Напредување во висина и тежина

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Одговори
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Напредување во висина и тежина

Post by Annabel » 13 Apr 2010, 11:17

Андреј се роди со 3600гр и 50 см, а денес бевме на вакцина и тежеше 4700 гр, а е долг 53,5 см.

Докторката беше задоволна.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Annabel » 13 Apr 2010, 11:38

Баш ме фаќавака страв кога вака брзо проаѓа времето.

Инаку оваа тема ја отворив затоа што се израдував дека Андреј добро напреднал....Ова особно затоа што со Ива многу слабо напредувавме на оваа возраст - поради физиолошката жолтица. Ива оваа тежина (4700 гр) ја постигна дури на три месеци.

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by prvenka » 13 Apr 2010, 13:08

Srcus zlaten,tek da vidis...kako ke pomine vremeto,ke pocnat zapcinja da mu rastat,pa ke proodi pa 1 godina,ke si vikas koga pomina tolku brzo vremeto (thumbsup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Happy_Mommy » 11 Jan 2012, 14:35

Родена - 2400гр, долга 48цм
1 месец- 3700гр, долга 52цм
2 месец- 4400гр, долга 56цм

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by happy cumulus » 25 Jan 2012, 06:08

Иан се роди 3.7 килограми и беше долг 55 цм.
Скоро ни беше прегледот на 6 месеци и беше 7.9 kg i 73 cm. Си се роди долг и слаб и уште си е долг и слаб (smile).

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Mamino_srce » 25 Jan 2012, 11:17

Јаков се роди со 2950 а долг 50. Во болница падна на килажа и излеговме од болница со 2750.
Во почетокот добро напредуваше, сега овој последниот месец нешто слабо, ем бевме болни, пиевме антибиотик( викаат тогаш не се качува на килажа), па после не сакаше да јаде и денес се меревме на 4 месеци и 6 дена има 6140 и е долг 64.
Сметам дека е можел уште малце повеќе да има (околу 6500), иако сите ме разубедуваат дека тој е одличен, а и наравно крвна слика му е одлична, здрав е, витален, што е најбитно. Ама ете - мајка (smile)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Happy_Mommy » 24 Feb 2012, 15:50

happy_mum wrote:Родена - 2400гр, долга 48цм
1 месец- 3700гр, долга 52цм
2 месец- 4400гр, долга 56цм
4 месец- 5800гр, долга 62цм

Малку ситна, права манекенка сме (smile)
Мамино срце пресметај и ќе видиш дека тотално исто ни напреднуваат Јаков и Сузана, па дури и висината (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Mamino_srce » 24 Feb 2012, 17:23

Баш се добар пар. (love) (smile)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Mia85 » 29 Feb 2012, 10:51

Tomi se rodi 3950grama bese dolg 52cm..Prviot mesec tezese 5100gama a bese dolg 56...Vtoriot mesec bese tezok 6400grama, a dolg 62cm...Imam prasanje, vo tretiot mesec kolku grama kacuvaat, znam deka se namaluva...moze li da me upatite.Fala

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Напредување во висина и тежина

Post by Mamino_srce » 05 Mar 2012, 19:50

Еве еден супер графикон раста.
Ако сакате да проверите да ли вашето дете расте во склад со неговата возраст, унесите следните податоци:
Пол, дата на раѓање, висина и тежина во табелата. Након тога ќе се појави графикон (централна кривуља) со добиените вредности за висина и тежина.
Ако се на графиконот појави плава точка, тоа значи да е вашето дете во склад со својата возраст.
Ако дете со висина и тежина одстапува од просек, добиениот резултат ќе биде изван централна кривуља, те. ќе се појави црвена точка.

Напомена: Дата на раѓање написате без точка после година, пример: 23.3.2010
Тежина ја написати во кг, и ставити точка наместо запирка , пример: 7.850
Висина написати во сантиметри и раздвоити со точка од милиметри, пример: 68.5

Еве го линкот:
http://warp.continuum.hr/pendi/test/mainform.aspx

Одговори

Return to “Бебе”