Какви пелени користите?

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Lejla7 » 20 Apr 2015, 13:36

Bas sega go razgleduvam spisanieto na Zegin i gledam deka Pampers Active baby pocnuvaat od br.3 (4-9kg), pomali ne gledam. Drugata nedela planiram da go nosam maliot na merenje, pa ako se popravil do 4 kg (daj Boze), ke mu kupam vakvi.
Inaku kupiv malo pakuvanje Becutan za proba, ama nesto na izgled ne mi se dopagaat, nekako mnogu tenki mi se cinat. Ke probam, pa ako ne se isfrli ke gi istrosam da ne stojat.
Bilence, na gazeto ti se isfrli ili na liceto?

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Dorotea111 » 20 Apr 2015, 13:51

Lejla, samo da te pozdravam :). Mashala, mashala za peleni se pravi muabet:). Tuku, ne znam dali e za ovaa tema, ama kako se snaogjate so bebinjata, dali mnogu placat, kako e? Jas i mm kje bideme sami, a toj koga e na rabota sama kje bidam, se mislam kako kje se snajdam. Moite kje doagjaat, ama majka mi nitu nas ne ne' banjala, pa strav i e, a sveki se izjasni deka nema da doagja, tuku kje dojde posle 40 dena da go vidi. Kako gi banjate? Ili jas sama ili kje moram da naogjam med.sestra za prvite denovi, barem prvite 15-20 dena. (part)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Bilence 123 » 20 Apr 2015, 14:19

По газето се изфрла, ја бањаме со камилица и поминува, утре пак исто, во среда сме на вакцина и мерење па ќе видиме што ќе каже педијатарот.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Filigran » 20 Apr 2015, 21:24

Биленце, смени пелени, да не не одговараат.
На почеток користев Памперс, најмалите за новороденче. После сменив на Canbebe i Pufies. Canbebe додека беше помал добри беа, после почнаа да ми прокиснуваат па сменив со Pufies. Тие повеќе како за момчиња, подлабоки се , и супер , задоволна сум. Јас навечер не менувам пелени. ќе се расони па после пак презаспивање. На почеток менував ама пошто не се кака навечер престанав.
Доротеа, ти одговорив тука во врска со твоето прашање. topic697-30.html#p120865

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Lejla7 » 21 Apr 2015, 12:16

Ama Filigran, od koga pocna da ne menuvas peleni noke? Sigurno ne koga J bese eden mesec?
Jas mu menuvam noke na tri saati koga stanuva za jadenje, maksimum cetiri saati, i postojano se mokri. Nekolku pati mi se ima i iskakano noke, denovive prestana i se nadevam deka taka i ke ostane. Mokri peleni nikako ne trpi, vednas se buni. Sreka sto nekako poubavo uspevam da mu gi pricvrstam denovive, a i pileto go mestam nadolu (se izvinuvam za muabetov :)), pa se nema sluceno da prokisne kako prethodno za sto vi pisuvav.

A, i ova. Kupiv Becutan za proba neli i mu staviv vcera, arno ama koga ja menev po tri saati mi se vide vcrveneto gazeto sto do sega mu se nema sluceno. Tolku od niv.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by ivvi<3 » 21 Apr 2015, 13:46

Јас користам канбебе од почеток и сум задоволна досега. До пред некое време кога кaкаше по неколку пати на ден, ништо не пропуштаа, ама сега кака еднаш дневно, и ако ми верувате до гуша е во каканици и мислам дека ако има некоја измислена пелена до врат, само таа може да ја заштити :) Кога ќе почнам да ја слекувам, прво нозете ќе си ги зашлапа во пелена, па повеќе пати сум дошла во ситуација да сакам да го исечам бодито, пошто е лом, а треба главчето да помине низ него. Па ај некако ќе го извадам, ставам тетра пелени во него, ама после со рачињата се фаќа на бутчиња, па сака накај уста да ги носи. Па чисти едно раче, па друго, па првото пак се извалкало. Во меѓувреме и мене ме суредила. Не знам кој попрво да преслекувам :) Пола пакување влажни марамици трошам и после тоа одма на бањање. Ако ми верувате, како на филм се тие моменти :) Почнав и слики да правам, мислам дека не ми веруваа кога им раскажував. И така тоа секој ден :) Кажете ако има некои пелени длабоки до врат :D

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by ripcence » 12 May 2015, 03:48

И ние користиме Дајперс, единствено со нив и Baby Love не станува наутро испомочан на сите страни. (rad)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Filigran » 12 May 2015, 20:21

Лејла прости не сум видела за прашањето. Се надевам до сега се навикнавте со пелените. Тоа е проблемот мила со машките, кога мочкаат утоп се. Јас и "пилето" го местев нагоре , ама уште полошо. Инаку само на почеток му менував навечер пелени, може еден месец. Пошто се какаше само еднаш немаше потреба. Сега уште така тераме, навечер во 20 ставам последна пелена и насабајле менувам. Пиши ако прочиташ како се снаоѓаш, подобро ли е???
Бацки (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Bube » 12 May 2015, 23:55

I jas ne menuvam pampers preku nokj. I koga stanuva ednash za mlekce kon 4h 5h go pie I prodolzuva so spienje. A I nema potreba kaj moeto bebce . Duri I nasabajle koga ke go smenam ne e prepolnet pampersot. E koga ke se razbudi kaj 9 h 10 h togas se aktivira :) I menuvame pocesto nasabajle.
Sekoe bebe razlicno.
Menuvav I nokje se duri nesvativ deka ustvari suv pampers menuvam (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by happiness » 13 May 2015, 00:18

jas do 2 meseci mu menuvav pampers i na vecer i toa na 3 saati pred sekoe mleko, i posle gladen ke si go pieshe mlekoto i ke si zaspieshe pak iako vo ovaj period bebe nemashe red vo spienjeto,denski prespivashe poveke pati navecer imashe grcevi i toa najcesto traea do kaj polnok zaspivashe nekolu saati i pred izgrejsonce pak stanuvashe (pipi) tezok period mi beshe ama ete takvo e bebeto i sega na 8 meseci stanuva barem 3 pati vo nokta za nishkanje i setanje niz sobi (scared)
posle pocnav da menuvam pampers na polnok i nekade okolu 6 koga ke staneshe, a sega posle 21 pred spienje smenuvame i do sabajle do 7 e so istiot pampers ama i pogolem e sega navecer mu davam samo edno shishe mleko pa i ne mi mocka mnogu (smile)
a dodeka imashe po 3-4 shishinja vo nokta mockashe dosta , zatoa i mu menuvav pampers :)

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”