Бањање на бебето

Општи теми за бебиња од 0-12 месеци. Напредување во висина и тежина, развој на бебе, спиење, првите денови со бебето итн.

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Lejla7 » 11 Mar 2015, 12:20

Happiness, kakva e taa pamucna podloga? Imas slikicka?

Jas si kupiv mrezicka samo ne znam kolku ke ni vrsi rabota, nekako mi se cini deka nema da go izdrzi bebeto. Imal nekoj iskustvo so vakva mrezicka?

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Ariela » 11 Mar 2015, 15:27

Lejla jas imam takva mrezicka i mene mnogu mi koristi, potocno bez nea nemozam da si ja izbanjam kerkickata.
kerka mi ima 2ipol meseci i postojano si ja banjam taka. ke ja legnam na mrezickata i polesno mozam da i go izmijam i vrtaceto dundeto i gazeto.
imaku kolkavo e tvoeto bebce? zatoa sto vikas deka nema da go izdrzi, mojata ima veke 5 kg.
isto taka vazno e da imas i korito na koe ke mozes dobro da si ja naestis mezickata.
toa e moeto iskustvo
pozdrav
By the way pozdrav do site mamiki odamna ne sum pisala nisto na forumov ama ve citkam odvreme na vreme, sega deka so malava nemozam tolku da pisuvam, kako porano dodeka ja cekav da se rodi :)
(grupna-gushka)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Бањање на бебето

Post by happiness » 11 Mar 2015, 15:51

http://s21.postimg.org/4dfnk70vr/tega_z ... 330015.jpg

eve lejla vakva e podlogata
i jas sakav mrezicka da zemem ama koga kupuvav nemashe vo prodavnicata mi go ponudija ova i mnogu zesko beshe da setam po prodavnici go kupiv i eve mi se najde mnogu
nema vrska spored mene dali e mreza ili ova pamucnoto se naogaat mnogu
so zdravje da si ja koristite mrezata (big-hug) bebush neka se kapi i neka si uziva (joy) btw so lesno (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Lejla7 » 11 Mar 2015, 16:34

Fala vi i na dvete za odgovorite (kup)

Ariela, moeto bebe tek treba da se rodi (smile) samo jas malku odnapred razmisluvam za se, ete takva sum (smile) Ne znam kolkavo e, tuka vo bolnica koga odam na kontrola ne mi kazuvaat kilaza, posleden pat samo doktorot mi kaza deka e edna nedela ponapred sto znaci deka za nekolku dena ja pocnuvam 40ta nedela.

Znaci mrezickata si e vo red. Jas koj znae kolkavi si gi zamisluvam bebinjata (smile), a tie se tolku mali koga ke se rodat.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Ariela » 12 Mar 2015, 13:14

Lejla dobro e toa sto si mislis na vreme. i jas sum istata :) mrezickata ja kupiv uste dodeka bev bremena
samo so lesno neka ti bide, da si bidete zivi i zdravi i dvajcata...
(a2)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Filigran » 20 Apr 2015, 21:24

Доротеа, ич да не се секираш. На почеток може малку ќе ти биде чудно ама ќе се навикниш. Во врска со капење на бебето немаш поим колку мене ми беше страв да го капам , додека бев трудна. На болница гледав како ги капат, малечки се, ги фаќаат со една рака на меше, под млаз вода, со едната рака шампонираш и плакниш. И кога ме пуштија , сестрата ми рече , на почеток не да го легнуваш во коритце, туку како за одмивање. Јас го капев од почеток сама, вкујна во лабаво. Му го зедов редот. А и сега сама го капам во коритце, има толку практични лежишта, да не ти бега, па и сама да го искапиш.Со еден збор , кога ќе мораш се ќе направиш и голем мерак ќе ти биде. За 5 мин станува збор, малечко е кога ќе се роди. (grupna-gushka)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Dorotea111 » 20 Apr 2015, 22:01

Filigran, fala mnogu na poddrskata. Jas postojano gledam na youtube kako se banja bebe, a gi gledav i onie koritcata sto se anatomski. Uste mi e rano, ama na misla mi e banjanjeto i so ogled sto mozebi nema da imam pomosh strav me fakja:)Se zainteresirav za mrezickite sto gi spomnuvate, pa kje gi imam predvid.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Lejla7 » 21 Apr 2015, 12:41

