Широк повој, да или не ?

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Одговори
Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Широк повој, да или не ?

Post by Mari G » 28 Jun 2016, 20:32

Здраво!
Чинам оваа тема не е отворена.Мојот бебуш има неполни два месеци.Ставаме една пелена, за потоа, после два месеци ни рекоа да ставаме две пелени. Но поради високите температури некогаш ја тргам и таа една, зошто му создава топлина на бебето.
Ајде мајки споделете ги вашите искуства, што мислите, колку многу е важен тој широк повој?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Широк повој, да или не ?

Post by Радост » 28 Jun 2016, 23:02

Се мислам имаше ваква тема ама ќе ја побарам.

Јас и ставав до 3 месеци само по една. Со тоа што третиот месец само ноќе и ја ставав. Имаше премногу грчеви и тоа е максимумот што успеавме. Се е во најдобар ред уште од првото ехо.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Широк повој, да или не ?

Post by Maceto » 29 Jun 2016, 11:21

Не сум ставала ниту еден ден,се согласувам со ставот на мојот ортопед кој ми вели дека самиот памперс е широк повој,порано немало памперси и затоа мајките ставале пелени.И да ставот што најмногу ми се допаѓа е тоа што тој вика:Доколку детето има не дај боже проблем, неможе да се реши со широкиот повој од пелените туку има специјални ортопедски помагала.Исто така луѓето викаат, ама девојче мора да носи заради карлицата,заради раѓање,но јас и со тоа не се согласувам,како нашите баби биле мотани како фишеци со тесен повој а раѓале по 10 деца,а ние сме биле со широк повој и раѓаме едвај едно дете.Така да јас несакав да го мачам детето со повој,ортопедот мој ме подржа и одобри тоа, но сепак тоа е само мој став,ние си бевме само на памперс уште од болницата до ден денес.Ве гушкам сите (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Широк повој, да или не ?

Post by Lejla7 » 29 Jun 2016, 13:37

И јaс не сум зa ширoк пoвoј, aмa oд шубе штo ми гo нaпрaвијa oртoпедите и пaтрoнaжнaтa - стaвaв извесен периoд пo еднa пеленa. Пoтoa стaнa мнoгу жешкo и престaнaв. Дури не беше тoлку тoплo, му стaвaв сaмo нaвечер.
Инaку се сoглaсувaн сo стaвoт декa всушнoст пaмперсoт е дoвoлен и немa пoтребa oд ширoк пoвoј. Не знaм зoштo oртoпедите се пoделени вo oднoс нa oвa прaшaње. И тoј пуст пoвoј пoстoи сaмo кaј нaс.

Одговори

Return to “Бебе”