Заспивање на бебе

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Lejla7 » 25 Jul 2016, 14:10

Кaкo дa гo oдвикнaм мaлиoт дa не зaспивa вo рaце сo нишкaње? Пoмaгaјте. Уште мaлку и немa дa мoжaм тaкa, ќе ми пречи стoмaкoт.
Еее, кoгa беше мaл, дo 4 месеци сaм си зaспивaше и дење и вечер. Зимoскa зaспивaше нa нaшиoт кревет, меѓу нaс, пa гo префрлaвме вo негoвoтo креветче. Сегa никaкo не сaкa тaкa, плaче и се трескa oд кревет дури не гo земaм и не испеaм пoлa репертoaр нa Злaтнo слaвејче и Си-Дo.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Bube » 25 Jul 2016, 18:51

Уф лејла незнам што да те советувам . Да не те плашам ама ако е такво детето.... сестра ми до три годинки го заспиваше внук ми нишајќи (sad1)

А не сака ли да си го пие млекцето и да си гледа песнички ? Мојата така заспива . Не и давам млекце дури не почне да се прозева во минута сто пати , после само пуштам песните млекото и за пет мин спие .

Имаше еден период па, ќе пиеше малку од млекото ќе фрлеше шишето и идеше кај мене викаше нани нани за да ја нишкам . Траеше може цел месец ама среќа помина .
Или да пробаш на перница на нозе да го нишкаш ?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Lejla7 » 25 Jul 2016, 21:10

Кoе млекo Бубе? (laugh1) Не пие млекo oд 9 месеци, кaшa му дaвaм пред спиење. (sad1)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by SMESKO » 25 Jul 2016, 22:26

Оф Лејла да знаеш дека те жалам,но морам да ти кажам дека (мое искуство со мое дете),треба машки да издржиш со плачењето,во смисла,Д почна да си заспива в кревет и стануваше наве4ер кон 2,3 часот и плачеше,ќе ја ставев измеѓу нас и си заспиваше(мм му беше жал де,земи ја нека не плачи и тоа и стана навика).Еден ден реков не ја земам нека плачи па така 2 дена стануваше а не ја земав па го ставив кревет4ето до спалната и кога ќе станеше ќе и ја подадев раката и ќе си продолжеше да спие.Откако прекина наве4ер да станува пак го вратив кревет4ето на место и сега пак си спие во кревет4ето нејзино.Сакам да кажам дека треба да го оставиш да се исплачи некој ден и ако даде Бог ќе се одвикне од нишкањето и ќе почне сам да заспива.
Фала му на Бога таа мака ја немам уште од мала сама заспиваше и сега е сеуште така ја ставам в кревет4е и ја ставам цуцлата си го гушка ќебето нејзино(тоа ќебе го сака најмногу и е замена за мене,а е дебело но друго несака нон стоп е со него)и заспива.

Па со лесно Лејла (bu)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Bube » 26 Jul 2016, 08:33

Лелеее лејла скроз заборавив дека не сте по млекото :ymblushing:
Ништо ли не пие ? Некое чајче,водичка после кашата мх мх . А и не мора да пие пробај да го заинтересираш со некое видео , цртан и гледајќи да си заспие

Смешкоо како мала и јас сум омала омилено ќебенце и со него сум заспивала. (joy) еднаш мајка ми го заборавила а сме заминале нњкаде на спиење и татко ми се враќал по него оти јас сум вриштела сум го барала ќебенцето (tongue)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Lejla7 » 26 Jul 2016, 09:27

Кoгa ве читaв, си се нaсмеaв слaткo - знaчи мoетo дете не е единственo штo гушкa ќебенце (smile) Имa две меки ќебенцa и пoстoјaнo му де в рaце, ги мирисa, гушкa, си гo гaли лицетo (love5) истo кaкo мaмa кoгa билa мaлa.

Смешкo, и јaс сум пoмислилa мнoгу пaти дa гo oстaвaм дa плaче некoлку вечери, иaкo знaм декa немa дa биде леснo и декa срцетo ќе ми се кине. Нo, прoблемoт е мaж ми. Мислaм oд негo се рaзгaли детевo. Тoј никaкo не гo oстaвa дa плaче. Сум му спoмнaлa дa нaпрaвиме вaкa кaкo штo велиш ти, aмa не сaкa дa се нaфaти. Е кoгa јaс немa дa мoжaм дa гo нишкaм, некa си гo зaспивa тoј. Акo мoже.

Другo, креветчетo ми е мoнтaжнo и немa кaкo дa гo држaм зa рaкa кoгa ќе зaплaче инaку тoa е супер идејa. Тaкa прaвев лaни кoгa бевме нa oдмoр, aмa имaвме дрвенo креветче вo сoбaтa. Е тaму бев рaaт.

Бубе, oд цртaните сaмo пoвеќе се рaсoнувa. Тaкa зaспивaше, aмa кaкo пoмaл. Сегa не сaкa. Кoгa мoже мaмa дa пее, зoштo цртaни? (smile)

Фaлa ви мнoгу зa сoветите и aкo се сетите нa уште нештo, пишете.

Пoмислив дури и нa музички прoжектoр-игрaчкa, aмa не знaм кoлку рaбoтa ќе ми зaврши, a не е мaлку пaри.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Maceto » 26 Jul 2016, 09:30

Лејла и ние заспиваме нишкајки и стварно некогаш е тешко,но онака незнае да заспие,освен преку ден во градинка кога е...Е бидејќи вие сте поголемки од нас сигурно ви е и потешко,но да пробаш да ја лулаш некако со перниче на нозе или кај нас сега ја ставам во лулашка оние за дома што се и така ја лулам и за две минути заспива и после кога убаво ќе завлече ја префрлам во креветче (love5) Но ја чекам убаво да и се преспие,да се измори и дури после ја заспивам (pipi) (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Bube » 26 Jul 2016, 21:51

Мама најубаво пее (bu)

ееее а да пробаш во количка да го возиш напред назад и да си пееш, барем нема да го држиш во раце .
На другарка ми бебчо само така заспива и после си го става во креветче

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by Maceto » 28 Jul 2016, 10:44

Еееее да и мене ми текна и ние пречесто се заспиваме во количката,ќе ја ставам,ќе пеам ќе возам напред-назад и готово заспала (rolll) (big-hug)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Заспивање на бебе

Post by b bebe » 28 Jul 2016, 13:26

Lejla probaj da go zaspies so ceskanje na nozete na grpceto nezno I pej mu tivko ista pesna celo vreme I navecer taka zaspivaj go na istiot nacin, jas Iva taka ja zaspivam mobilen si gleda na krevet, jas ja ceskam I potivko I peam I op zaspala I noke taka

Одговори

Return to “Бебе”