Бебешко секојдневие

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Бебешко секојдневие

Post by Debora » 12 Oct 2013, 17:27

Нека се полни темава со убави моменти. (love5) Општи бебешки муабети, секојдневието на бебушите, сигурно постојано учат нешто ново, а конкретните проблеми (грчеви, храна, опрема итн.) одат во посебни теми. (smile)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Sashka » 12 Oct 2013, 17:47

Ај да направам сефте на темава (rad)
Не ми се верува дека дојде ред да пишувам во бебешките теми (bu)
За почеток да ве почастам со торта, вчера наполнивме 1 месец (smile)
http://s24.postimg.org/z79xmoqlx/130754 ... atinas.jpg
Бебушка си е умница, мирничка и не ми е плачка (smile) Сега си се поднаучи во раци, ама па што вика мајка ми држете се сега, ќе порасне па и да сакаш нема да сака она (smile) И така, почна веќе подолго време да е будна, следи со погледот, ме препознава и ме гледа со најмилите очи (love5) Дома сите се болни, па и мм и неколку дена сме си сами во соба, освен што бабите идат повремено.
Мерид ме праша кај трудниците дали сме биле на вакцина. Во ремедика пред да не пуштат тој ден прими вакцина за Хепатит- прва доза, по некој ден бевме за БСЖ, а сега на 24-ти ни стигна покана за втора доза хепатит, ама таа а и следните ќе си ги прима тука.
Поздрав девојки,па да ја полниме темава и што поскоро да ни пишуваат и дочекувалките (prayer)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by kit-kat » 12 Oct 2013, 18:47

Убава тема Сашка. (love5) (love5) (love5)
Нека се множат месеците и годините на цуцата ваша.Па не може покрај толку љубов да не е мирна (lovet)
Нека повелат мамичките тука на муабети.
Но должност ми е да речам за да нема бришења и префрлавања на постови,тука да се пишува строго за бебешкото секојдневие.
Што направило бебето,гугнало,се насмеало,вашите чувства и мисли.
А се останато,како прегледи,настинки, температури,вакцини да оди во соодветни теми (smile)
Благодарам на разбирањето и нека се множат мамичките тука (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Happy^_^ » 13 Oct 2013, 10:25

Колку убава тема, браво Деборче :)
Да ни се множат бебушите.
Сашка, зарем помина еден месец :) Сигурно ти е забавно со лепотоцата :)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by stela » 13 Oct 2013, 12:58

Баш ми е мило што се отвори темава,од труднички кафе муабет,ми фалеше некоја слична тема како онаа за мајките што беше,но да не должам ,додека спие малата да поднапишам нешто,ја чекам во секој момент да се разбуди,се преспа,спие веќе 1 час,а онака спие по 15 мин (rolll)
Сашка спомна колку убаво ја гледала бебушка,и јас морам да кажам дека никој никогаш не ме погледнал поубаво,па ни таа самата од погледот додека ја дојам,тогаш ме гледа и најубаво,а и мене она тогаш ми е најубава (love5)
Исто така,секој ден си се потсеќам на погледот во болница,така повиена,со искокорени очи и собрани уста,најсмешна на свет (lovet) ,сакам никогаш да не ја заборавам таа слика
а сега ве (kup)
морам да одам
мислам дека се буди

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by ani4ka » 14 Oct 2013, 22:46

(cl) (cl) (cl) браво за темава навистина фалеше. сега и ние мајките ќе си имаме муабет околу бебушките шо како. нашето синче во среда ќе направи 3 месеци. тој е толку мирен и послушен. плаче само ако е гладен дури и тоа е втора фаза прво си го јаде рачето па после плаче. а колку сме само поврзани. синоќа бевме на свадба и го оставивме кај свекрвата и сирото кога после 30 мин виде дека ги нема мама и тато кога се расплачел (cry1) (cry1) и ајде не побараа и ние за 3 мин кај нив. во истата секунда кога го зедов во раце прекина да плаче, толку убаво чувство беше тоа кога силно ме гушна и престана со плачење а почна да се тажи.мама веднаш даде да си ручка милото бебе, но толку беше потресено што му требаше малку време да се смири и потоа си заспа. навистина е прекрасно кога знаеш дека на некого што ти е се` и ти си му се`.ми беше криво што така излезе ама моравме на свадба да отидеме ептен блиска свадба ни е, но бев решена ако се разбуди и плаче повторно веднаш да си заминеме, но тоа не се случи.
инаку М. гуга уште од 40 дена кога наполни а сега веќе се смее на сите. многу сака муабет и штом некој му збори веднаш му се смее и му гуга златце мајкино.
доста е за почеток, дури и премногу е :) чекаме да ни се приклучат и другите мамички. гушки за сите

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by davidkjara » 18 Oct 2013, 09:51

Nie vo vtornikot bevme na pedijatar i neli sednata na masata za pregled disi disi i pravi doktorkata i koga gledam me fati za bluzata so ednoto race pa so drugoto i op op si se ispravi na nodginja lele ke puknev od sreka (rad) (lovet) ete sega odvaj ceka da me dofati i da se ispravi i odma pocnuva so daj daj daj omilen zbor i e hahaa inaku pocnavme da vikame mama tata (lovet)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Debora » 18 Oct 2013, 12:25

Ех што ми е мило што сите сте добри, си растете и се сакате. (rad) (rad) (rad) (love5)
Секогаш така да сте, сите мамички, бебенца, татковци, братчиња, сестричиња. (kup)
Сликава ептен ме изнасмеа, ама мислам дека тешко е да не се прави тоа. (rolll)

http://s7.postimg.org/o73tzqcwr/1383093 ... 2179_n.png

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by davidkjara » 18 Oct 2013, 20:41

Lele hahhaha super e Debora ova me podseti na mene haha (rad)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бебешко секојдневие

Post by Peperutka » 19 Oct 2013, 11:57

Деборка,супер за темава,баш ќе ти пратев ПП за да отвориме некоја ваква ама ти ме превари (lovet)
Ние утре сме на свадба кај другар на мм,не викна сите од друштвово што се дружиме и по невеста да одиме и се тоа,така што во 12 часот треба да се собереме кај младоженецот (smile) К. свекрвами ќе го чува,леле колку ќе ми фали (unsure) Станав зависна од К..неможам без него,се прашувам каков ми беше животот пред да се роди (love5) (love5)
Навечер си спие во креветче но околу 7 часот си го ставам на нашиот кревет зошто се разбудува па го дојам и така си подзаспива за мама повеќе да поспие (love5) Штом ќе ме види се смее,колкав смешко е тој,убав на мама,му се смее и на мм и на сите што ги познава :ymblushing:
Толку за почеток dance

Одговори

Return to “Бебе”