I jas imam mrezicka, od skoro pocnavme da ja koristime. Inaku prethodno go banjavme so odmivanje kako sto veli Filigran, maz mi go drzese so raka na stomaceto i go sapunese, a jas plaknev. Od pocetok sami. Ne dozvolivme nikoj drug da go banja zatoa sto ni e strav, nasite majki se prilicno stari i Bog da cuva, moze i da go ispustat. Ne e strasno samo ovoj nasiov tolku mnogu mrda sto mm morase ponekogas da go drzi so dve race, a jas da sapunam i plaknam :) I nie gledavme na you tube i od tamu naucivme, ima edno dobro video so srpska patronazna sestra, najmnogu ni pomogna (nemam link bidejki na TV go pustivme, ama ako pobaras ke najdes). Nie od pocetok go banjame vo koritce, obicno, ne anatomsko, i prednosta e sto ova koritce moze i kako pogolem da go koristi. Vo lavabo bi mi bilo strav, a i tuka nekade procitav deka bebinjata imaat strav od tus i mlaz, plus moze temperaturata na vodata na mlazot da se smeni...i nekako mi e sube. Bravo Filigran za hrabrosta.

Vo vrska so stravot sto go imas okolu gledanjeto na bebeto doma, prvite denovi pomos ke ti treba. Od bolnica koga izleguvas kako zbrkana si, a i bebeto ne doaga so instrukcii za upotreba, za zal. No koga velam pomos, mislam na mazot ti. Svekrva ti i poarno da ne doaga oti kako sto te imam citano, ista e kako mojava vo odnos na sueverijata - mojava ednas vo nedelata ke dojde i vednas - ne kazuvajte prijatno, do 40 dena ne se kazuvalo, vaka go drzete, onaka pravete, ova se pravi, ova ne se pravi, zivi gluposti...a si sedi kako gost i samo deli soveti beskorisni koga mene mi treba nekoj da mi zgotvi, pruzi alista, ispegla...sreka majka mi doaga po nekolku saati od sabajle i mi zapegluva po nesto, a i rucek mi nosi. Takva pomos ti treba. Deteto sama mozam da si go gledam, a iskreno da ti kazam i nemam doverba da go dadam na drug osven mm i da go drzi, do tolku mi e strav. Primaat lekarstva i stari se i Bog da cuva da im stane loso, pa da padnat so deteto v race. Uste prviot den koga izlegov od bolnuca i na dvete babi im kazav deka ke bidat vikani po potreba, a ne da mi doagaat i da me voznemiruvaat vo sekoe vreme, pa deteto da ne moze red da si fati. Mm ne odese na rabota prvata nedela, mi pomagase, posle zaodi, no i sama se snaogav i se snaogam, a koga se vraka pak me odmenuva. Ubavinata vo toa sto gi trgnavme starite na strana e toa sto deteto ne se nauci da bide postojano v race i koga sum sama so nego uspevam da si srabotam se po doma duri spie ili se zanimava sam so sebe. Da ne se razbereme pogresno, ne e deka ne go zemam ic v race, ama si ima i druga rabota toj - treba da mu se izmijat i izvrijat sisinjata, da mu se prevrie voda, i milion drugi sitnici. Eve i sega sum sama so nego duri pisuvam i se e ok. Samo bidi podgotvena prvite denovi da ne znaes kaj ti e glavata :) posle se stanuva navika i rutina. Se pominuva i stanuva polesno. Isto kako sto pisuva vo knigata :) Pozdrav Dorotea i ne plasi se, nasite deca se deca na stari majki, znaes kako velat starite :) Ke se snajdes.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Бањање на бебето

Post by ivvi<3 » 21 Apr 2015, 13:27

Потполно се согласувам со Лејла. Мајчинскиот инстинкт е појак од било која искусна баба. Мајка ми и свекрва ми се помлади, ама пак јас цела работа си ја вршам и околу бебето и околу домаќинството. А и голема поддршка имам од мајка ми, и таа нас сама нѐ гледала. Башка јас едвај чекав да си ја бањам ќерка ми. Уште ја бањаме заедно со маж ми, а некогаш кога сум сама и сама ја бањам. Додуша кога ќе се распрска со нозете и мене ме бања :D На почеток на рака ја држев и ја сапунев, а маж ми поливаше со вода, а сега ја легнуваме на подлога и уживанција :)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Бањање на бебето

Post by Peperutka » 21 Apr 2015, 14:35

Доротеа,имаме една тема- Дали ќе бидам добра мајка,тука можеш да прочиташ тоа што те интересира и да споделиш прашање (smile)

topic998.html

Одговори

Return to “Бебе”