Какви пелени користите?

Опрема и козметика за бебиња, пелени итн. Наши исуства и препораки, креветчиња за бебе, хранилки, колички, играчки и др.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Bilence 123 » 31 May 2015, 13:31

Ние користевме Бекутан пелени и бебката постојано ми беше со мокри рубички или ке имаше пропуштено кака на облеката,се си мислев незнам убаво да и ги ставам, сега кога почнавме да купуваме Памперс оригинал видов дека разликата е огромна.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Менување пелени на бебето

Post by Maceto » 31 May 2015, 19:33

Девојчиња дали може една мала помош од вас....За почеток за во болница за бебе планирам да купам пелени Pampers Premium Care 1, дали се добри тие и колкав пакет да земам за почеток, пошто некаде читав после кратко време на број 2 преминувале.Јас за една недела влегувам во 9-ти па ќе треба да си купувам дел по дел од тие работи па добро би ми дошло искуство од вас мамички (grupna-gushka)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by happiness » 11 Jun 2015, 20:27

maceto duri sega vidov :)
jas za na bolnica imav zemeno od maloto paketce mislam deka bea 33 peleni bev na bolnica 4 dena i ostanaa uste nekolku peleni tie denovi mn cesto kakashe se cisteshe i cesto menuvav :)
doma imav zemeno 2 paketi pampers premium od golemite i mislam deka kupiv i 3 paket 1ca. 2kata e od 6-9 kg mislam ako nemam zaboraveno prosek na mesec stavaat kilo na tezina sto bi znacelo barem 2 meseci se koristat golemina 1. ovaj period najmnogu se troshat pelenite barem vo mojot slucaj beshe taka oti menuvav non stop pelena i noke pa troshev odprilika 8 peleni vo 24 saati :)
se nadevam deka ti pomognav so lesno neka e (kup)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Maceto » 11 Jun 2015, 20:45

Happiness фала ти многу мила, и јас така планирам да си земам помало пакетче за во болница Pampers Premium Care, па после и за дома може од големите пакети, сега за сега ќе земам 1, па како расте бебуш ќе зголемиме и бројката...Фала ти на одговорот мила и се што не ми е јасно ќе ве консултирам (big-hug)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Crnokosaa » 13 Jun 2015, 12:10

Jas zemam obicni refus baby smile se vikaat od kaj sho gi zemam a na dr mesto mia bebe, 20 parcinja se pakovani 165 den. Poekonomicni se a mnooogu sum zadovolna, dosega najubavi od site sho gi imam koristeno. Eve veke 5 mes ni ednas nema prokisnato G a mnogu mocka cesto i kolicinski .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Lejla7 » 13 Jun 2015, 12:27

Nie se prefrlivme na Daipers i sum prezadovolna. Odlicen kvalitet. Samo ednas mi ima prokisnato ama od sto cela vecer ne mu bev smenila pelena. Prethodno koristevme Pampers i Canbebe.
Vo vrska so broevite, 1-cata ja koristevme mnogu kratko, epten se mali. A i dvojkata kratko isto. Sega sme na broj 3 Daipers, spored mene podobroe kova pelenata e pogolemka, da ne go stega. Bebco e veke 5400, sto znaci spored napisanoto na pelenite uste moze da koristi dvojka (3-6kg), no trojkata (4-10kg) ja zedov uste koga napravi cetiri kg po sovet na edna iskusna mamicka i ne zazaliv.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by sweety » 06 Apr 2016, 11:30

Памперс premium new protection, најѕодоволна сум не пропуштаат, едни пријатели ни донеа од најобичниот зелениот пампер и не и одговараа и се обележуваше целата пелена на газето. не сум ну пробала да и го сменам

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 904 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by SMESKO » 06 Apr 2016, 19:15

Памперс 6 купив еднаш Дајперс но беа малечки за Д,па си се држиме до Памперсот (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by Peperutka » 06 Apr 2016, 23:32

Во последно време купувам Helen Harper кои одат или со Влажни марамчиња гратис или со мало пакување пелени или купувам Puffies.Добри се и едните и другите пелени. (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Какви пелени користите?

Post by ripcence » 07 Apr 2016, 15:28

Купував Дајперс се додека не му се појави црвенило на препоните и тестисите, првин мислев не е од тоа, па тестирав, од нив било.
Сега купувам Еви бејби, презадоволна сум, многу убаво мирисаат, а и се поголеми и пошироки од Дајперсот.

Одговори

Return to “Опрема, козметика и сл.”