Какви пелени користите?

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Neda_Jovan » 18 Apr 2015, 09:43

Lejla probajte so bekutan pampersite ako mozete (Imaat i mali pakuvanja kolku da gi probas). Tie se povisoki i dobri za maskite bebinja bidejki mockaat so kurinjata nagore ( izvinete na izrazot) a pelenata e povisoka vo polovina i ne mu probiva. Dr peleni sto gi probavme i Canbebe i dipers se postegnati dole kaj nozete (poprikladni za devojcinja...bas kaj kumasinkata bekutanot i protekuvase a ovie drugive ne). Probaj mozebi e do toa. Deka bekutanot e malku pocvrst, taka da i sirok povoj tuka ne stavavme. Pozzz (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Lejla7 » 18 Apr 2015, 10:19

Фала Неда Јован, и јас помислив на Бекутан, имав слушнато од некого, баш ќе пробам.
Се надевам не е проблемот во нашата неукост (laugh1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Радост » 18 Apr 2015, 10:45

Ќерка ми од само една пелена на Бекутан газето жар и беше. Да внимаваш.

Јас би ти ги препорачала Дајперс. До 7 месеци користевмњ памперс премиум, од тогаш нив и сум презадоволна!

За менувањето на пелената нема друга филозофија освен доволно цврсто да му ја залепиш.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Neda_Jovan » 18 Apr 2015, 19:49

Pa zatoa vikam malo pakuvanje da probaat....Nie pak od dipersot se isfrlivme (confus) ama J mi bese i se uste e mnooogu osetliv na koza. Sekoe dete razlicno. se nadevam ke najdete resenie. Pozdrav (lovet)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by happiness » 19 Apr 2015, 13:54

jas koristev pampers premium goleminite 1 i 2... posle probavme 3 nekolku paketi ama ne mi lepea dobro lepenkite pa se slucuvashe da mi se izvodeni,pa preminavme na pampers activ baby zelenite i sum zadovolna retko se slucuva koga jadi sliva da ima potecna stolica pa da mi izvalka bodice (smile)
znaci ja mestam pelenata na grpceto nekako mi idi po nisko postavena a pileto na mazeto gledam da bide pod lepenkata i obavezno mu gi mestam tantelite i lasticeto okolu nozinata... lepenkite na polovina ubavo gi stegnuvam oti imaat rastegliva traka i si se optegnuvaat posle kolku sto e potrebno koga se dvizi bebe :)
do 2 meseci i neshto mu menuvav pelena non stop na 3 saati nekogas i pocesto... posle preminavme na polnok edna pelena i vo 5-6 nautro koga ke staneshe...
sega teram od 21-22 navecr zavis kako mu se spie pa do sabajle do 7 nautro i mi nemaat pprokisnato i na tolku saati (thumbsup)

mi dadoja promoci na violeta uste vo bremenosta 3 peleni gi probav ama ne bev mnogu zadovolna povtorno od lepenkata a ne mi imaa prokisnato.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Lejla7 » 19 Apr 2015, 20:17

Fala vi na site za sovetite. Ke vi pisam sto sum napravila. (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Lejla7 » 20 Apr 2015, 11:32

Happiness, Active baby ima li golemina od 3-6 kg? Moze li i jas da koristam takvi ili se za pogolemi bebinja?

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by happiness » 20 Apr 2015, 11:54

da lejla ima odi vo zegin tamu se najeftini mozis da zemish i malo pakovanje ako sakash za proba
jas posledno koga zemav bea so gratis vlazni maramici :D

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Bilence 123 » 20 Apr 2015, 13:24

И ние користиме Бекутан ама нешто почна да ми се исфрла ко бубулчиња црвени, незнам дали е од пелените (unsure)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Vesela » 20 Apr 2015, 13:29

Тоа е проблем кај момчињата, лом се прават кога мочкаат. Нас ( иако оддамна веќе) најмногу ни одговараа DIPERS, со се останато лом беше ( ни Пмамерс, ни Канбебе, ни Бекутан, ни Виолета ниту едни) дали даиперс беа повисоки или подобро впиваа незнам, ама нјапогодени ни беа.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”