Првите чекори

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Првите чекори

Post by Peperutka » 01 Oct 2015, 18:54

Happiness новото правило на форумот е да се пишува единствено на КИРИЛИЦА.
Еве тема каде има објаснето како да се инсталира и на компјутер и на Анроид телефони

viewtopic.php?f=71&t=1463

Баш те чекав да пишеш (smile) и браво за лепотанот. Само смирено,сите мајки го поминуват тој период на проодување со нивните дечиња каде стравот е присутен.
Д. сега се пушта сам,прави неколку чекори сосема сам (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Првите чекори

Post by happiness » 01 Oct 2015, 19:36

Готово peperutka кирилица ке пишуваме (thumbup)
Кај нас не е адет во Бт ама јас правев постапалки првите денови кога С. почна да се пушта сам интересни беа , повеке ги правев дека ни се најавија гости па да има и нешто благичко низ дома (laugh1)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Првите чекори

Post by Bube » 28 Jan 2016, 21:59

Жени едно прашање за првите чекори :) А почна да се пушта по малку претпазливо претпазливо и со страв ама ќе даде неколку чекорчиња па ќе се фати за нешто. Не тргнува ако во близина нема нешто да се задржи ако ја фати паника :)
А за стоење стои сама без проблем .
Е сеа прашањето хаха кога се даваат постапалки ? Јога ќе прооди убаво или на првите чекорчиња ? Сите различно викаат

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Првите чекори

Post by Радост » 29 Jan 2016, 00:07

Bube wrote:Жени едно прашање за првите чекори :) А почна да се пушта по малку претпазливо претпазливо и со страв ама ќе даде неколку чекорчиња па ќе се фати за нешто. Не тргнува ако во близина нема нешто да се задржи ако ја фати паника :)
А за стоење стои сама без проблем .
Е сеа прашањето хаха кога се даваат постапалки ? Јога ќе прооди убаво или на првите чекорчиња ? Сите различно викаат

Кога ќе се пушти да направи само чекорчиња.

Само со лесно да си чекори. (bu)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Првите чекори

Post by SMESKO » 29 Jan 2016, 18:03

Првите чекорчиња се направени на 1 год и 1 мес точно на денот (part) (part) (part) Пресреќна бев а и пуштив некоја солза радосница (laugh1)
Бубе кај и да е ќе се пушти и сама ќе зачекори,тогаш што се циркузи (love5) (love5) (love5) Само со лесно (bu) (bu) (bu)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Првите чекори

Post by Bube » 30 Jan 2016, 13:50

Смешко (part) лесни чекорчиња на Д низ животот . Душа мила порасна (big-hug)
Нашите прцли се разлика еден месец. Таман и јас мислам за еден месец кај и да е ќе се пушти и мојата (joy) (joy) вежба сега хаха има годинка и една недела .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првите чекори

Post by Lejla7 » 15 Jul 2016, 08:16

Oф, oвa мoетo уште сaмo oди зa рaкa, aмa сo мнoгу стрaв и се гледa дa се фaти зa нештo или некoгo. Првo беше пoсигурен, сегa некaкo кaкo стрaв дa имa дoбиенo. И oсвен сo мене и сo тaткo му, сo друг не сaкa дa се држи зa рaкa и дa oди. Плaче кoгa гo "oдaт" бaбите. А денес пoлни 16 месеци и веќе искренo стрaв ме фaќa. И зa oвa ли ќе биде late bloomer?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Првите чекори

Post by SMESKO » 15 Jul 2016, 13:08

Лејла мислам дека тука нема место за паника ниту за загрижување,му треба на детето да се опушти и ќе се пушти сам без никаква доза на ајде мора сега да биди.На 1 брачед на мм детето заоде на 1 год и 4 мес така да има време ќе се пушти,за вас (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Првите чекори

Post by Bube » 15 Jul 2016, 15:23

Баш некни го слушав еден ортопед , рече најнормално е и до 18 месеце дете да прооди. Значи до 18 месеци вика да дава знаци дека сака да оди , да пробува, да се труди .
Мислам дека нема потреба да се плашиш. Твоето веќе оди само сака да го држиш за рака. Има некој страв а коа ќе го надмине тогаш ќе го молиш да ти дава рака и да пешачите (smile)
И ќерка многу се плашеше, никако не се пушти сама дури не беше сигурна . Ама кога тргна веќе немаше потреба ни да одиш по нејзе , стабилна беше. Прооде на 13 месеци .
Со една другарка , еден ден се разлика со моето , таа пак прооде на 16 месеци, секое дете си е свое, како сакаат така само живи здрави

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првите чекори

Post by ivvi<3 » 15 Jul 2016, 17:32

Јас само да се надоврзам, пошто пред месец бевме на ортопед, и ја носам ќерка проодена, и ми вика за два месеци, ова само што е проодена. Јас и мм????? Му кажуваме прооде пред 4 месеци, пред да наполни 14 месеци. Тој вика: не, не, тогаш ги направила првите чекори, а дури сега почна да проодува. И имаше право човекот. Тоа ти е како кога првпат ќе кажат бабаба, или мамамама, тоа не е прозборување. Значи треба да се движи само и стабилно, без да му треба сигурност од точка А до точка Б. Лејла, уживај си. Лето е, извадете го во парк и дајте му мотивација да оди сам. Јас сфатив дека премногу ја држиме безбедна. Изгледа и нас ни треба психички да се подопуштиме (thumbup)

Одговори

Return to “Бебе”