Првите денови со бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Првите денови со бебето

Post by Vesela » 20 Mar 2014, 11:13

Секоја година кога се приближува роденденот на синко се присетувам на првите денов кога си дојдовме дома. Во болница лежевме 7 дена и едвај чекав да си дојдеме дома.
Првата вечер со синко нема никогаш да ја заборам. Тој плаче, јас и мм повеќе плачеме. Паника до бескрај. (laugh1) (laugh1) : Му давам да цица, тој еден саат цица ама не престанува да плаче. Заоѓа дете неможеме да го смитриме. Со мм како муви без глави бевме. Среќа мајак ми се јави кај педијатарот од Ремедика, и таа и вика дајте му адптирано млеко мора да е гладен штом толку плаче, детето е потполно здраво. Ајде мм во 01часот по полноќ оди до ЗЕГИН, да купи млеко. Докторката ни вика давајте му млеко со шприц не од шише. Лелееее мајко кога ми се загрцна дете реков отиде детево, го угушив. (laugh1) Сега ми е смешно, ама тогаш....... сравови. Па после ми беше страв да го бањам. ММ го бањаше првите 10 дена.
Генерално синко беше мирно бебе ( освен кога го фаќаа грчеви, брррррр страшно), така да сега ми е во убаво сеќавање тој период.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Првите денови со бебето

Post by Bilence 123 » 20 Apr 2015, 14:33

Многу убаво си поминавме. Од болница не зедоа маж ми и свекрва ми а дома не пречека мајка ми. Малце ме болеше раната ама не мислев на тоа. Свекрва ми е како бабица, се се разбира, си дојде жената дури од Италија за да ми помага. Таа го бања го средува јас гледам и одмарам, собирам сили. Вечерта си спиевме убаво , малата стануваше на 2/3 саата.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Првите денови со бебето

Post by sweety » 15 Mar 2016, 11:35

Уф кога ќе се сетам едвај чекав да си дојдеме од болница и кога дојде денот ми беше страв бидејќи таму си имавме некој ред се навикнав .Но брзо се научивме и дома (smile) , имав помош од свекрва ми и мм он зема одмор се погодија и празниции цел месец си беше дома, едноставно преубав период.

Одговори

Return to “Бебе”