peleni se javi i crvenilo na gazeto, pa gi smeniv, ama crveniloto si ostana, znaci ne bese do pelenite, na kraj ispadna deka e do kremata pa ja smeniv i taa sega koristam pavloviceva na galafarm so perubalzam i mn sum zadovolna.. lele... zabegav.. drugo mi bese poentata, t.e. prasanjeto
neznam dali ste imale prilika da koristite malo i jumbo pakuvanje na pampers, sakam nekoj da mi odgovori, dali jas haluciniram ili pomalite pakuvanja se so pokvalitetni peleni od jumbo pakuvanjata??? navistina taka mi izgleda i bas se ubeduvavme so maz mi i sakam da cujam i dr mislenje :)))

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Какви пелени користите?

Post by taci83 » 16 Nov 2009, 23:16

Milan-baby wrote:e fino sto nekoj ja nacna temava
jas imam sin 5 meseci. na pocetokot mu stavav od pelenite na bekutan, arno ama postojano bese mokar odnosno mu propustaa, skontav deka vsusnost tie peleni poveke odgovaraat za devojcinja otkolku za momcinja.. nejse... e dodeka gi koristev tie peleni se javi i crvenilo na gazeto, pa gi smeniv, ama crveniloto si ostana, znaci ne bese do pelenite, na kraj ispadna deka e do kremata pa ja smeniv i taa sega koristam pavloviceva na galafarm so perubalzam i mn sum zadovolna.. lele... zabegav.. drugo mi bese poentata, t.e. prasanjeto
neznam dali ste imale prilika da koristite malo i jumbo pakuvanje na pampers, sakam nekoj da mi odgovori, dali jas haluciniram ili pomalite pakuvanja se so pokvalitetni peleni od jumbo pakuvanjata??? navistina taka mi izgleda i bas se ubeduvavme so maz mi i sakam da cujam i dr mislenje :)))
Nie go koristime jambo pakuvanjeto jas go delam isto moslenje so tebe dali zatoa sto ima pomalku pelemi i sa poskapi za razlika od jamboto po broj na peleni

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Petra » 18 Nov 2009, 13:13

Јас користев повеќе платанени пелени.Памперси стававме само навечер или кога излегувавме.Се двоумев тогаш дали да биде само на памперси керка ми. Ама кога ги земав во предвид несаканите појави што може да се појават од памперсите нив ги ставив на минимум.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Petra » 18 Nov 2009, 13:15

За црвенилото на газето нас не ни помогна ниту една друга крема освен на др.Павловиќ.

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Какви пелени користите?

Post by Simonova » 19 Nov 2009, 07:51

Koristam Pampers.
Ne sakam da eksperimentiram so pelenite.
So Pampers pocnuvam od samoto raganje na decata se do odviknuvanje.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Какви пелени користите?

Post by anjuska » 24 Nov 2009, 14:09

can bebe..recisi gi probav site, ali najzadovolna sum od niv...i od pampers, normalno, ali skapi se, skoro duplo...a nemaat mnogu razlika

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Annabel » 24 Nov 2009, 14:15

anjuska, дали имате користено од новите Canbebe? Последното пакување што го купивме се различни од старите (кои беа многу слични на Pampers во дизајнот). Новиве се бели, сите се со ист дизајн, малку се поголеми и мислам дека се малку по крути - тоа ми смета....

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”